Yengeç

Yengeç Burcu

22 Haziran – 22 Temmuz

Yönetici Gezegeni: Ay, Elementi: Su, Niteliği: Öncü

Rengi: Beyaz, gümüş, mor, Taşı: Selenit ve yakut, Uğurlu gününüz: Pazartesi, Uğurlu sayınız: 2, Güçlü yönleri: Sadakat, biriktirme özelliği, aile kavramına verdiği önem ve güçlü sezgiler. Zayıf yönleri: Aşırı alınganlık, inatçılık ve değişken ruh hali. Sağlık: Mide, bağırsaklar ve süt bezleri ile alakalı sorunlar. Böbreklerine de özen göstermesi gerekir.

 

Yengeç burcunun diğer burçlarla uyumu

 

Aşk: Akrep ve balık, İş hayatı: Yay, Arkadaşlık: Boğa ve başak, Fiziksel çekim: Oğlak ve kova, Anlaşmakta zorlandığı burçlar: Koç ve terazi.

 

Yengeç burcu genel karakteristik özellikleri

 

Duyguları her zaman ön planda olan yengeçlerin yaşamı bu nedenle iniş, çıkışlarla dolu biridir. Aynı gün içinde bir çok ruh halini yaşayabilirler, bu hallerini onlarla birlikte olan kişilerin anlayışla karşılamaları gerekir.

 

Basit bir söz veya emir cümleleri karşısında dahi derinden yara alabilir, alınganlık yapar, hatta küsebilir ve kısa süreliğine kabuğuna çekilir. Yakınları tarafından yapılan eleştirilere dahi kapalıdırlar. Hatalarının bilincindedir fakat bazı özellikleri eleştirildiğinde aşırı hassas davranarak, isyan eder ve kusurlarını düzeltmekte uzun yıllar zorlanır. Sevgi sözleri karşısında inatları çabuk kırılır ve normale dönerler.

 

Aile kavramına aşırı önem verir. Aile fertleri ile de ters düştüğü zamanlar olsa da ailesi ile uzun süre dargın durmaya dayanamaz. Ama yapılan hiçbir kötü davranışı ve sözü de unutmaz. İlk fırsatta iğneleyici sözleri ile kırıldığını ve kızdığını belirtir. Maddi, manevi ailesinin yanında olur. Bağlılığının karşılığını saygı ve yoğun sevgi olarak almak ister. Fakat onun istediği sevgiyi ve bağlılığı göstermek her zaman kolay olmaz. Bu konuda doyumsuzdur.

 

Kardeş kavramı güçlü olduğu halde anne ve babasının en çok kendisini sevmesini ister, ondan daha fazla önem verildiğini düşündüğü kardeşine karşı kıskanç tavırlar sergileyebilir. Fakat kardeşini sevmekten vazgeçmez.

 

Akrabaları ve eşinin ailesine de saygılıdır fakat tek şartı vardır onun ailesi için hiç kimse kötü konuşmamalıdır. Bu durumun tersi yaşanır ve ailesi ile ilgili kötü sözler duyarsa o kişiden uzaklaşır ve affetmesi imkansız hale gelir.

 

Affediciliğinin sonsuzluğu sadece ailesi ve çocukları için geçerlidir.

Sevgi ile alakalı derin sorunlar yaşayabilir. Çok sevildiğini güçlü olarak hissetmelidir. Bu duyguyu tam olarak hissetmediği zaman yaşama küser ve günlerce gözyaşı dökebilir.

 

Birçok şeye ağlayabilir. Gözyaşı korunması için silahı gibidir. İyi davranışlara da buğulu gözlerle cevap verdiği gibi, kötü davranışlar karşısında da saatlerce ağlayabilir.

 

Her konuda güvende olmak ister. Yeterince parası ve mülkü olmadığında huzursuzdur ve gergindir. Bu nedenle biriktirici ve toplayıcıdır. Aynı zamanda yengeçler zodyağın en bereketli kişileri olduklarından kendilerine ve birlikte oldukları kişilere şans getirirler.

Her zaman kenarda paralarının olmasına özen gösterirler. Kendisinin ve ailesinin zor günler yaşayabileceğini bir an bile aklından çıkarmaz ve tutumlu davranmaya özen gösterir.

 

Gereksiz alışverişlerden kaçınır. Zor günlere şikayet etmeden dayanır ve lüks yaşama özenmez.

 

İş hayatında başarılı olması için desteğe ihtiyacı vardır. Ona güvenen ve sorumluluk yükleyen kişileri yarı yolda bırakmaz. Elinden gelenin en iyisini yapar, karşılığında övgü alırsa büyük bir özveri içinde başkalarından daha yoğun ve dinlenmeden çalışabilir.

 

İş arkadaşları da dahil yaşamında olan herkesi korumaya alır ve hatalarını örterek onları kötülüklerden korumaya çalışır.

 

Güçlü görünmesine rağmen iç dünyasında birçok fırtına yaşar. Her şeyin olumsuz tarafını düşünerek kendisini üzmekte üstüne yoktur. Endişeli ruh hali ile eşi ve çocuklarına da farkında olmadan eziyet eder. Derinlerde yatan kaybetme korkusu yüzünden ailesinin her şeyine müdahale eder ve kontrol altında tutmaktan hoşlanır. Fazla meraklı oluşu ve yakınlarının özel hayatına karıştığı için bazen azarlanabilir ve küser, bu durum defalarca tekrarlanmasına rağmen bu huyundan vazgeçmesi orta yaşlara kadar sürebilir.

 

İyi niyetli ve yardımseverdir. İyiliği asla unutmaz, kötülüğü de unutmadığından kinci bir yapısı vardır. Öç almaya yatkın olmasa da onu üzen kişilerin zora düştüğünü gördüğü zaman gizli sevinç yaşayabilir.

Güçlü sezgileri vardır, olacakları önceden hissedebilirler. Bu hissedişlerini olumlu kullanmayı öğrenene kadar içsel sıkıntılarla hayattan zevk alamazlar. Biri ile ilk tanıştığı anda bir fikir sahibi olur. Ya çok sever, ya hiç sevmez. Zaman içinde alışma ve sevme ihtimali yoktur. Fakat ortak bir paylaşım yada akrabalık mevcutsa politik davranarak nezaketle hareket eder.

 

İyi ebeveyn olma özellikleri doğuştan vardır. Annesi, babası, kardeşleri ve eşine bağlıdır fakat çocuklarına duyduğu sevgi her şeyin üstündedir. Baskıcı davranışları nedeni ile çocukları ile zaman, zaman sorun yaşamasına rağmen koruyucu ve sevecen yapıları ile gönül almayı da bilerek olayların büyümesine imkan tanımazlar.

 

Yengeç burcu aşk da nasıl davranır

 

Bağlı, sadık, koruyan, kollayan ve aile kavramına aşırı önem veren yapıdadır. Evlilik fikrine yatkın olmakla birlikte, evliliği ne kadar kötü giderse gitsin boşanmaya da o denli uzaktır.

 

Eşinden ayrılmayı aklının ucundan bile geçirmez. Şikayetçi yapısı ile eşini gizli yada aleni eleştirebilir ama bunu sadece rahatlamak için yapar. Kötü giden evliliğini iyi hale getirmek için ne gerekiyorsa yapar.

Eşinin her şeyi ile yakından ilgilenir, ona ait her şeyi bilmesi gerektiğine de inanır ve eşine fark ettirmeden sürekli olarak araştırır ve gözünü eşinden ayırmaz.

 

Yalan söylemekten ve kendisine yalan söylenilmesinden asla hoşlanmaz. Yalan söylenildiğini düşündüğü konularda dedektif gibi davranarak şüphelendiği her şeyi kolaylıkla ortaya çıkarır. Affetse dahi asla unutmaz. Hafızası çok iyi çalıştığından iyi yada kötü herhangi bir şeyi unutmasına imkan yoktur.

 

Aşırı kıskanç yapısı ilişkisinde bazen sorunlar yaşamasına neden olabilir. Fakat aşırı sevgi sunan ve eşinin hayatını kolaylaştıran yapısı nedeni ile eşi de ondan vazgeçemez.

 

Sorumluluklarının bilincinde davranır ve yuva kavramının kutsallığına inandığı için büyük bir özveri içinde sürekli olarak fedakar davranışlar sergiler. Ailesini her tür tehlikeden korumak birinci görevidir.

 

Geleneksel yapıya verdiği önem nedeni ile başkalarının yanında eşine soğuk ve ilgisiz davranışlar sergileyebilir. Aşırı utangaç olduğu için ilgisini başkalarının yanında göstermekten kaçınır. Fakat baş başa kaldığı anlarda inanılmaz derece de romantiktir. Sevgiyi yoğun olarak hissettiği sürece ihtiraslı ve ateşli bir partnerdir. Aşk ve evlilik hayatını renklendirmek için elinden geleni yapar. Sevgisini dokunarak, ve sürekli küçük jestlerle belli eder. Kaç yıllık evli olursa olsun evliliğinin rutin hale gelmesinden korkar ve partnerinin hoşlandığı her şeyi bazen kendi hoşuna gitmese dahi yapabilir.

error: Content is protected !!