Yay

Yay Burcu

23 Kasım – 21 Aralık

Yönetici Gezegeni: Jüpiter. Elementi: Ateş. Niteliği: Değişken. Rengi: Mor, mavi, siyah. Taşı: Turkuvaz, moss, ametist. Uğurlu günü: Perşembe. Uğurlu sayısı: 5, 7. Güçlü yönleri: Neşeli, esprili, iş bitirici, iyi niyetli, herkesin hakkına saygılı, adil ve özgürlük düşkünü. Zayıf yönleri: Patavatsız, sorumsuz, kaprisli, çabuk bıkan, aşırı unutkan.

 

Sağlık: Karaciğer ve bacakların üst kısmı hassastır. Varis problemi de sıklıkla görülebilir. Dinlenmeye özen göstermezlerse sinirli davranışlar sergileyebilirler.

 

Yay burcunun diğer burçlarla uyumu

Aşk: Koç ve aslan, İş hayatı: Boğa. Arkadaşlık: Terazi ve kova. Fiziksel çekim: İkizler ve Yengeç. Anlaşmakta zorlandığı burçlar: Başak ve balık.

 

Yay burcu genel karakteristik özellikleri

Birçok kişi yayların aşırı sinirli olduğunu düşünür. Oysa onların sinirli davranışlarının altında zekalarını kullanmayan insanlara duydukları kızgınlık yatar. Bir insanın kendini eğitememesini anlamakta güçlük çekerler.

 

Hayatında her tür insana yer vardır, asla ayrım yapmaz. Arkadaşının dini, dili, cinsiyeti ve ideolojisi onu ilgilendirmez ama zekası ilgilendirir. Aptal insana tahammülleri yoktur.

 

Hayatında en önem verdiği konulardan biri eğitimdir. Çeşitli nedenlerden yüksek eğitim alamamışsa üzülür, kendini yetersiz bulur ve kaç yaşında olursa olsun yarım kalan eğitimini tamamlamaya çalışır. Onlar yaşadıkları sürece öğrenci olmayı severler.

 

Çok okur, çok gezer ve çok araştırır bu nedenle genel kültür konularında oldukça bilgilidir. Öğrendiklerini başkalarına aktarırken esprili ve akıcı bir dil kullanır. Yeter ki ondan bilgi istensin, öğretmeyi de çok sever. Maddi imkanları elverdikçe fakir ama eğitim almak isteyen öğrencilerin elinden tutmak ister. Yakınlarının ve kendi çocuklarının başarıları ile gururlanır ve payına düşen fedakarlığı esirgemez.

 

Komiktir, bulunduğu ortamlarda kahkaha sesleri yükselir. Olayları mantığı ile değerlendirmeye çalışır. Aşırı iyimser yönü ile herkese şanslar tanır, insanlara kendi gözünden bakmakla hata yapar ve birçok kazık yer. Dene yanıl yöntemini kullanır.

 

Başına hangi sorun gelirse gelsin depresyona teslim olmaz, iyimserliğini elden bırakmaz ve mucizevi bir şekilde son dakikada olağanüstü yardımlar alarak kötü durumlardan sıyrılır.

 

Aynı anda birkaç işle meşgul olmayı sever. Yaptığı işin hareketli ve renkli olmasını ister, tüm gün pinekleyeceği masa başı işler ona göre değildir. Zekasını, bilgi birikimini ve yaratıcılığını kullanacağı işleri tercih eder. Hayalindeki gibi bir işe sahip olana kadar işsizlikle geçen günleri olabilir. Fakat o hangi durumda olursa olsun şikayet etmez, kendisi ve hayatın acıları ile alay eder. Bu sayede içindeki küçük çocuğu muhafaza eder.

 

İnandığı konuları korkusuzca savunmasına rağmen fiziksel şiddetin olabileceği tartışmalardan kaçar, o bir barışseverdir.

 

Ülkesinde ve dünyada neler olup bittiği ile ilgilenir. Hiç tanımadığı ama ezilen insanlar için tüm kalbi ile üzülür.

 

Dostluk hayatında önemli bir kavramdır, fakat aynı gün içinde birkaç kişiye söz vermekten ve unutkanlığından kaynaklanan sorunları nedeni ile dostları tarafından sıklıkla eleştirilir. O arkadaşlarına ve yakınlarına kolay kızmaz, hoşgörülü yaklaşır. Özür dilemesi gerekiyorsa gurur yapmaz ve karşısındaki kendisinden küçükte olsa af diler.

 

Mütevazi kişiliği ve eğlenceli yönleri ile içine kapanık ve depresif kişileri saklandıkları yerlerden çıkarır ve hayata yeniden tutunmaları için fırsatlar yaratmaya çalışır.

 

Özgürlük aşığıdır, bu uğurda hiçbir ödün vermez. Yeni yerler görmek, yeni insanlar tanımaktan çok hoşlanır ve çizdiği yoldan kimsenin onu geri çevirmesine izin vermez.

 

Bu nedenle çocukluktan itibaren ailesi de dahil bir çok kişi ile ters düşebilir.

 

Aile kavramını sever, özellikle maddi konularda ailesinin yardım meleğidir. Fakat anne ve babası da olsa hiç kimseyi hayatına karıştırmaz ve istekleri konusunda keskin çizgiler çeker.

 

Paraya düşkündür fakat asla cimri değildir, hatta bir parça savruk olduğu da söylenebilir.

 

Her şeye meraklıdır, ondan bir şey gizlendiğini hissettiği zaman antenleri çok iyi çalışır ve o konuya odaklanarak ortaya çıkarır.

 

İnsanların neden yalan söylediğini anlamakta güçlük çeker, aşırı dürüstlüğü ve gördüğü her yanlışı söylemesi yüzünden adı patavatsıza çıkar.

 

Kızgınlıkları uzun sürmez, hayatında kin duygusuna yer yoktur. Kin ve nefretin insanlara büyük zararlar verebileceğinin bilincinde olarak yardım isteyen herkese elini uzatır.

 

Kimseyi haksız yere yargılamaz ve herkesin hayatına saygı duyar. Fikri sorulursa acıda olsa gerçekleri söyler fakat ardından senin hayatın demeyi ihmal etmez.

 

Kapalı ortamlardan sıkılır, doğaya hayrandır ve her fırsatta doğada olmaya çalışır. Hayvanları ve doğayı korumak adına gönüllü çalışmalarda bulunmaktan büyük bir haz alır.

 

Yay burcu aşk da nasıl davranır

Aşkta bağlılıktan ve evlilik fikrinden korkar. Partnerine çok aşık olsa dahi evliliği elinden geldiği kadar geciktirmeye çalışır.

 

Özgürlüğüne aşırı düşkün olması nedeni ile evliliğin onu kısıtlayacağı düşüncesi takıntı haline gelmiştir.

 

Sevgili olacağı kişide öncelikle zeka arar. Onun aradığı gönül bağından öte kafa dengi olabilmektir.

 

Arkadaşlık kavramını ilişkisinde kurmaya çalışır, eğer bu konuda uyuşamıyorsa ilişkinin en tutkulu olduğu anda kaçıp gidebilir.

 

Ona emir veren, dayatmacı davranan, sürekli kontrol altında tutmak isteyen biri ile ilişkisini yürütme ve geleceğe götürme ihtimali yoktur.

 

Sevdiği ile her şeyini paylaşabilir. Beraber yolculuklara çıkmaktan, maceralar yaşamaktan hoşlanır.

 

Aşka bakışı iyi zaman geçirmekten geçer. Yanında rahat hissettiği, güldüğü ve uzun saatler konuştuğu kişileri sevgilisi olarak seçecektir.

 

Partnerinden maddi hiçbir olanağını esirgemez fakat onunda üretici olmasına özen gösterir. İlerlemesi ve başarılı olması için tüm imkanlarını severek önüne serer.

 

O sevdiğini hiçbir şekilde kıskanmaz, gurur duyar ve güvenir. Aynı şeyleri kendiside bekler. Eşitlikten yanadır, kendisine yapılmasını istemediği şeyleri bir başkasına asla yapmaz.

 

Romantizmle ilgisi yoktur, hatta komik bulduğunu söyleyerek partnerinin kalbini kırabilir. Özel günleri genelde unutur fakat karşısındaki kişinin çok üzüldüğünü fark ederse gönlünü almaya çalışır.

 

Aslında ona göre hediye almanın özel günü olmaz. Bu nedenle aklına estikçe partnerinin hoşuna gidecek her şeyi almaya çalışır. Bu konuda maddi imkanlarını da zorlayabilir.

 

Onunla hayat rutin olmaktan uzaktır. Birlikte olduğu kişiyi sıkmaktan korkar ve sürekli değişiklik yaratmaya çalışır. Her tür yeniliklerle ilişkisini renklendirmeye çalışır.

 

Zeki, esprili, ona karışmayan, kendisi gibi düşünen biri ile karşılaştığı zaman evlilik fikrine alışır.

 

Birçok süzgeçten geçirdiği ilişkisi eğer evlilikle ile noktalanmışsa iyi bir eş ve iyi bir ebeveyn olmaya özen gösterir.

 

Çocuğuna dair birçok sorumluluğu yüklenir, çocuğuna arkadaş gibi davranmaya dikkat eder. Haklarını çiğnemez ve eğlenceli bir ebeveyn olduğu için çocukları tarafından çok sevilir.

error: Content is protected !!