Oğlak

Oğlak Burcu

22 Aralık – 20 Ocak

Yönetici Gezegeni: Satürn. Elementi: Toprak. Niteliği: Öncü. Rengi: Siyah, mavi. Taşı: Lal, ametist. Taşı: Ametist, granat, sarı yakut. Güçlü yönleri: Hırslı, güçlü, sabırlı, çalışkan ve evcimendirler. Zayıf yönleri: Alıngan, depresif, soğuk, cimrilik derecesinde tutumlu olabilirler. Sağlık: kemik sistemi, dişler ve cilt sorunlarına yatkındır. Romatizmaya bağlı ve kas ağrıları çekerler.  Her şeyi çok fazla düşündüklerinden depresyon yatkınlığı vardır.

 

Oğlak burcunun diğer burçlarla uyumu

Aşk: Boğa ve başak. İş hayatı: İkizler. Arkadaşlık: Akrep ve balık. Fiziksel çekim: Yengeç ve aslan. Anlaşmakta zorlandığı burçlar: Koç, terazi

 

Oğlak burcu genel karakteristik özellikleri

Oğlak burcunu anlatacak ilk kelime ‘’ hırs’’ dır. Güçlü olmak, yönetmek arzusu ile doludur. Her konuda iplerin elinde olmasını ister, sürprizlerden hoşlanmaz. Yarınların belirsizliği karşısında korkuları vardır ve sürekli olarak geleceğini garantiye almak ister. Kendi ayakları üzerinde durabilmek ve kimseye muhtaç olmamak adına çabalar. Azimli ve kararlı davranışları çocukluktan itibaren ortaya çıkar.

 

Çok çalışkandır, işi ne kadar yoğun olursa olsun şikayet etmez. Yaptığı işin hakkını verir, özensiz yapılan her şey gözüne batar ve işini ihmal eden kişilerden asla hoşlanmaz. Eline aldığı projeleri ve organizasyonları kusursuz şekilde yerine getirir ve kendisi ile gururlanır. Amacı daima ileri gitmek ve gelişmektir.

 

Her konu hakkında bilgili olmak ister, bulduğu her fırsatı bilgi açlığını gidermek için okumak ve öğrenmekle geçirir. Çok zekidir ve sürekli olarak zihnini meşgul ederek zekasını geliştirir. Bilgi zenginliğinin ona istediği başarıları getireceğinin bilincindedir.

 

Karşısındaki kendisinden daha güçlü kişilere saygı gösterdiği için aynı saygıyı elde eder ve çalışkanlığı, pratikliği ve iş bitirici yetenekleri ile üstleri onun elinden tutar.

 

Kendisinden emindir, etrafına da güven aşılar. Fakat o hiç kimseye kolay, kolay güvenmez. Sır küpüdür, ona ait her şeyi en yakınlarının dahi bilmesine imkan yoktur.

 

Geleneksel ve tutucu tavırları vardır. Onun inançları dışında hareket eden kişileri yargılar ve eleştirir.

 

Paranın gerekliliğine inanır. Kendisi ve sevdiklerinin bir gün zora düşeceklerini düşünerek birikim yapmaya özen gösterir. Malının, mülkünün olması onun için çok önemlidir. Bu uğurda anlık tüm isteklerinden vazgeçer ve aşırı tutumlu davranır. Bu nedenle yakınları da dahil bir çok kişi onu cimri olarak niteleyecektir. O buna aldırmaz, her zaman kenarında parası olmasına dikkat eder ve birikimlerini genelde gayrı menkul alarak değerlendirir.

 

Maddesel konularda sezgileri onlara yardımcıdır. Başkalarının yarım bıraktığı, çözmekte zorlandığı birçok konuyu kısa sürede halledebilirler. Adeta doğuştan muhasebecidirler. Eşleri, çocukları ve yakınlarının da paralarını biriktirmeleri ve yatırım yapmaları için yol gösterici olurlar. Aşırı para harcayan kişilere sempati göstermezler ve açıkça eleştirebilirler.

 

Mantıklı, gerçekçi ve naziktirler. Çok kızsalar dahi kibar davranışlarından vazgeçmezler. Kızgınlıklarını soğuk ve uzak davranışlarla göstermeye çalışırlar.

 

Kavgadan, tartışmaktan hoşlanmazlar. Gerektiği zaman laflarını söylerler ve sevmedikleri kişilerle olan ilişkilerini keskin bir çizgi ile ayırıverirler.

 

Kuralcıdır, disiplinlidir bu nedenden aile bireyleri ile ciddi sorunlar yaşayabilirler. Söylenmiş hiçbir kötü sözü ve davranışı unutmazlar hatta bu konuda en yakınları ile uzun yıllar sürecek dargınlıklarda yaşayabilirler. Hata konusunda adildir ve çok sevdiği yakını dahi hata yapıyorsa korkusuzca karşısına geçer ve düşüncesini söyler. Dikkate alınmadığını hissederse tamamen uzaklaşarak tepkisini gösterir.

 

Özgürlüğüne önem verir fakat her zaman ölçülüdür. Sürekli olarak bir kontrol mekanizması vardır. Toplumun kabul edemeyeceği hiçbir şeyi yapmaz. Kurallara uygun yaşamaya dikkat eder.

 

Dostluğa önem verir fakat herkesle arkadaşlık yapmaz. Güçlü ve başarılı kişilere hayranlık duyar ve dostlarını da bu ölçü çerçevesinde seçmeye çalışır. Etrafındaki kişiler zayıf ve çaresiz olursa kendisine zararları dokunacağını ve kullanılacağını düşünerek şüpheci davranışlar içine girer.

 

İş ve eğitimi ön planda tutması nedeni ile duygusal konuları ihmal eder, hayatını dilediği gibi yaşamaması ve her şeyi kafasına çok takması nedeni ile depresyona yatkındır. Boş vermeyi ve olayları akışına bırakmayı öğrenmezse sinirleri ağır şekilde yıpranabilir.

 

Oğlak burcu aşk da nasıl davranır

Erken evliliğe karşıdır. Çünkü onun büyük hayalleri vardır ve bu uğurda kimsenin onu alıkoymasına izin vermez.

 

Maddesel isteklere aşırı yönelmesi ve başarı odaklı yaşaması nedeni ile aşkı ihmal eder. Bazı oğlakların aşka inanmadığı da görülür.

 

Onun için her konuda olduğu gibi evlilikte de güven söz konusudur. Güçlü, sadık, tutumlu ve başarılı kişilere hayranlık duyar ve bu tip kişilerle evlenir. Parasını har vurup savuran kişilerle anlaşamaz ve eşinin de aşırı harcama eğilimi var ise bütçe yönetimi onun elinde olur.

 

Evliliğin bir ömür sürmesi gerektiği düşüncesi ile iyi bir eş olmaya çalışır. Kendisini kısıtlayabilecek kişilere sempati göstermez. Eşi de bu şekilde davranırsa ona disiplin uygular, kendini anlatır ve onun özgürlüğüne karışamayacağını eşine hatırlatır.

 

Fakat inanılmaz derecede sadık ve güvenilirdir. Onun yoldan çıkması ve evliliğini tehlikeye atacak hercai davranışlarda bulunması imkansızdır.

 

Eşinin övgü almasından, bakımlı olmasından hoşlanır fakat kıskanabilirde ama bunu içinde gizler asla belli etmez.

 

Çocuklarına aşırı önem verir, onların her ihtiyacını düşünür, ne kadar meşgul olursa olsun onlara zaman ayırır. Katı kişiliği çocuklarının sayesinde bir parça yumuşar.

 

Evinin ve eşinin ihtiyaçlarına duyarlıdır. Romantik değildir fakat özel günleri unutmaz ve eşini mutlu edecek hediyeler almaya çalışır.

 

Aşırı tutumlu olmasına rağmen evinin oldukça güzel ve pahalı olmasına dikkat eder. Eşi ve çocuklarına evdeki her eşyayı dikkatli kullanmaları konusunda uyarabilir fakat kesenin ağzını da büyük bir istekle açar. Çünkü evi onun sığınadır.

 

O her koşulda nazik bir eştir. Şiddetli tartışmalardan kaçar fakat kırılmışsa eşine buz dağı gibi davranabilir. Kendisinden özür dilenene kadar inatla dargınlığını sürdürür. Eşine karşı çoğunlukla bir öğretmen edası ile davranışı aralarında sorunlar yaşanmasına neden olabilir. Fakat bu davranışın evliliklerinin devamı için gerekli olduğu konusunda partnerini ikna eder.

 

Orta yaşlardan itibaren daha esnek ve neşeli davranmaya başlar. O güne kadar yapamadığı şeyleri eşi ile beraber deneyimlemek ister. Romantizme daha fazla zaman ayırır. Zekasını ve bilgilerini kullanarak eşi ile özel anlarını renkli şekilde geçirmeye çalışır.

 

Görmediği yerlere gider ve eşinin de uzak ülkelerle ilgili hayalleri varsa fırsatlar yaratarak onu mutlu etmeye çalışır.

error: Content is protected !!