Kova

Kova Burcu

21 Ocak – 18 Şubat

Yönetici Gezegeni: Uranüs, Satürn. Elementi: Hava. Niteliği: Sabit. Rengi: Koyu mavi, mora dönük siyah. Taşı: Turkuvaz, akuamarin, lapis. Güçlü yönleri: Kendi özgürlüğüne düşkün olduğu kadar başkalarının haklarına da saygılıdır. Becerikli, icatçı, yenilik meraklısı, neşeli, dost, iyilik sever. Zayıf yönleri: Hayatına müdahale edildiği an büyük tepkiler göstererek kırıcı olabilirler. Maddi konularda aşırı savurganlık.  Sağlık: kan dolaşımına bağlı hastalıklara yatkındırlar. Adaleleri, bilekleri, topuklarında sorunlar oluşabilir. Varis yatkınlığı, hassas ve sorunlu dişler, yüksek ateş, zehirlenmelere karşı dikkatli olmalıdırlar. Az uyurlar ve bu nedenden psikolojileri yıpranarak onları sinirli bir hale getirebilir.

 

 

Kova burcunun diğer burçlarla uyumu

Aşk: İkizler ve terazi. İş hayatı: Yengeç. Arkadaşlık: Koç ve yay. Fiziksel çekim: Aslan ve başak Anlaşmakta zorlandığı burçlar: Boğa ve akrep

 

Kova burcu genel karakteristik özellikleri

Kova burcu kadınını ve erkeğini anlatacak ilk kelime ‘’ özgürlük’’ tür. Hayatını aklı ve çabaları ile kendi çizmeye çalışır. Ailesi de olmak üzere hiç kimsenin ona ne yapacağını söylemesinden hoşlanmaz. Sakin ve neşeli yönleri böyle durumlarda kaybolur ve aşırı kırıcı olabilir.

 

Hatalarda yapsa onun hatalarıdır ve yaşadığı her şeyi tecrübe olarak düşünerek pişmanlık duymaz.

 

Kendisi için istediği her hakkı başkalarına da tanır. Çocukları, eşi, kardeşleri ve ebeveynlerine arkadaşça yaklaşır ve yaşam tarzlarını beğenmese dahi saygı gösterir. Yakınlarının dostudur ve zor günlerinde kırgın dahi olsa koşar ve onların yaşamlarını düzene koymaktan hoşlanır.

 

Çocukluktan itibaren karşılıklı saygıya önem verir, hiç kimsenin kendisine saygısız ve laubali davranmasına izin vermez.

 

O bir dünya insanıdır. Her yeri görmek ister. Çok arkadaşı vardır, arkadaşlarını seçerken tek aradığı zekalarıdır. Onun dışında onların yaşamlarını da eleştirmez. Yardım derneklerinde hiçbir menfaati olmadan çalışır, insan haklarını savunur, dünyanın barış içinde yaşanmasını arzular.

 

Çok bilgilidir, eğitiminin eksiksiz olmasına özen gösterir. Çok okur, çok araştırır, bilmediği konularda sessiz ve iyi bir dinleyicidir. Bilgiyi sünger gibi emer.

 

Sır tutar, düşmanlık bilmez, zor kızar, bu yaşamı daha güzel kılmak için gelen özel insanlardır. Kesinlikle arabulucudur, küskün insanları ayrı, ayrı dinler ve güzel sözlerle aralarındaki soğukluğu ortadan kaldırmaya çabalar.

 

Sorunlar ve kötü olaylar karşısında soğukkanlıdır ve her şeyi mantığı ile kısa sürede değerlendirip çözüm yolu bulur. Kendine acıma eğilimi yoktur, duygu sömürüsü yapmaz ve kendisine de yapılmasından hoşlanmaz. Zorla bir şey istendiği zaman cömertliği ortadan kalkar ve karşısındakinin isteklerini duymazdan gelir.

 

Çalışkandır, verilen görevi sorumluluk içinde yerine getirir, yükselmek ve güç sahibi olmak ister. Maddi kazançtan daha fazla adının anılmasından ve alkışlanmaktan hoşlanır.

 

Çok dürüsttür, yalandan hoşlanmaz. Yakınlarının asla öğrenemeyeceği sırlarını dahi paylaşır. Üstelik çoğu zaman anlattıkları yüzünden eleştirilebilir ama o dürüstlüğünden ödün vermez.

 

Kendisine ait her şeyi yeni tanıdığı biri ile dahi severek paylaşır. Acıma duygusu yoğundur, hastalara, yaşlılara ve parasız insanlara merhamet içinde yaklaşır ve onların yaşamlarını iyi hale getirmek için ne gerekiyorsa yapar. Acıklı bir film izlerken dahi gözleri dolabilir. Bilerek ve isteyerek hiç kimseye kötülük yapmaz. Kötü niyetli insanların karşısında aşırı cesurdur, sözünü esirgemez.

 

Sosyal yaşamı çok renkli olmasına rağmen ev yaşamını da sever. Evine orijinal eşyalar almaya çalışır, değişik boya teknikleri dener, yeni çıkan her tür elektronik aletin olmasına özen gösterir. Evi adeta onun kişiliğini yansıtır. Kadın ve erkek kovalar evlerinde yemek yapmaya, dostlarını ağırlamaya bayılırlar. İyi niyetleri nedeni ile sorunları olan kişileri evlerinde aylarca barındırabilirler. Onların dostlukları muhteşemdir.

 

İyilik yapmanın önemini bilirler ve yardım ettikçe ruhları huzura kavuşur. Maddi, manevi paylaşımlarının karşılığını da beklemezler, bir gülümseme yeter onlara.

 

Kova burcu aşk da nasıl davranır

Evliliğe çok yatkın değildir, saygının önde olduğu birlikte yaşamı daha çok tercih edebilir. Kaybetme korkusu ve büyük aşk nedeni ile evlilik fikrine sıcak bakabilir.

 

Eşi dayatmacı ve ona karışan biri olmadığı takdirde oldukça uyumlu, neşeli, güler yüzlü ve konuşkan bir eştir. Evde tam paylaşımdan yanadır. Sorumluluklarını yerine getirirken özenerek yapar, şikayet etmez.

 

Partnerinden parasını esirgemez, hatta son parasını dahi eşine verebilir.

 

İlişkisini mutlu edecek yolları bulur ve uygular. Yaptıklarının karşılığında tek bir şey bekler hayatına karışılmaması.

 

Eğlenceli ve esprili biridir. Eşinin hoşlandığı şeylere saygı gösterir ve ortak paylaşımlarda bulunmanın fırsatlarını yaratır.

 

Duygusal yönleri fazla olduğundan eşine karşı sevgisini de sözleri ve dokunuşları ile belli etmekten hoşlanır. Evliliğinin rutine döndüğünü hissettiği an romantik anlar yaratmaya çalışır.

 

Özel günleri unutmaz, hatta günlerce önceden hazırlık yapmaya çalışır. Eşinin mutlu olacağı bir şeyler alabilmek ve onu merak ettiği yerlere götürmek için büyük bir çaba harcar.

 

İlişkisi hakkında kimse ile konuşmaktan hoşlanmaz, partnerini şikayet etmez ve yakınları da olmak üzere hiç kimsenin ona laf söylemesine izin vermez. Onu seven herkesin eşine de saygı duymasını ister.

 

Emir almaktan ve kaba sözlerden nefret eder, böyle davranışlar karşısında inatla tam aksini yapar ve partneri ona boyun eğmek zorunda kalır. Kavgacı değildir, evinde sesini yükselttiği zamanlar çok az olmasına rağmen bazen tuhaf tepkiler vererek eşinin anlık korkular yaşamasına neden olabilir. Bu tepkisinin altında eşinin ona olan güvensizliği yatabilir. Ona göre karşılıklı güven olmadan evlilik olmaz ve kimse ondan şüphelenemez.

 

Evliliği onun sosyal yaşamını kısıtlamamalıdır. O arkadaşları ile eski günlerdeki gibi beraber olmak ister. Hatta eşinin olmadığı doğa gezilerine gitmek, tatile çıkmak isteyebilir.

 

Ona karşı çıkan eşine aynı şeyleri onun da yapabileceğini söyleyerek haklarına sahip çıkmaya çalışır.

 

Kovaları aşırı özgür ve bağımsız davranışlarından tek vazgeçirecek şey çocuklarıdır.

 

Çocuklarına aşırı düşkündürler, ilişkilerinde arkadaşça davranmalarına rağmen koruyucu ve kollayan tavırları da ortaya çıkar.

 

Çocuğunu asla üzmek istemez bu nedenle eşinin fikirlerine de eskiye göre daha fazla dikkate alır. Tüm çocukların mutlu bir atmosferde büyümesine olan inancı boşanma fikrini de ortadan kaldırır.

error: Content is protected !!