Başak

Başak Burcu

24 Ağustos – 22 Eylül

Yönetici Gezegeni: Merkür. Elementi: Toprak. Niteliği: Değişken. Rengi: Deniz mavisi, gri, açık sarı. Taşı: Akik, kehribar. Uğurlu günü: Çarşamba. Uğurlu sayısı: 6. Güçlü yönleri: Her koşulda dosttur, titiz, dikkatli, espri yeteneği, başkalarına dair konularda soğukkanlılıkla çözüm bulabilme becerisi. Zayıf yönleri: Hastalık, yaşlılık, yalnızlık ve parasız kalma korkuları, aşırı eleştirici, takıntıları nedeni ile mutlu olmakta zorlanan. Sağlık: Aşırı çalışmak ve her şeyi kafaların takmaları nedeni ile hassaslaşan sinirler, bağırsaklar ve ayakları hassastır.

Başak burcunun diğer burçlarla uyumu

Aşk: Boğa ve oğlak. İş hayatı: Kova. Arkadaşlık: Yengeç, akrep. Fiziksel çekim: Koç ve balık. Anlaşmakta zorlandığı burçlar: İkizler ve yay

 

Başak burcu genel karakteristik özellikleri

Her koşulda aşırı sorumluluk sahibidir. Bu yönü ile çevresinden saygı görmesine rağmen, her şeyin üzerine yüklenmesi nedeni ile aşırı çalışmak öncelikle psikolojisine zarar vererek hassas bir bünye yaratır. Dinlenmeye özen göstermelidir. Bu sayede ruh ve beden sağlığı güçlenerek ortaya daha fazla iş çıkarmasına neden olacaktır.

 

Hayatı kendine zehir eder…

Hayata dair hiçbir konuda boş verici ve sorumsuz davranamaz. Kendisi ve yakınları için mükemmel olanı istemesi hayattan zevk almamasına ve aşırı eleştirici olmasına neden olur. Kendisi ile yarışır bu nedenle tam olarak kendini beğenmez ve hayatının huzursuzluklar ve mutsuzlukla geçmesine sebep olabilir.

 

Kabalık ve fiziksel şiddetten nefret eder, şiddetli bir tartışmanın içinde dahi bulunsa nezaketi ve saygıyı elden bırakmaz. Hiç kimsenin fiziksel görüntüsü, ailesi ve kutsal değerleri ile alaycı davranışlarda bulunmaz, tenkit etmez.

 

İdealisttir, boş hayaller peşinde koşmaz. Çoğunlukla kendini hayal kurmaktan men edebilir. O nedenle duygusal konularda şaşkın ve acemi davranabilir.

 

Evinde ve işinde titizdir, her şeyi planlar ve sorunsuz işlemesine dikkat eder. Karışık, dağınık ve kaos içeren ortamlardan uzak durmaya çalışır.

 

İş hayatında başarılı ve çok çalışkan olmasına rağmen ev yaşamını da çok sever. Anne, babası, kardeşleri onun için çok değerlidir ve herhangi birinin kaybı onu derinden yaralar.

 

Evi onun sığınağıdır, ne kadar yoğun olursa olsun rahat ve güzel bir ortamda yaşamak adına masraftan kaçınmaz. Evinde sevdiği kişileri ağırlamaktan mutlu olur, misafirlerinin rahat etmesi için elinden gelenin en iyisini yapar.

 

Zekasını muzipçe esprilerle ifade eder, bu nedenle çok arkadaşı vardır. Dostluğa çok önem verir, hiç kimseye kötülük yapmayı planlamaz, kendisine verilen sırları satmaz, arkadaşları ile gurur duyar ve asla kıskanmaz. Zaman, zaman onların iyiliği için yaptığı eleştiriler karşısındaki kişilerin kırılmasına neden olsa da kısa sürede hatasını anlar ve telafi yolları arar.

 

Yaralanmaktan korkar..

Dışarıya karşı saklamasına rağmen kendide alıngandır, bir, söz, bir davranış karşısında incinerek kendisini geri çeker ve bir süre o kişiden uzak durmaya çalışır. Hayatına aldığı kişiler ve ailesine karşı kin duygusu olmadığından uzak kaldığı sürece düşünür ve kızdığı kişinin onun hayatındaki önemini, iyiliklerini aklına getirerek basit bir iyi davranış karşısında kaldığı yerden devam eder.

 

Adaletlidir, haksızlıkların karşısında korkusuzca durur ve sözünü sakınmaz.

 

Her şeyi akıl ve mantık çerçevesinde değerlendirir, hayal gücünden yoksun olması ve herkesi kendisi gibi görmesi nedeni ile hayatında unutamayacağı kazıklar yer ve gerekli dersi alır.

 

Paranın yaşam için gerekliliğine inanır, tutumludur. Ondan zorla bir şey istendiği zaman cimrileşir fakat karşısındaki kişinin iyi niyetinden emin olmuşsa paylaşımcı ve yardımseverdir.

 

Üretken insanlara saygı duyar ve örnek alır, kendiside yaşadığı sürece bir şeylerle meşgul olur. Emekliliği kabul etmez. Karınca ile ateş böceğinin hikayesinde ki karınca gibidir.

 

Başkalarına bağımlı ve muhtaç olmak en büyük korkularındandır. İstediği ortamı yaratmak, mal- mülk sahibi olmak için yılmayan bir savaşçıdır.

 

Başak burcu aşk da nasıl davranır

Başak burcu zodyakta bekarlar burcu olarak tanımlanır. En fazla müzmin bekar başaklardan çıkar.

 

Aşırı sorumluluğu, her şeyi beğenmemesi, titiz yapısı nedeni ile evliliğe sıcak bakmaz.

 

Çok kısmeti olmasına rağmen, herkeste bir kusur bularak yaşamının bir bölümünü yalnız geçirebilir. Kısmetleri azaldığında ve bir şeylere geç kaldığını düşündüğü zaman ise ani kararlar vererek yanlış seçimler yapabilir.

 

Normalde hiç beğenmediği, sorunlu ve zor bir insana aşık olabilir ve partnerinin hayatını düzene koymak adına yoğun uğraşılar içine girebilir. Bu hayata geliş nedeni başka birinin yaralarını sarmakmış gibi özverili davranır.

 

Geleneksel tarafı ile sadakatsizlik olmadığı sürece boşanma karşıtıdır ve evliliğinin devamı için yılmadan uğraşabilir.

 

Aşırı sorumluluk taşıyan yönü ile evliliğin tüm yükünü sırtlar, şikayet eder fakat eşini yarı yolda bırakmaz. Evinin, eşinin ve çocuklarının tüm gereksinimlerini temin etmekten büyük bir haz duyar.

 

Çocukları ve eşine dair her şeyi halletmesi nedeni ile aslında yakınlarını tembelliğe alıştıran kendisidir.

 

Romantik değildir, eşi ile her şeyi paylaşmaktan hoşlanır. Programlar yapar ve kesinlikle iplerin elinde olmasını ister.

 

Maddi, manevi yanında olduğu eşini duygusal anlamda aç bırakabilir. Sevgisini gösterme yönünü geliştirmesi gerekmektedir.

 

Onun aşkını gösterme şekli partnerinin hayatını kolaylaştırmak şeklindedir.

 

Sıcak davranışları yapay bulabilir ve yakın davranan eşini de bu konuda uyarabilir.

 

Eş ilişkisinde arkadaşlığın oluşmasına önem verir. Eşi ile saatler süren sohbetler edebilir. Uzun yolculuklara çıkabilir. Onun üretken olması ve başarısı için elindeki tüm gücü kullanır. Sevdiğinin gülümsediğini görmek aldığı en güzel hediyedir.

 

Kesinlikle sadıktır. Yalan söylemez, ve yalanı da kendisine yapılmış bir ihanet olarak kabul eder.

 

Sorun ne olursa olsun bir çözümü olduğuna inanır ve yakınlarının ondan gizlediği sorunları hissederse aşırı derecede sinirlenerek sert sözler söyleyebilir.

 

Arkadaşlığa verdiği önem zaman, zaman eşi ile sorunlar yaşamasına neden olur.

 

Karşılıklı olarak özgürlüğe önem verir. Eşinin tüm hayatına, yakınlarına ve arkadaşlarına iyi niyetli, yaklaşımlar sergiler.

 

Evli dahi olsalar ikisinin de ayrı hayatları olduğunun bilincinde saygı ile hareket eder.

 

İlişkisinde şüpheye düşmez, eşine güveni tamdır. Çünkü o sevgiden önce güvendiği için aşık olmuştur.

 

Sorgulayan ve aşırı kıskanan biri ile mutlu olması imkansızdır. Kendisinden şüphe duyulduğunu düşünmesi yıkılmasına ve hasta olmasına sebep olabilir.

error: Content is protected !!