Öğrencim Zeynep Sönmez’in Kaleminden Fyodor Dostoyevski’ye Astrolojik Bakış

Öğrencim Zeynep Sönmez’in Kaleminden Fyodor Dostoyevski’ye Astrolojik Bakış

FYODOR DOSTOYEVSKİ
11 Kasım 1821, Moskova

1.ev venüs konumuyla güzel bir çehreyle dünyaya gelen Fyodor Dostoyevski çocukluk yıllarını, satürn konumuyla zorluklar içinde hasta bir anne ve sarhoş, sert karakterli bir babayla geçirmiştir. Ama yine bu konumdaki jüpiteriyle ailesi bir arada durabilmiş, belirli okuma saatleri yapılmış ailesinden merkür konumuyla fransızca ve latince öğrenmiş küçüklükten itibaren eski ahitleri ve gelecekte O’na katkı sağlayacak birçok yazarın eserlerini okuyarak ilhamı edebiyat sever ailesinden almıştır. Zaten pluto balık gibi edebiyat sanat sever bir nesle doğmuştur. Hatta ilk çalışması Balzac’ın eserini Rusçaya çevirmek olmuştur. Yükselen etkisiyle dini okuyarak araştırarak Sibirya’da hapishanede geçirdiği yıllarında bile kutsal kitabı yanından ayırmayarak Allah’a ulaşma yolunu benimsemiştir. Tabi biraz fanatik akrepliğiyle ve neptün oğlağıyla Hz.İsa’nın rus olduğunu iddia edecek kadar benimsemeseymiş güzel olabilirmiş.

Kuzey ay düğüm balık ,satürn 4.evi önce annesinin sonra babasının kaybından sonra merkür 12.evinin de tetiklemesiyle mars ve ay konumu yazarı zorlayarak sinirsel bozukluğa ve epilepsi hastalığına sürüklemiştir. Zaten okul yıllarında da arkadaşları ona “ateşli fedya” lakabını takmış bu da güneş akrebinin hassasiyeti ve sinirini gözler önüne sermiştir. O derindir ve kafa yorar. Hatta “Yer Altından Notlar” eserinde “Insanoğlu cok derin bir varlıktır ben Tanrı olsaydım bu kadar derin yaratmazdım.” diyerek güneş akrebinden dem vurmuştur. Ay ikizlerinin verdiği yazım yeteneğini kullanması ve merkür 12.ev gizli yazarlık konumunu ortaya çıkarmayı başarması, güneş akrebinin yazıyla dışa vurulmasını sağlamıştır.

Her ne kadar okul yıllarında kendini insanlardan uzak tutsa da güneş 11.eviyle yazarın birçok dostu ve geniş çevresi vardır. Jüpiter 4.eviyle geniş evinde birçok dostunu ağırlamış ve böyle yemeklerden zevk almıştır. Dostları iyidir. Güneş konumuyla insanlığın yararına birçok organizasyona katılmış ve kendi kitaplarını okumuştur. Fikirlerini tartışabileceği bir gruba da güneşin ev konumuyla katıldığında buradaki huzursuz akrep ve satürn konumu O’na 4 yıl kadar hapishanede kürek çektirmiştir. Yazara dersini veren satürn, küçüklüğünden beri kendini arayan sorgulayan chiron koçu evinden yurdundan ayırıp öğrettikten sonra sanırım yazara ve tüm dünyaya “Suç ve Ceza” eserini hediye etmiştir. Güneş akrebi burada yaşadıklarını unutmayacak ve birçok eserinde izlerini de gösterecektir. Satürn koç ve mars aslanı her ne kadar askerlikte başarılı olacağını gösterse de Semipalatinsk’teki zorunlu askerlik görevinden sonra yazarlığa devam etmeye kararlıdır. İnsancıklar eseri çok ilgi görmüştür öncesinde ve mars aslan bunu burada bırakmayacaktır.

İnsanın başına her iş gelebilir sonuçta değil mi? Haydi devam diyecektir. O zaten ay ikizleriyle mühendislik okulunu bitirmesine rağmen bu ilgisini devam ettirmemiştir. Ay ikizleri ve marsın 8.konumu yazarı biraz evlilikte zorlayıp chiron koçu sert karakterli bir eş verse de ilk eşi Maria’dan verem olduğu için merhamet duygusuyla boşanmamıştır. Mars akrep ve ay başak Maria yazarın güneş akrebinden kolayca sinirlenip eleştiriye tuttuğunda yazarın sara krizleri geçirmesine rağmen pluto balığı merhametini ön plana koyacaktır. Ay koç olan başka bir yazar Polina ile tanıştıktan sonra mars 8.ev tutkusunun pesinden yükselen yayıyla Avrupa’ya gidecek güneş akrebiyle bol bol kumar oynayacak ve çabuk sıkılan ay koç kadınının ihanetiyle merkür konumu ve ay konumuyla depresyonlara girecektir. Kimseyi kendi dertleriyle sıkmayı istemeyen merkür yayı içine atacak ve 12.ev konumu depresyonunu tetikleyecektir.

Ama ay ikizleri yazara ikinci eşini tabi ki vermiştir. Anna. Kendisi gibi bir yazar olan eşi de ay ikizler burcudur ve kumarbaz akrebin ne olursa olsun yanında kalmayı yeğlemiştir. Uranüs oğlağıyla gereksiz konuşmalardan hoşlanmayan yazar satürnünün de verdiği derslerle chiron retro yaralı ruhuyla bu sessiz kadına tutulacak ve venüs oğlağının aradığı emektar kadınla mutlu olacağını anlayacaktır. Borç içinde “Kumarbaz’ı” yazarken bile güneş akrebi olanları unutmayarak tek tek eski aşkının yaptıklarını aktarırken bile ona emek veren bu kadını venüs 1.evinin yumuşak sözleriyle evliliğe davet edecektir. 25 günde tamamlamak zorunda olduğu eserinin stresi ay 6.evini strese sokup rahatsızlandırsa da bunu kabul etmemek için kapıları açmayan yayın evi sahibine bu kitabı ulaştırmak için chiron koçu son anda ona sürpriz bir kapı açacak ve yayın evi sahibini yenilgiye uğratacaktır. Elinde çok az parası olmasına rağmen jüpiter retrosuyla yardıma ihtiyacı olanlara el açar. Yükselen yayıyla gezmeye devam eden yazar jüpiter 4.eviyle St. Petersburg’ta geniş bir eve yerleşip ay ikizlerinin zorladığı akciğerleri sebebiyle burada hayata gözlerini yummuştur. — Demet Hoşman ile birlikte.

error: Content is protected !!