Öğrencim Zehra Kaplan’ın Kaleminden Tesla’ya Astrolojik Bakış

Öğrencim Zehra Kaplan’ın Kaleminden Tesla’ya Astrolojik Bakış

NiKOLA TESLA
Doğum Tarihi: 9-10 Temmuz 1856,
Doğum Yeri: Sırbistan-Similjan, Doğum Saati: 00:00

Nikola TESLA;

Yengeç etkisi taşıyan biri olarak özünde çok duygusal, çok hassas, alıngan ve çok tutkuludur. Duygusal iniş çıkışları vardır. Ailesine çok düşkündür. Hatta belli bir yaşa kadar ebeveynleri üzerinde çok etkin rol oynamıştır. Ailesi olumlu ya da olumsuz aldığı kararlarda her zaman etkin olmuştur. Babacan, koruyucu ve çok sevecen bir yapıdadır. Sevgi, bağlılık özünde onun için çok önemlidir.
Gelecek kaygısıyla elindekini tutmaya çalışır. Kıtlık bilinci özünde vardır ama yükselen Koç nispeten bunu azaltır.

Yükselen Koç Yengeç uyumsuzluğu cömertliği arttırırken kırıcı yapısını da fazlalaştıracaktır.
Etrafındaki yakın insanlarda, ailesinde, ilişkilerinde aşırı sevgi isteyen, sevildiğini hissetmek isteyen bir yapıdadır. Yükselen Koç sevgide doyumsuzluk hissini de fazlalaştırır. Duygularında iniş çıkışları olduğu için de ilişkilerinde problemler yaşamış olabilir.

Özünde endişeli bir ruh hali vardır. Çevresindeki kişileri kontrol altında tutmaktan hoşlanır. İyi niyetli, yardımsever, sezgileri de çok kuvvetlidir. İlginç rüyaları vardır.
Yükseleni Koç burcu olması, dışarıya yansıttığı yapısında neşeli, canlı, sevgi dolu, arkadaş canlısı, hayat dolu olduğu ayrıca bir o kadar da sabırsız bir karakter çiziyor. Bir topluluğa girdiğinde hemen fark edilen bir yapısı vardır. Biyografisinde de kolay öfkelenen bir yapıya sahip olduğundan bahsediyor. Nikola Tesla’ ve Yükselen Koç’un ona kattığı agresif, kavgaya hazır yapısını açıklıyor.
Çok fazla atılgan, çok cesur, insanların içinde dikkat çekmek isteyen, öne çıkmak isteyen biridir. Dikkat çekmeyi öyle abartmış ki yine hayat hikayesini okuduğumda ön plan da olmak için çocukken arkadaşlarına iskeleden atlayıp boğuldu numarası yapmak istemiş ama gerçekten neredeyse boğuluyormuş ve ölümden dönmüş.
Ay’ ı ve Mars’ ı Terazi 6. Evinde olması ona bu tehlikeyi yaşatmıştır. Bu yerleşimlere sahip olan birinin sağlığını ve hayatı ciddiye alması gerekir. Öyle ki daha küçük yaşlarda Tesla’ nın çok sık hastalanan bir çocukluk geçirdiği görülüyor.

Ay burcu Terazi olduğu için özünde ailesine olan düşkünlüğünü ve çevresine olan yardımseverliğini daha da arttıran bir yerleşimdir. Herkesi ve her şeyi kötülükten arındırmaya ve daha iyi bir hale getirmeye çalışan bir yapıdadır. Eğer ki bir şeyi isterse o şeyi mutlaka elde edecektir. Ve bunu nasıl yapacağını bilen çok iyi bir öngörüye sahiptir. Çok iyi bir gözlemci olduğu için çevresindeki herkesin zayıf yönlerini bilir. Çok becerikli, yetenekli, sanatsal yönleri oldukça kuvvetlidir. Bu yüzden çocuk yaşlarında duygularını şiire dökmüş sanatsal yönünü burada ortaya çıkarmış.
Güneşi yengeç, yükseleni koç olması, özünde ve dışarıya yansıttığı davranışları, sevgi isteği, karşıdan ilgi beklemesi bu yerleşimde ön plana çıktığı için ilişkilerinde oldukça sorun yaşamıştır. Biyografisine baktığımda; neden hiç evlenmediğini bu yerleşimlerden anlıyorum. O ne kadar merhametli, sevgi dolu, yardımsever biri olsa da çevresinde hep sorunlu insanlar olmuştur.
Merkür ikizler yerleşiminde Tesla’ ya, inanılmaz bir zeka ve el becerisi veriyor. Ellerini ustalıkla kullanır, maharetli ve yaratıcıdır. Ve bu özelliğini de daha 6 yaşında su çarkı icat etmesinden anlıyoruz. Bir konuda bütünü çözebilecek kabiliyete ve ön görüye sahiptir. Onun için akıl ve zeka çok önemlidir.

Venüs Yengeç 4. Ev yerleşiminde; mal mülk konusunda kişiyi doğuştan destekler. Anneden dolayı çok şanslı olduğunu tahmin edebiliyoruz. Ayrıca biyografisinde de annesinin ne kadar varlıklı biri olduğundan bahsediliyor. Şefkat, sevgi burada da ön plana çıkar. Bu beklentisini arttırır. Özünde ve ilişkilerinde bu kadar yengeç etkisi taşıyan birinin psikolojik sorunları da olabilir. Venüs Yengeç 4. Evinde olması, ailesiyle özellikle güvendikleri yanında rahat ve neşelidir. Onun dışında pek sosyal değildir. Venüs yengecin 4. Evin verdiği bu özellik 12. Evinde birkaç tane gezegen olması Nicola Tesla’ nın neden içine kapanık biri olduğunu nispeten açıklıyor.

Yükselen Koç’ un agresif ve kolay öfkelenen tarafını Mars Terazi daha da ortaya çıkarmış. Basit şeylere bile aşırı tepki verebilen Yengecin de verdiği etkiyle iniş çıkışları olan bir yapı vermiş. Bu yerleşimde ilişkilerini zorlayan bozan bir yerleşimdir.

Jüpiter Koç 12. Evde gizemli bir tarafı vardır. Riskli işlerden, zorlu işlerden kaçmayan bir yapısı vardır. Cömertliğini ve yardımseverliğini de bu yerleşim arttırır. Birçok konuda farkında olmadan abartılı davranışlarda bulunur. Yengeç etkisinin çok olması, yaşadığı psikolojik problemleri ve takıntıları artırırken jüpiter’ in koç olması bu takıntılara daha da abartı katmıştır. Öyle ki yürürken adımlarını sayan, yediği yemeğin kübik içeriğini hesaplayan, kimsenin saçına dokunamayan biriymiş. Bu abartılı derece takıntılarının altında kendi iç dünyasında, bilinç altın da biriktirdiği bir sürü problem neden olmuş olabilir. Özellikle abisinin ölümünden ailesi tarafından sorumlu tutulması onda derin yaralar açmış ve daha çok içine kapanmıştır. Jüpiter’ in 12. Evde olması bilinç altındaki bütün sorunları abartmasına neden olur. Satürn Yengeç yerleşimi, yakın çevresi, ailesi arasında kısıtlama vermiş olabilir. Ailesiyle, abisinin ölümünden sorumlu tutulması nedeniyle ilişkisini kestiği görülüyor.

Merkür ikizler 3. Evde mantık ve zeka ön planda olur. Ayrıca zeki kardeşler verir. Bu yüzden kardeşleriyle çok iyi anlaşmış, iyi ilişkiler kurmuştur. Ama Satürn Yengeç 3. Evde olması kardeşleriyle problemler ve sorunlar da yaşatmıştır. Kardeşine bağlı psikolojik sorunlar yaşayacağını bu yerleşimden görebiliyoruz. Abisinin ölümü ve ölümünden sorumlu tutulması bu yerleşimle birlikte Tesla’ nın şizofreniye yakın davranışlar sergilemesine sebep olmuş. Geçmişi unutamaması, kendisini üzmesine sebep olmuş ve her şeyi içine atmış. Bu yüzden de kolay kolay kimseye güvenemeyen, içine kapanık bir davranış sergilemiş.

Uranüs Boğa 1. Evde Tesla’ nın benliğine zor bir karakter verir. Dik kafalı ve dediğim dedik bir yapısı vardır. İnandığı şeyden onu vazgeçirmek kolay değildir. Bu kadar duyguları inişli çıkışlı olan birinin dik kafalı olması Venüs te işin içine girince maddi manevi kaybetmesine sebep olabilir. Bu yerleşimden dolayı ölürken birçok borcu olduğunu görüyoruz.
Neptün Balık yerleşimi 12. Evde ve üstelikte Retro… İnanılmaz sezgilere sahip, gizli olan şeyleri hissetmesine sebep olur. Bu yerleşim Tesla’ nın 3 boyutlu gözünde her şeyi canlandırabilmesini çok iyi anlatır. Sanatsal özelliklerini de bu yerleşim destekliyor. Farklı ilgi alanlarının olması bu yerleşimle çok iyi anlaşılıyor. Hayal gücü çok çok gelişmiş.

Neptün Balık’ ın 12. Evde olması ve Retro olması Tesla’ nın kendi iç dünyasını keşfetmesini başkalarından gelecek olan düşmanlıkları görememiş olmasına sebep olmuş olabilir. Bu yüzden birçok icadını, yeni fikirlerini onlara inanarak, güvenerek paylaşmış ve onlara kaptırmış. Bunu biyografisinden de görebiliyoruz. Elektrikle ilgili ortaya çıkardığı dinamoyu Edison’ a satarak vermesi sonunda Edison parayı ödememiş ama fikrini kullanmış, Tesla Edison’ un fikrini çalmasına izin vermiş aynı zamanda da maddi kayıp yaşamıştır.

Plüto Boğa 1. Evde maddiyata önem verir. Para onun için her şeyden önemli bir hale gelir. Öyle ki yaptığı icatları para karşılığında satmayı bile düşünmüş. 1. Evindeki plüto kendini ön plana çıkarmak yerine parayı ön plana çıkarıyor. Aslında icatlarıyla kendini ortaya çıkaracağına onları parayla satarak parayı ön plana çıkarmış bu yerleşim.

KAD Koç’ ta 12. Evinde öğrenmesi gereken en önemli şey kendisinin farkına varmak. Ben duygusunu, biraz ben demeyi bilmesi gerekiyor. Ama Tesla burada o kadar mütevazi ve ben duygusu olmadan davranışlar sergilemiş ki çevresindeki insanların iyi olması, onların kazanması, onların hayatlarını düzeltmeleri için uğraşırken kendi işinde önde olmakta zorluk çekmiş. Marazlı bir iyilik vermiş ona. Ve GAD 6. Evinde günlük işlerinde iletişim kurduğu çevresinde olan kişilerle ilişkilerinde dengeyi kuramadığı için, kime güvenip güvenemeyeceğini anlayamadığı için aslında sezgileriyle bunu anlasa da çabuk inandığı ve maddiyata da önem verdiği içinde ilişkilerinde dengeyi kuramamış, düşmanını ayırt edememiştir. Güvendiği kişilerden zarar gelebileceğini anlayamamıştır. Eğer Tesla ben duygusunu biraz öne çıkartmayı başarabilseydi günlük işlerinde ortaya çıkardığı muhteşem fikirleri icatlarıyla daha fazla kazanacak ve fayda sağlayacaktı.

Chiron Kova da 11. Evde Retro olmasıyla yaptığı icatlarla ortaya çıkabilecekken arkadaşlarından kazık yemiştir. Arkadaşlarının kendi potansiyellerini ortaya çıkarması için kendi yaptığı işleri onlara satmaya çalışarak onların ayakta kalmasını sağlamış, o insanların önünü açmış, büyük faydalar sağlamış, kendi kalıcı işlerinde bu yüzden sorunlar yaşamış. Tesla’ nın projelerinden ve icatlarından başkalarının fayda sağlamış olduğunu biyografisinde de görebiliyoruz. Tesla ortaya çıkardığı farklı fikirleri, icatları, yapmaya çalıştığı marjinal şeyleri chiron kova yerleşimi sayesinde ortaya çıkarmayı başarabilirmiştir. Bu yerleşimi Neptün balık desteklemiş. Tepe noktasının Oğlak olması ve bunun 10. Evi simgelemesi ona kararlılık, disiplin, azim, sorumluluk vermiştir. Neptün Balık yerleşimi de ona inanılmaz bir sabır vermiştir icatlarını ortaya çıkarırken…

error: Content is protected !!