Öğrencim Zehra Kaplan’ın Kaleminden Micheal Jackson’a Astrolojik Bakış

Öğrencim Zehra Kaplan’ın Kaleminden Micheal Jackson’a Astrolojik Bakış

Michael Jackson, 29 Ağustos 1958 yılında; Amerika’ nın Indiana Eyaleti’ nin Gary şehrinde saat: 19:33 de doğmuştur.

Michael Jackson‘ ın haritasında Güneş’ in Başak 6. evde yerleşmesi ile özünde; sorumluluk sahibi, aşırı çalışmaya karşı dayanıklı, bir o kadar da hassas bir bünyeye sahiptir. Kendisi ve yakınları için mükemmel olmak ister. Adeta kendisi ile yarışabilir. Ne kadar sorumluluk alabildiğini ve mükemmeliyetçi olduğunu biyografisine baktığımızda da görüyorum. Daha küçük yaşlarında babasının, çocukları için kurduğu müzik grubuna Michael’ ı dahil ettiğini, ona sorumluluk yüklediğini ve başarısı arttıkça ondan daha fazla başarı istediğini görüyoruz. Michael çocukluğunu yaşayamadan büyük sorumlulukların üstesinden gelebilmiş ve ön plana çıkmayı başarmıştır. Ayrıca özünde, kabalıktan ve şiddetten nefret eden saygılı bir karaktere sahiptir. Boş hayaller peşinde koşmayan, evinde ve işinde aşırı titiz, planlı, hijyene önem veren bir yapısı vardır. Ailesi onun için çok değerli, evi onun için bir sığınaktır. Dostluğa önem veren, kimseye kötülük yapmayı düşünmeyen, adaletli bir yapısı vardır. Haksızlıkların karşısında korkusuzca durabilir. Herkesi kendi gibi bilen yardımsever bir kişiliğe sahiptir.

Michael’ ın Yükselen ve Ay burcunun Balık olması merhametini ve yardımseverliğini oldukça arttırmıştır. Fakat bu iki yerleşimin Güneş ile zıt olması; mantığını kullanamamasına ve davranışlarında dengesizlik yaşamasına, özündeki değerleri kullanamamasına sebep olmuştur. Güneşin 6. evde olması nedeniyle de sağlığının psikolojik olarak bozulmasına yol açmıştır. Biyografisine baktığımda; yanında çalışanları onun çok pis ve çok sağlıksız biri olduğundan bahsediyorlar. Michael’ ın çok fazla sorumluluk alması, çocukluğunu yaşayamaması, beklediği sevgiyi ailesinden alamaması psikolojisini daha da bozmuştur. Ay burcunun ve yükselenin Balık olması daha küçük yaşlarında, sürekli kendinden ödün vermesine, sorumluluk duygusunun daha da artmasına neden olmuştur. Aşırı merhametinden dolayı da kime ne yapacağını, kendi için nasıl kararlar alacağını bilememiştir. Bu zıt açı sebebiyle Güneş, yükselen ve ay burcunun olumlu taraflarını kullanamamıştır. Biyografisinde de Michael’ ın davranışlarında denge kuramayan psikolojisinin bozuk biri olduğunu, evinin duvarlarına tuvaletini yaptığını, rahatsız edici davranışları olduğunu görüyoruz. Ayrıca madde bağımlılığı da yükselen ve Ay Balık yerleşimi ile ortaya çıkıyor.

Ay burcunun Balık 1. evinde yerleşmesi ile oldukça bereketli biri olduğunu, gittiği yere bereket taşıdığını ve uğur getirdiğini söyleyebiliriz. Etrafını güzelleştirmeye çalışan, zamanını, parasını, sahip olduğu her şeyi paylaşan diğer taraftan parasının da kıymetini bilen, birikime özen gösteren biridir. Kıtlık bilinci diyebileceğimiz bir tutumluluğu vardır. Parayı kaybetme korkusu duygularında yoğun birisidir. Ayrıca sezgileri çok kuvvetli, oldukça duygusal, ilişkilerini idare etme konusunda elinden geleni yapan bir karaktere sahiptir. Yine Ay ve Güneş zıtlığı duygularında yaşadığı bu olumlu özellikleri dışarıya yansıtamamasına, ifade edememesine, ruh halinin değişken olmasına neden olmuştur. Bunları içinde tutması onun psikolojisini oldukça olumsuz etkilemiştir. Diğer taraftan Ay 1. evde sanatçı kişiliğini de ortaya çıkarmış ve haritasının sahip olduğu diğer olumlu yerleşim ve açılarıyla onu dünyaca ünlü bir pop star yapmıştır.

Michael’ ın Merkür’ ünün Aslan burcunda olması ona arkadaş canlısı, eğlenceli, boş zamanlarını bile değerlendiren, sürekli meşgul olmaktan hoşlanan, büyük projelerin insanı olmasını sağlamıştır. Kendi fikirlerini çok beğenen, alkış almaktan hoşlanan, taklit etme ve sanatsal yeteneklerini arttıran bir yerleşimdir. Mesleki anlamda şöhretini bu yerleşim oldukça desteklemiştir. Sesinin güzelliğini de bu yerleşimden almıştır. Merkür’ ün olumlu ya da olumsuz açı almaması ve 6. evinde yerleşmesi, günlük işlerini mükemmel bir şekilde planlayarak yürütebildiğini, aynı zamanda cömertliğini, yardımseverliğini, kendi bildiği yöntemlerle büyük projeler oluşturarak göstermesini sağlamıştır. Michael için bu yerleşim şöhret konusunda şans getiren iyi bir yerleşimdir. Diğer taraftan Merkür’ ün 6. evinde olmasıyla yakın çevresinde aynı Michael gibi ben duygusu ön planda olan, alkış alma ve sanatsal kabiliyetleri olan yakınlar verir. Bir dönem kardeşleriyle aynı grupta konserler verdiğini, organizasyonlara katıldığını görüyoruz. Grup olarak katıldıkları bu yerlerde Michael’ ın ön plana çıkarak, tek başına ilgi görmesi kardeşleriyle arasında diyalog çatışmasına sebep olmuştur. Bu sorunlar Merkür’ ün RETRO olması sebebiyle daha çok ortaya çıkmış ve Michael’ ı daha çok zorlamıştır.

Haritada, Venüs’ de Aslan 6. evinde yerleşmiş. Bu yerleşim Michael’ a daha fazla gösterişli olmayı, şaşalı davranmayı vermiştir. Kendisini göstermek onun için daha önemli olmuştur. Görkemli bir hayatı düşlemiş ve ona ulaşmak için elinden gelen her şeyi yapmıştır. İkili ilişkilerin de de güçlü olmayı istemiş ve elinden gelen her şeyi yapmıştır. Güçsüz partnerlerden hoşlanmayan, partneriyle gurur duymak isteyen ve onların da fark edilmesi, onlara saygı duyulması Michael için çok önemli olmuştur. Fakat yapacağı evlilikleri sadece aşık olduğu için değil başka sebeplerden dolayı da yapabileceğini bu yerleşimle söyleyebiliriz. Biyografisine baktığımızda 2 evlilik yaptığını, sadece aşk evliliği olmadığını başka sebeplerden dolayı da anlaşma evliliği yaptığını görüyoruz. Ay Balık yerleşimi çocuk sayısını arttıran bir etki verdiğinden 3 tane çocuğa sahip olmuştur. Venüs 6. evde olması Michael’ ın hayatında, yardımcıları ve ona hizmet eden kişilerin olacağını gösterir. Yanında çalıştırdığı kişilerden fayda görecektir. Bu yerleşim aynı zamanda yakın çevresini de simgeler. Venüs ile Mars arasındaki kare açı dolayısıyla yakınlarının sebep olacağı sorun ve problemlerle karşı karşıya kalabileceğini hatta bu problemlerden dolayı para kaybedeceğini de görüyoruz. Michael, hayatının bir döneminde çocuk istismarı konusunda zorluklar ve sorunlarla karşılaşmış, bu konuda çok büyük bir para kaybı yaşamıştır. Venüs’ ün 6. evde yerleşmesiyle sağlığının da hassas olmasına, zor iyileşen bir yapıya sahip olmasına neden olmuştur.

Mars Boğa’ da 2. Evindedir. Bu yerleşimle, Michael için maddi tatmin ön plana çıkıyor. Kendi emeğiyle kazanmayı ister. Yaptığı iş, maddi kazanç getiren bir iş olduğu zaman adeta o işe kendisini adayan bir yapı kazanmıştır. Mars’ın 2. evde olması para kazanma potansiyelini fazlalaştıran bir yerleşimdir. Çok fazla para kazanır. Fakat bir o kadar da parayı harcama eğilimi gösterir. Mars’ ın Boğa da olmasıyla en iyi olanı istemesi ve lükse düşkünlük ön plana çıkar. Para harcama eğilimini de işin içine katınca yaşam tarzının nasıl olabileceğini tahmin edebiliyoruz. Sahip olduğu eve baktığımızda satın aldığı malikanesinin standartların oldukça üstünde olduğunu görüyoruz. Kaliforniya’ nın Santa Barbara bölgesinde bulunan ve 1214 hektar alana yayılmış bulunan Neverland Çiftliği Michael Jackson tarafından 19,5 Milyon USD’ a satın alınmış çiftlik tekrar dekore edilmiş içine oyun alanları, heykeller, lunapark bir de hayvanat bahçesi yaptırmıştır. Böylece rahatlık alanı için harcadığı para 35 Milyon USD’ a yükselmiştir. Çiftliğe yaptırdığı bu detaylar çocukluğunu yaşayamamış birini yansıtıyor adeta. Mars’ ın, Merkür ve Venüs ile kare açı yapması diğer taraftan sağlığını ilgilendiren kötü bir olay yaşayacağını da gösteriyor. Biyografisine baktığımızda bir konser sırasında yaşadığı talihsizlik sonucu kaza geçirmiş, saçları ve başının büyük bir bölümü yanmış, hayati bir tehlike atlatmıştır.

Jüpiter Terazi yerleşimi ile Michael’ ın ilişkileri tekrar ön plana çıkıyor. Evliliğe, aile kurmaya yatkın, sevgi dolu, sıcakkanlı olduğunu söyleyebiliriz. İkili ilişkilerinde Merkür’ den aldığı olumlu açı ile iletişimde problem yaşamadığını, adaletli biri olduğunu, bir ilişkide üstüne düşen tüm sorumlulukları yerine getirdiğini söyleyebiliriz. Aynı zamanda iyiliğe ve barışa yüzünün dönük olduğunu, eşlerine duyduğu sevgiyle Allah’ a ulaşacağına inanan bir yapısı olduğunu da görüyoruz. Jüpiter’ in 8. evde olması yaptığı evliliklerinde eşleriyle eşit ve güzel paylaşımlar içinde olmuş ayrıca onlardan fayda da görmüştür. Hayatına aldığı insanlar onun gelirinin artmasına, yolunun açılmasına vesile olmuş kişilerdir. Ayrıca Allah’ a olan inancı kuvvetlidir.

Satürn Yay burcunda 9. Evde, sadece kendi için değil başkaları içinde idealleri olduğunu gösteriyor. Geleneklere, kanunlara, kurallara uyan bir yapıdadır. İnançları konusunda taviz vermediği için çevresinde onu anlamayan, farklı gören kişiler olmuştur. Özünde iyi biri olmasına rağmen başkalarının ne düşündüğü onun için önemli olmamış dolayısıyla onu anlamak zorlaşmıştır. Korkusuz ve bağımsız bir yapısı vardır. Herkese yardım etmek ister, önüne çıkan engelleri tek tek aşabilecek güce sahiptir. Fakat bu karakter özellikleri küçük bir çocukken onu sınırlamış, kendisini tanıyana kadar, potansiyelini fark edene kadar zorlanmalar yaşamıştır. Satürn’ nün 9. evde olması; İstediği eğitimi almadığını, annesi tarafından ‘’Yahova Şahidi’’ olarak büyütüldüğünü görüyoruz. Diğer taraftan aynı anda babasının kurduğu gruba Michael’ ı dahil etmesi, sahne hayatının da başlamasına neden olmuştur. Michael daha 5 yaşında bir çocukken hem eğitim hem iş hayatını bir arada yürütmek zorunda kalmıştır. Ayrıca Satürn 9. ev yerleşiminin Mars ile arasındaki 150′ lik bilinmeyen açı yapması ve Satürn’ ün Ay’ la yaptığı kare açı ile, çocuk istismarı konusunda açılan mahkemeyi kaybetmiş, dava açan aileye 20 milyon USD para ödemek zorunda kalmıştır. Ayrıca Michael, inançları ve dinler konusunda da dayatılanı değil, kendi öğrendikleriyle hareket etmek istemiş ve bu isteği sebebiyle birçok dini araştırmış ve öğrenmiştir. Ölümünden önce Müslüman olmaya karar vermiş, dini inancını bu yönde değiştirmiştir. Bu konu bir dönem gündemde çok konuşulmuştu.

Satürn aynı zamanda 10. Evde yerleşmiştir. Babasının aşırı hırslı, başarıya önem veren biri olduğunu, dayatan, yöneten biri olduğunu söyleyebiliriz. Bunlara ek olarak çocuklarının üzerinde olumsuz etkileri olan, aynı zamanda emek verdiği kişilerden düşmanlık gören bir babaya sahip olduğunu gösteriyor. Babasının bu yönlerini beğenmese de, takdir etmese de onun gibi hırslı, 1 numara olmak isteyen, kendi kurallarıyla yönetme arzusu olan ve emek verdiği kişiler tarafından haksızlığa uğrayan biri olmuştur. Ay ile aldığı kare açı, duygularındaki korku ve kaygıların, madde bağımlılığı gibi kötü alışkanlıkların, meslek hayatında onu zaman zaman zorlamasına, sahne şöhretinin yanında, hakkında olumsuz haberler yapılmasına, başka kötü olaylarla da adının duyulmasına neden olmuştur. Olumsuz çıkan haberlere rağmen, Merkür ve Venüs’ den aldığı üçgen açılarla (olumlu açı) adını billboardlara birçok sefer yazdırmış, Hollywood ünlüler bulvarında iki kez ismi yazılmış, 13 kez Grammy ödülü kazanmış, Dünya da en çok beğeni alan, “Pop’ un Kralı “ lakabını kazanmış bir üne sahip olmuştur.

Uranüs’ te yine Aslan ve 6. Evdedir. Diğer Aslan yerleşimleri ile birlikte bu yerleşim, daha fazla kendisini beğenmesini arttırmış, daha fazla dikkat çekme isteği ön plana çıkarmıştır. Aynı zamanda kahraman olmak, başarılı olmak, zengin ve güçlü olmak onun için son derece önemli bir hale gelmiştir. Bu uğurda da ne gerekiyorsa onu yapmıştır. Lüks bir yaşamı çok fazla istemiştir. Merkür Aslan 6. Ev ile Uranüs Aslan 6. Ev yerleşimleri, yaratıcı yeteneklerini, orijinal fikirleriyle birleştirerek sıra dışı eserler ortaya çıkarmasına yardımcı olmuştur. Kabiliyetleri oldukça arttırmıştır. Tabi ki bu kadar 6. Evde gezegen olması Michael’ ın birçok sağlık problemi yaşamasına da neden olmuştur. Yanında çalıştırdığı insanlar onun ne kadar sağlıksız biri olduğunu anlatıyorlar. Daha önce yaşadığı talihsiz kaza ile baş kısmında oluşan yanıklar ve başka cilt hastalıkları yüzünden kendisiyle ilgili birçok konuyu takıntı haline getirmiştir. Uranüs’ ün Ay ile yaptığı 150’ lik açının da etkisiyle birçok operasyon geçirme kararı almıştır. Tabi Uranüs işin içinde olunca bu operasyonlar takıntıyla devam ettiği için onun istediği ve düşündüğü gibi değil görünüşünde sıra dışı, olumsuz durumları ortaya çıkarmıştır. Bir de Uranüs Venüs Aslan 6. Evle kavuşum yapıyor. Bu açı Michael’ ın dış görüntüsüne önem vermesini arttırır. İyi görünmek, güzel olmak, beğenilme isteği oldukça fazlalaşır. Beğenilme ve güzel olma isteğinin içini yakıp kavurduğunu söylemek, duygularında neler yaşadığını sanırım çok iyi tarif edecektir. Birçok kez operasyon geçirme kararına bu açı da önemli bir katkı sağlamıştır.

Uranüs 6. Evde olunca Michael’ ın değişik hayvanlara olan ilgisini ortaya çıkıyor. Öyle ki, 1 Boğa Yılanı, 2 tane Laması olduğunu ayrıca Bubbles adında bir maymunu olduğunu görüyoruz. Bu yerleşimden o kadar etkilenmiş ki maymunu Bubbles’ ın konuşabilmesi için ona, ses teli naklettirmeyi düşünmüştür.

Neptün Akrep 8. ev yerleşimi Michael’ a muhteşem bir sezgi gücü vermiştir. Güneş ile olumlu açı aldığı için sezgi gücünü, para kazanabileceği konuları, projeleri, işleri seçerken kullanmış, doğru adımlar atarak maddi kazançlarının daha çok artmasına neden olmuştur. Ayrıca bu yerleşim ile Michael’ ın cinsel ihtiyaçları çok güçleniyor. Bu konuyla ilgili de çok fazla sorunla karşılaşacağını söyleyebiliriz. Fakat Jüpiter’ den olumlu açı alması nedeniyle bu duygularını dengelemeyi başarabilmiş, partnerleriyle uyumlu bir cinsel hayatı olmuştur.

Plüto 6. Evde Başak yerleşimiyle Michael oldukça çalışkan ve eşitliği ön planda tutan bir yapı çizer. Fakat yakın çevresine karşı ve günlük hayatında herkesin ve her şeyin mükemmel olmasını istemesi, onların iyiliği için eleştiren bir yapı sergilemesi çevresiyle sorunlar yaşamasına neden olmuştur. Her ne kadar olumlu açılar alsa da ailesi ve yakın çevresi ile Mars yerleşiminde yaşadığı sorunlar yüzünden arasına sınır koymuş, onları hayatından uzak tutmuştur. Bir röportajında Ailesinin ve yakınlarının ona çok zarar verdiğini bu yüzden onları hayatında istemediğini söylemiştir. Hatta net olmamakla beraber vasiyetinde, tüm servetini bir vakıf fonuna bağışladığı gibi söylentiler olduğu yazılmıştır.

Bu yerleşimin Güneş ile kavuşum yapmasından çalışma hayatı ön planda olmuş, fark edilmesini sağlamıştır. Plüton’ un Merkür ile yaptığı kavuşum ile yine sanatçı özellikleri artmış, yakın çevresi ile olan diyalogların da düşünceli ve eşit davranmaya çalışmış fakat yakın çevresinden aynı şeyleri görememiştir.

Chiron Kova Retro 12. Evinde yerleşmiş olduğunu görüyoruz. Bu yerleşimle Michael’ ın daha doğuştan özel yeteneklerle dünya’ ya geldiğini anlıyoruz. Bu yeteneklerin, insanların hayatına dokunmaya ve insanların hayatını iyileştirmeye yönelik bilgilerle donanmış olduğunu söyleyebiliriz. Bunları, şarkılarında mesaj vererek göstermiş ve bu sayede çocukluktan beri karşılaştığı zorluklarla bilinçaltına yerleşmiş olan korku ve kaygılarını iyileştirmeye çalışmıştır. Shiron’ un Güneş Başak 6. Ev ile birleşmeyen açıda olması, Merkür Aslan 6. ev ve Venüs Aslan 6. Ev ile zıt açı olması ne yazık ki bu korku ve kaygıların iyileşmesine izin vermemiş, cildinde sağlık problemleri yaşamasına neden olmuştur. Michael’ ın Vitiligo hastalığının olduğunu biliyoruz. Bunun fark edilmemesi ve iyileşmesi için cildini beyazlatmak üzerine çok çaba sarf ettiğini görüyoruz. Shiron’ un Uranüs Aslan 6. Ev ile de yaptığı zıt açı yüzünden Michael’ ın ten rengini beyazlatma isteği ön plana çıkmış, bu çabası dünya tarafından sıradışı ve ırkçılık olarak anlaşılmıştır. Ayrıca Shiron Kova 12. Ev yerleşiminin, Mars Boğa 2. Evle Kare açı yaptığını görüyoruz. Bu olumsuz açı Michael’ ın bazı eserlerinin hiçbir sebep gösterilmeden yayından kaldırılmasına, Michael’ ın hayal kırıklıkları yaşamasına, korku ve kaygılarının bilinç altında artmasına neden olurken diğer taraftan para kaybetmesine ve zorlanmasına sebep olmuştur.

KAD Terazi 7. Ve 8. Evinde GAD Koç 1. Ve 2. Evinde yerleşmiştir. KAD Terazi’ nin Merkür ile sekstil açı yapmasıyla karşısına çıkan kişilerle doğru şekilde uzlaşmayı başarabildiğini ve yine doğru kişilerle anlaşma yapabildiğini söyleyebiliriz. Aynı zamanda bu yerleşimin, Jüpiter ve Ay ile sekstil açı yapmasıyla ben duygusunu, evliliklerinde ve ortaklıklarında yapıcı bir şekilde ortaya koyabilmiştir. Bu olumlu açılarla evliliklerinde ve ortaklıklarında hatta ona sonradan düşmanlık yapan kişilere karşı bile paylaşmayı seven, yardımsever, karşılık beklemeden destek verebilen bir karakter çizmiştir. Bu sayede daha çok ön plana çıkmış ve para kazancı ile bir servet yapmıştır. Fakat hayatının bir döneminde KAD nün Mars ile birleşmeyen bir açı yapmasıyla oldukça büyük miktarlarda da para kaybetmiş, kendiyle ilgili olumsuz haberlere maruz kalmıştır.

Şans noktasının Başak ve 6. Evde olmasıyla Michael, hayattayken adının kötü olaylara karışmasına, hakkında çıkan olumsuz haberlere, sağlıkla ilgili yaşadığı bu kadar soruna rağmen, yine de listelerde 1 numara olmuş, şarkılarıyla adından söz ettirmiştir. Güneş, Merkür, Jüpiter, Neptün ve Plüto’ dan olumlu açılar alması nedeniyle de hayatında başına gelebilecek kötü olayları yarıya indirmiş, ölmeden önce ve öldükten sonra bile adı konuşulan, eserlerinin her zaman dinleniyor olmasını başarabilmiştir.

“Her zaman hayal edebilirsiniz ve hayalleriniz de gerçekleşebilir ama onu siz gerçekleştirmek zorundasınız” Michael JACKSON

— Demet Hoşman ile birlikte.

error: Content is protected !!