Öğrencim Rabia Aykoç’un Kaleminden Kraliçe Elizabeth’e Astrolojik Bakış

Öğrencim Rabia Aykoç’un Kaleminden Kraliçe Elizabeth’e Astrolojik Bakış

Uzun zamandır merak ettiğim Kraliçe Elizabeth’in doğum haritasını inceledim ve gördüklerimi sizinle de paylaşmak istedim. Kraliçe Elizabeth II. İngiliz Milletler Topluluğu üyesi elli üç ülkeden on altısının kraliçesi. Aynı zamanda Topluluk Başkanı ve İngiltere Kilisesi Yüksek Valisi’dir. Şimdi Kraliçe II. Elizabeth yani uzun adıyla Elizabeth Alexandra Mary Windsor’un doğum haritasına bir göz atalım.
Doğum tarihi 21 Nisan 1926 Boğa burcu. Güneşi 0 derece boğa burcunda. Bence Kraliçe Boğa burcunu oldukça iyi yansıtıyor. Sağlamlığa, istikrara, maddi güvenceye işaret eden boğa burcu maddi değerlerimizle ilgilidir. Bir şeye karar verdi mi onu vazgeçirmek zordur. Sabittir. Kraliçe de uzun yıllardır görevini sürdürüp, maddi güvencesi yerinde olan bir kişidir. Güneş tam anlamıyla 2 ve 3. Evlerde, her iki evde de etkili. Dolayısıyla sahip olduğu değerlere dikkat eden, maddi ve manevi kaynakları yönetme konusunda başarılı bir duruma işaret eder. Güneş 3. Ev’deyse: Yaratıcı fikirleri, güzel sözleri, özenli konuşmalarıyla dikkat çeker. Bilgi almaya ve vermeye bayılır. Yakın çevresinde olanlardan haberdardır. Her türlü iletişim alanında başarılı olur. Ticaretten, alışverişten anlar. Ayrıca Güneş 3.ev de kardeşleri de açıklayabilir. Nitekim The Crown dizisini izleyenleriniz varsa kardeşinin üzerinde bazen isteyerek, bazen de görevleri ve sorumlulukları gereği kurduğu baskıyı, onun hayatını etkileyişine şahit olabilirsiniz. Ayrıca bu konum kraliçenin karar vermede yetenekli olduğunun da bir ispatıdır.
Yükselen Burcu Oğlak, geleneklere bağlı, otoriter, azimli, zaman yönetimi oldukça iyi, çoğunlukla karamsar, sadık, sır tutan bir yapıda diyebiliriz. Ayrıca soğukkanlı, hedefine sakin ve kararlı ilerleyişini yükselen oğlağa bağlayabiliriz. O bir işkoliktir. Burada enteresan bir durum var 1. Evinde 3 burç vardır. Oğlak, Kova ve Balık. Kova burada kıstırılmış haldedir. Bu 3 burcun tüm özelliklerini yükselen evinden dış dünyaya yansıttığını ve bu burçların doğalarının kişiliği üzerinde etkili olduğunu düşünüyorum. Kova etkisiyle özgürlüğe ve teknolojiye olan düşkünlüğü, balık etkisiyle merhamet, bereket ve dini değerlere verdiği önemi görebiliriz. Zaten biz faniler gibi bir kraliçenin 1. Evinde en fazla 2 burç olmasını bekleyemeyiz değil mi😊? Burcu boğa, yükselen burcu oğlak olması sanırım uzun yaşamını ve kraliçelik görevini uzun süredir sürdürmesinin en önemli göstergelerindendir.
Ay burcu aslan, aslan bildiğimiz üzere kraliyetle ilgilidir. Tam kraliçeye yakışacak bir ay konumudur. Lider ruhlu, gösterişten hoşlanan yaratıcı, dikkatleri üzerine çekmekte başarılı bir yapı verir. Merhametli ve yüce gönüllüdür. Lüks ve ihtişamdan hoşlanır. Kraliçenin tarzını beğenmeyen yoktur diye düşünüyorum. Gösterişli elbiseleri ay aslan burcu göstergelerinden sadece birisi. Ay anneyi de temsil ettiğinden annenin de oldukça güçlü bir karakter olduğunu söyleyebiliriz. Ay 7.evinde evlilik ve ortaklık evinde yer alıyor. Dolayısıyla ilişkilerinde ve evliliğinde duygusal çalkantıların olabileceğini, erken bir evliliği (kendisi 21 yaşında evlenmiştir) gösterir.
Merkür koçla açık sözlü birisi olduğunu söyleyebiliriz. Fikirleri orjinaldir. Tartışmalardan zevk alır. Sözünü asla sakınmaz. Hızlı konuşur, olayları başlatan bir enerjiye sahiptir. Kırdığı potlar çoktur. Zaman zaman huzursuzluk görülebilir. Sivri dilli bir özellik verebilir. Yine The Crown dizisinden bir sahnede o anda çok öfkeli olan annesi (Ana Kraliçe Elizabeth) ile telefonla görüşürken annesi “Sen kendini ne zannediyorsun” diye bağırınca, annesine “The Queen, Mummy.. The Queen… ” (Kraliçe…Anneciğim) diye yanıt vermiştir. Bu da Merkür koç etkisi zannederim. Merkür 2.evde Paradan çok iyi anladığı için, maddi konularda çabuk fikir üretebilir. Somut değerler, sahip olunanlar önem taşır. İşin hep kazançlı olacak yönlerini düşünme ve eyleme geçme konusunda yaratıcıdır.
Venüs balıkla kraliçe tam bir merhamet abidesidir. Hassas, şefkatli, ideal aşkı arayan bir yapı verir. Ayrıca dini anlamda kişiyi yetkin kılmıştır. Kendisi İngiltere kiliseleri valisidir. Venüs balıkla doğurganlığı artmıştır. Bilindiği üzere 3 erkek ve 1 kız çocuğu sahibidir. Venüs 1.ve 2.evde etkindir. Fakat ben venüsü 2.evde değerlendirmek isterim. Bunun sebebi de oldukça geniş bir açıyla 1.evin 3 burcu da kapsamasıdır. Venüs 2.evle üstelik balıkla hayatı boyunca maddi kaynaklarının sınırsız olduğunu çok güzel göstermektedir. Venüs 2.evle yine parasal değerlerin önemli olduğunu gösterir ama balıkla beraber bence maddi değerlerin yanında manevi değerlerinde çok önemli olduğunun farkındadır.


Mars kova ile en başta özgürlüğüne düşkün bir kraliçe diyebiliriz. Yalnız bu özgürlüğü sadece kendisi için değil başka insanlar için de ister. Nitekim hükümdarlığında birçok ülke Birleşik Kralllık’tan ayrılarak cumhuriyetini ilan etmiştir. Ayrıca sonuna kadar fikirlerini savunur oldukça inatçıdır. Fikirlerinden vazgeçmez Kraliçemiz biraz geçimsiz gibi geldi bana mars kova, yükselen oğlak güneş boğa ile bilmem siz ne düşünürsünüz. Ayrıca teknolojik gelişmelerden de hiç geri kalmaz. Mars 1.evde oldukça gözüpek bir kraliçedir. Oğlak yükselenin, sessiz ve derinden gidişini mars 1.ev kovayla kırmıştır. Ne istediğini çok iyi bilmektedir. Zaman zaman fevri çıkışlar yapabilir. Mars 1.evle kraliçe ne kadar cesur ve atak olduğunu 2.Dünya Savaşı sırasında orduda motorlu araç kullanımı konusunda eğitim görerek göstermiştir.
Jüpiter kova olan kraliçe kısıtlanmaktan nefret eder. Sosyal gruplar içerisinde ilgi çekerler (başka türlüsü mümkün olabilir mi😊) ve insanları da sınırları aşma konusunda teşvik ederler. Küresel bir misyonu olan bir işte çalışmak ister. Biraz dik başlıdır, bu yüzden her şeyi daima kendi bildiği gibi yapmak ister. Özgürlüğe aşık ve aynı zamanda da oldukça asidir. Yaratıcı ve ikna edicidir, ayrıca diğer insanlar tarafından takdir edilecek fikirler ortaya atar. Allah’a ulaşma konusunda, insan ve hayvan haklarına saygı duyarak, özgürlükleri sağlayarak ulaşacağına inanır. Jupiter 1.evde Kendisinin aşırı değerli olduğu düşüncesine sahip olabilir. Ki haklıdır da bence. Hızlı ilerlemek, hedefe ulaşmak için çabası vardır. Jupiter 1.evle seyahatlerinin bol olduğunu ve bu seyahatlerinin de oldukça rahat olacağını gösterebilir. Kraliçenin pasaportu olmadığını, ehliyetinin bulunmadığını da belirtmek isterim.

Satürn akrepte tutkuları için çok çalışmak, engelleri aşmak, korkuları yenmek zorunda kalır. Sorumlulukları uğruna ölüp ölüp dirilir, ama vazgeçmez. Kararlı, azimli, gerekirse risk alan yapısıyla kapalı bir kutu gibi sır doludur. Satürn 9.evde, yüksek eğitim, yabancı diller, kültürler alanında ciddi zorlukları aşmak durumundadır. Her türlü engele rağmen hayatın daha geniş, aydınlık yanını görmeye çalışır. İdeallerine sahip çıkar, geliştirir. Satürn 9.evde ona eğitim hayatında zorluklar getirmiştir. Öyle ki aldığı eğitimin sadece kraliyet kanunlarıyla ilgili olup genel bilgilerden yoksun olduğunu görünce kraliçe olduktan sonra bir profesörden kendisini geliştirmek için özel olarak dersler almıştır. Satürn Retro çoğu zaman kendisinde suçluluk duygusu hisseder. Sınırlarını bilmekte zorlanır. Bazı şeyleri, ders almazlarsa hayatlarında 3 kez yaşarlar.
Uranüs balık, kraliçe Uranüs balıkla öncelikle psişik güçlerinin olduğunu söyleyebilirim. Ruhsal yönü hassas, algıları gelişmiştir. İlham aldığı konularda, sıra dışı kararlar alabilir. Uranüs 2.evde ise kazançları yönünden, alışılmamış kazançlar, harcamaları yönündense yine alışılmamış harcamaları temsil edilebilir. Hiçbirimizin hayal bile edemeyeceği harcama kalemleri olduğundan eminim. Ayrıca bu konum teknolojiye de önem verdiğini gösterir.

Neptün aslanla kendisi üretken ve hayal gücü oldukça gelişmiş birisidir. Sanatsal yönü fazladır. Kraliçenin fotoğraf merakı meşhurdur. Bu da Neptün aslandan olsa gerek. Bu konum kraliçeye sempatiklik vermektedir. Planlama yeteneği müthiştir. Romantik ve iyi bir eş olma ihtimali verir. Kaldı ki doğum haritasındaki Neptün eşi Prens Philip’in ayı ile tam derece ile kavuşumdadır. Neptün 7. Evde eşini ve ortaklık yaptığı kişileri idealize ettiğini gösterir. Beklentileriyle gerçekler birbirini tutmayabilir. Nitekim eşiyle büyük bir aşkla evlenmiş fakat eşinin yaklaşık 20 yıl boyunca başka bir sevgilisi olmuştur.

Pluton Yengeçte ailesinden kalan değerlerle çok etkili, yönlendirici, karizmatik bir kişi olabilir. Atalarının mirasını korumak, kollamak için sonuna dek savaş verir. Zorluklara mücadele etmekten geri durmaz. Pluton 6.evde hastalık, sağlık, temizlik için aşırı hassas bir yapı verebilir. Bir anlamda şöyle diyebiliriz ailesinden kalan görevlerini korumak için günlük hayatında derin araştırmalar yapıp, çalışıp kararlarını ona göre alıyor.

Ay düğümleri yengeç oğlak aksında, geçmişine, geleneklerine, kurallarına bağlı kalmanın verdiği kararlılıkla hareket eder. Hayatın zorluklarını mühendis kafasıyla pratik şekilde çözümler üretir, uygular. Artık hayatın daha duygusal, sevgi dolu, yumuşak taraflarını öğrenmelidir. Kurallarını geliştirmeli, daha merhametli davranmalıdır. Hedefleri değil de, sevdikleri üzerine eğilmelidir.

Açılarına da kısaca baktığımızda Satürn, mars vejupiter, neptün ile bir T kare açısı mevcuttur.
Bu açı güven duyma konusunda zorluklar olabileceğini gösterebilir. Bu açının sabit burçlarda olması güçlü engellerle karşılaşmış olması anlamına gelebilir.

Mars kavuşum Jüpiter egoyu güçlendirir, enerjisi tavan yapmıştır. Riske yatkın bir bünyesi vardır. Coşkulu ve acelecidir. Hırslı ve iradelidir. İstikrarlı ve dikkatli olmayı öğrenene dek sıkıntılar yaşarlar. İddialı ve karizmatik, liderlik yetenekleri güçlüdür.
Uranüs kavuşum Merkür sıra dışı bir zekayı gösterir. Parlak zeka, merak ve güçlü sezgileri vardır. Ayrıca teknolojiye ve yeniliklere yatkındır. Şöyle örnek verirsek, kraliçe geçtiğimiz yıl ilk instagram paylaşımını yapmıştır.

Güneş üçgen Neptün, sezgileri bir hayli gelişmiştir. Çok anlayışlı ve naziktir. Altıncı hissi gelişmiştir.
Satürn üçgen Uranüs, çok güçlü bir açıdır. Organizasyon yeteneği çok güçlüdür. Köklü değişiklikler yapma yetisi vardır. Yöneticilik özellikleri gelişmiştir.

Satürn MC kavuşum Sağlam yöntemleri sayesinde, yüksek mevkilerde ve politikada başarılı olur. Başarı çok çalışarak gelebilir. Çok çalışkandır. Çok yüksek yerlere geleceğinin işaretidir.

Venüs üçgen pluton, para adeta ona akar, çok harcamaya meyillidir. Sağlıklı ve uzun ömürlü olmasının açılarından bir tanesi de budur.

Merkür kare pluton ise iğneleyici bir dil verip karşısındakini değiştirmeye çalışan bir tutum verebilir. Ketum, kurnaz, mücadeleci bir tutum verir.

GOD SAVE THE QUEEN

error: Content is protected !!