Öğrencim Canan Yaşar’ın Gözünden Lady Diana’ya Astrolojik Bakış

Öğrencim Canan Yaşar’ın Gözünden Lady Diana’ya Astrolojik Bakış

Lady Diana: 1 Temmuz 1961/ Doğum saati: 19:45

Güneşin Yengeçte oluşu onun çok hassas , kırılgan, içe dönük ama aynı zamanda sert kabuklu ve güçlü biri olduğunu gösterir. Duyguları ön planda olduğu için yaşamı iniş çıkışlarla doludur. Basit bir sözle dahi yaralanan, alınganlık yapan, küsen ve kabuğuna çekilen bir yapı verir. Hatta bu yapısı ona bulimia hastalığını bile getirmiştir. Hatalarının bilincindedir. Sevgi sözleri karşısında inadı çabuk kırılır. Aileye önem verir. Bu yüzden Prens Charles’la evliliği boyunca birçok problemleri olmasına rağmen hep düzeltmek için mücadele etmiştir. Aile bireyleri ile küs kalamayan bir kişiliği vardır. Hiçbir kötü söz ve davranışı unutmaz. Eşinin ailesine de saygılıdır. Her konuda güvende olmak ister. Sevildiğini güçlü hissetmelidir. Hissetmediği zaman küser ve gözyaşı döker. Bereketli kişidir. Bu yüzden kendine ve birlikte olduğu kişiye şans getirir. Endişeli ruh hali vardır. Dışardan güçlü görünmesine rağmen içinde fırtınalar kopar. Buna örnek olarak çocukluğunda yaşadıklarını gösterebiliriz. Anne ve babasının ayrılması onun mutsuz bir çocuk olarak büyümesine sebep olmuştur. İyi niyetli, yardımseverdir. Güçlü sezgileri vardır. Olacakları önceden sezer. Yalan söylemekten ve söylenmesinden hoşlanmaz.

Yükselenin yayda olması ona neşeli, iyimser, pozitif, arkadaş canlısı, mert, sıcakkanlı, komik, hareketli, neşeli, asil bir yapı verir. Gururludur, onuruna gururuna laf söyletmez. Seyahat etmekten, macera peşinde koşmaktan hoşlanır. Hoşlandığı için de maceralar onu bulur. Özgürlüğüne çok düşkündür. Burada 12.evle yükselenin aynı burçta olması soruna işaret ediyor . 12.ev (kayıplar evi) enerjisinin yaşam alanına akmasına sebep olur. Bu da ağır karmasını gösterir. Emrivaki cümleler, kısıtlanmak, engellenmek hoşlanmadığı şeylerdir. Bu yüzden evliliği boyunca sorunlar yaşamıştır. Yaşadığı alanların ve giysilerin geniş, rahat olması gerekir. Felsefe, astroloji, doğaüstü konularla da ilgilenir.

Ay Kovada 2. Evde yer alıyor. Kova özgürlüğü,marjinalliği temsil etmektedir.
Yalnız kendine değil herkese eşitlik, özgürlük ve adalet ister. Hatta bu konuyla ilgili düşüncelerini bir röportajda anlatmıştır. Ay, annemizi ve nasıl anne olduğumuzu bize söyler. Kişinin özgür ruhlu bir anne olduğunu gösterir. Sözlerinde de özgür ve rahattır. Ayı 8.evdeki Uranüs’ten karşıt açı almış, bu onun annesinden ayrı düştüğünün de bir işareti olarak görünür. Evliliği sağlam bir kurum olarak görmez. Boşanma işaretlerinden de biridir ay kova ve açılı oluşu.
Bu yüzden Prens Charles’la evliliği de çok uzun sürmemiştir. Doğurganlığa da yatkın değildir. Ancak Venüs Boğa burcunda çok güçlü olduğundan ona aşk ve çocuk verdiğinden 2 çocuk doğurmuştur. Düşünceleriyle dünyayı kurtarabilir fakat kendilerine bir şey yapamayabilir. Maddi konuda akılcı davranamaz. Fakat konu insan haklarıysa, ezilen kişilerse, doğaysa, kimsesiz çocuklarsa o zaman elinden geleni yapar. Yaptığı röportajlarda halka nasıl yardım etmeye çalıştığını da anlatmıştır. Onlar için asileşip isyan edip korkusuz davranabilir. Kurtarmaya çalışır. Çünkü başkalarının hakkını savunur. Egosu yüksek, emreden, emrivaki konuşan kişilerden uzak durur. İyi bir dosttur. Evrenselliğe inanır. Aşka bakışı da tuhaftır. Arkadaşla sevgili, sevgiliyle arkadaş olabilir. Yalnız yaşamayı sever. Kendine karışılmasından nefret eder.

Merkür Yengeçte 7. Evde
Evlilik konusunda karar vermekte zorluk çeker. Alelacele evlenip sonra bu evliliği tekrar gözden geçirmesi de muhtemeldir ki Prens Charles’la olan evliliğinde bunu görüyoruz. Evlilikteki sorunları tartışmakta zorluk çeker. Konuşkan, zeki, becerikli ve iletişimi güçlü kişilere ilgi duyar. Belki de bu yüzden Prens Charles’la evlenmeyi kabul etmiştir. Çünkü iletişim onun için önemlidir. Bilgi, tecrübe ve iletişimle ilgili daha çok eşinden beslenir.

Venüs Boğada 5.evde yer alıyor. Yönetici olduğu burçta güçlü bir Venüs görürüz. Burdaki Venüs ona aşk ve çocuk vermiş. Flörtöz ve aşkı seven bir kişiliği var. Zaten Diana daha evliyken başka bir adamla flört etmesi de bunu destekler. Aşksız yapamaz ancak Uranüs ve Mars’tan aldığı sert açılar sebebiyle her seferinde hayal kırıklığı yaşar. Bu da boşanmasına sebep olmuştur. Daha evliyken flört etmeye başladığı adamla da yapamaz ama hemen ardından başka biriyle görüşmeye başlar. Venüs Boğa onu her zaman maddi anlamda korumuş. Güzelliğe, sevgiye aşık, elleri ve sesleri güzel, mimiklerini çok sık kullanan, sanatla ilgilenen bir yapısı vardır.

Marş Başak’ta 8.evde, kuzey ay düğümü ve Uranüs ile yan yana duruyor. Mars kazaları, ameliyatları, yangın ve silahla yaralanma gibi olayları temsil eder. Diana’nın ani (Uranüs) ve kazayla (Mars) ölmesini bize gösterir. 8.ev Aslan burcuyla başlıyor. Aslan Burcu kraliyetiği temsil ettiği için ölüm ona kraliyetten gelmiş olabilir. Zaten ölümünün suikast olduğu da düşünülüyor.

Jüpiter kovada Retro olması maddi anlamda bolluk ve bereketi getirir. Bu onu oldukça eli açık yapar. Kendisi için istediği her şeyi başkaları için de isteyen, iradesi güçlü, yardım etme eğilimi baskın, insanları dinine, diline göre ayırmayan bir yapı vermiştir. Özgürlükçü ve emir almaktan hoşlanmayan yönü evlilik ilişkisinde sorunlar çıkmasına neden olmuştur. Dürüst davranır ve eşinin ona güvenmesini ister. Jüpiter kovada retro olması doğal bir şifa kabiliyeti verir. Ancak doğrudan fiziksel şifa alanlarında çalışmaktan ziyade bu şifa, hayvanları, doğayı ve nesneleri eski eşyaları yenileme ve onarımı kapsar.

Satürn Oğlakta Retro olması sözlerinden ve düşüncelerinden sürekli şüphe eden biri olmasına sebep olur. Suçluluk duygusu herkesten daha fazladır. Derin korkuları vardır ama bunu belli etmez. Bu retroda doğması belli bir düzen ve program içinde yaşayamayacağını gösterir. O yüzden çocukları da disiplinli ve kurallı çocuklar olmamıştır, yaptığı evlilikle kurallara bağlı kalmayan ve kraliyete de bağlı kalmayarak ayrılan Prens Harry’den de görüldüğü gibi.
Satürn Oğlak’ta olması onun için toplumdaki imajının çok önemli olduğunu ve bu yüzden çalıştığını gösterir. Sorumluk sahibidir. Yüksek mevki ve rütbeleri sever. Bürokratik işler ona göredir. Dünyada her şeyin bir bedeli olduğunu bilenlerdendir.

Uranüs Aslanda
Kendini beğenen, başkalarının fikirlerine değer vermeyen, her konuda farklı düşünen bir yapı verir. Para ister ama çok da cömert olur. Neşeli, eğlencelidir. Aklına eseni hemen yapmak ister. Aşkta da coşkuludur ama birden bire vazgeçebilir. Dik başlı, emir veren, emir almaktan hoşlanmayan yapısı vardır. Dikkat çekmeli, herkesin övdüğü biri olmalıdır.
Cinselliğe değer verir ama önce ben der, kendi istekleri daha ön plandadır. Bilinçaltıyla çok uğraşır. Önce kendi bilinçaltını çözmeye çalışır, sonra çevresindekilerin. Bilinçaltındaki bütün sorunları hallettiğinde, çözdüğünde özgürleşeceğini mutlu olacağını hisseder. Genelde cinsellikte sınır tanımayan, herhangi bir kurala uymayan, özgürce cinselliğini yaşamayı tercih eden biridir, cinsel konularda marjinaldir. Gizemlidir. Bilinmeyen her türlü konuya ilgi duyar.

Neptün Akrepte
Çekici ve duygusal bir kişiliği vardır. Edebiyat, din, sanat ve politikaya yeni bakış açıları getirebilirdi. Cinsellik yaşamında aşırı vurgulanabilir. Kontrolden çıkmış, sınır tanımayan güç isteyebilir ve bu alanda tehlikeli olabilir. Eski güç dengelerini, kalıplaşmış davranışları çözebilir. Ölüm, ölüm sonrası, ruhsal konular, mistisizm, cinsellik güç mücadelelerini burada idealize edebilir. Finans ve para konusunda özel yetenekleri vardır. Ancak bu alanda dağılmalar, kayıplar, karışıklıklar da yaşanabilir. Neptün kişisellikten çok nesilleri de etkileyen bir gezegen olduğu için aynı yaş gruplarında olduğu kişilerle benzer etkiler yaşamış olabilir. Neptün Akrep retroda olduğu için duygularını ve tutkularını gizli tutmaya çalışmıştır. Açığa çıkmasını istemez. Hiçbir şeye tam anlamıyla inanç besleyemediği için kimi zaman başkaları tarafından güvenilmez olarak görülmüş olabilir. En büyük korkularından biri kurduğu hayallerin kırılmasıdır.

Plüto Başakta
Plüto yaşamın gerçek anlamını bulabilecek temaları, baskıyla karşılaşıp değişmek zorunda kalacağımız alanları ve nasıl dönüşebileceğimizi gösterir. Aşırı çalışkandır. İş hayatında detayları saplantı haline getirir. Endişeli, huzursuz, aşırı eleştirisel olabilir.

Kuzey Ay düğümü Aslanda/ Güney Ay düğümü Kovada
İradesiyle bir mücadelede olduğunu simgeler. Getirdiği özellikler arasında orijinal kişiliği ile gruplar arasında kendisini güçlü hissetmek varken, bu sefer işleri tek başına başarmayı öğrenme vaktidir. Ay düğümü aslan, içsel güvensizliğini aşmayı başarınca otuzlu yaşlara doğru güçlü liderlik becerisini ortaya çıkarır. Etrafındaki insanlar, davranışlarını bazen anlamakta zorlanır. Güney ay düğümü kovanın etkisi ile aldığı kararlar diğer insanların düşüncelerine ters gelebilir, genel kabul edilen davranışlar dışında olabilir. Kuzey ay düğümü aslan, onun bu hayatta aktarması gereken doğru bilgilere sahip olduğunu gösterir. Birçok insan doğru bilgiye sahip olsa da ego sınavı ile karşı karşıya kalır. Güney ay düğümü kova ile bunları çoktan aşmıştır. Kuzey ay düğümü aslan, çocuklarla arasını samimi ve sıcak bir hale getirir. Hatta, sanata veya çocuklara dair uğraşlar ona huzur verir. Kendi ayakları üzerinde durmayı iyi bilen güney ay düğümü kova, çalıştığı alanda herkese fayda sağlayacak büyük değişimler getirmek için çalışır. Bu süreçte Aslan ile hem kendisini doğru ifade etmeyi öğrenir hem de kovanın getirdiği eşitlik ve adalete olan inanç ile isterse örnek bir lider olur.

Chiron Balık
Chiron Balık burcunda merhamet duygusu kolaylıkla suistimal edilebilir ve Diana kendini kurban rolünde bulmuş olabilir. Birilerini kurtarmak, onlara yardımcı olmak onun için önemlidir. Burada chiron ona önce kendi yaralarını iyileştir ve şifalandır, kendini tüketme der. Şifa senin içinde, unutma.

(8.ev; krizler evi, ölüm, ölümün şekli, nafakalar, kocanın parasını, cinsellik gibi konuları anlatır. Diana’nın horoskopunda da 8.evin yoğun oluşunu görüyoruz. Hayatı boyunca yaşadığı krizler, ölümü, Prens Charles’tan ayrıldıktan sonra aldığı yüklü miktarda nafaka… Bunun göstergesidir.)

Sevgilerimle… Canan Yaşar.

error: Content is protected !!