Neptün Burçlarda

Neptün Burçlarda

Öğrencim Yasemin Yurdakul‘un kaleme aldığı “Neptün Burçlarda” yazısı;

 

SİSLERİN VE DÜŞLERIN KIZI NEPTÜN

HAYALLERIMIZ DE HAYAL KIRIKLIKLARIMIZ DA SENDE…

Mitolojide Ops ve Satürn’ün kaos yaratan çocuğu Jüpiter ve Plüton’un hayalperest kardeşidir.

Balık burcunun yöneticisi Neptün, her burçla 14 yıl kalır. Zodyak’ı dolanım süresi 165 yıldır. Neptün, Venüs’ün üst aklı gibidir. Sanatın en üst seviyesi bilinçaltımız, rüyalarımız, hayallerimizdir Neptün. Sezgilerin kraliçesi derinden şefkati de öğretir. Bizden fedakarlık yapmamızı da ister. Belirsizlikler ve kaoslar onun uzmanlık alanıdır.

Denizlerin tanrısıdır. Sular ile ilgili her şey Neptün’ün kontrolündedir. Vücutla ilgili tüm sıvıları da yönetir. Uyuşturucuları, bağımlılıkları, akıl hastalıklarını, şifa veren ilaç ve sıvıları da Neptün’e sormak gerekir. Neptün gerçekleri bize farklı da gösterebilir. Kendimizi kandırmamız, başkaları tarafından kandırılmamıza da sebep olabilir. İyi bir illüzyonist gibidir. Büyülü büyüleyici her şeydedir. Hani algılarımız kapanır, gerçekleri göremeyiz, kaosun karmaşanın içinde kalırız ya. İşte Neptün’ün büyüsünün bizi kör ettiği zamanlardır ve bu karmaş dolaş durumlar yıllarca sürebilir. Neptün’ün hayatımızdaki yerini anlamaya başladığımızda, kendi ruhumuzu nasıl israf ettiğimizi, bu israf için özel tasarlanmış bir labirentin içerisinden nasıl dışarı çıkacağınızın hazine değerindeki haritasını ancak aklımızla bulabiliriz.

 

Neptün Burçlarda;

Neptün Koç Burcunda (1861-1875):

Sisli puslu hayalci Neptün’ün kucağındaki ateşli koç duygusal olarak olumlu veya olumsuz çabuk etki alır. Sürekli kimlik savunması içindedir. Keskin bir zekası vardır. Ama bir o kadar da hayalperesttir. Bazen gerçeklerden uzaklaşıp imkansız hayaller peşinde koşabilir. Neptün girişimci koçun fikrini hızla ateşler ama o ateş aynı hızla söner. Fikirlerini uygulamak için de mutlaka desteğe ihtiyaç duyar. Görerek öğrenir, yeteneklerini de görsel olarak sergiler. Oldukça yardım severdir. Olaylara hep iyi tarafından bakar.

 

Neptün Boğa Burcunda (1874-1889):

Boynuzunun birinde para diğerinde güç bayrağıyla gezen boğa Neptün’ü ağırlıyorsa, para, güç, ve şöhret ana konusudur. Para, araç olmaktan çıkar hayatın anlamı haline gelir. Güven içinde rahat yaşama çabası vardır. Yardım etmek ve almak dayanışmak önemlidir. Sanatsal yetenekler ve hisler de oldukça yoğundur. Bildiği her şeyi, para, güç ve şöhret elde etmek için kullanır.

 

Neptün İkizler Burcunda (1887-1902):

Neptün ikizler burcunda aklın ve mantığın yanına hisleri ve fanteziyi de katar. Kabına sığmayan ikizlerin, ruh hali sürekli değişiklik gösterir. Kendini bir yere ait hissedemez. O yere ya da konuya kayıtlı kalamaz. İlişkilerde özgürlüğe düşkün halleri vardır. Bu serbest gezen tavuk tavırları, ona çekicilik de katar. Sürekli değişkenlik gösteren hızlı kararlar alma eğiliminin yanında sorumluluklarını ihmal etme de görülebilir. Duygularını aşırı uçlarda yaşama eğilimi de olabilir. Olayları birçok yönüyle değerlendirebilirler.

 

Neptün Yengeç Burcunda (1901-1916):

Sükûnet ve sakinliği seven, bardağın hep dolu tarafından bakan bir jenerasyondur. Karşılaştığı sorunlarda aşırı hassas ve duygusal tavırlar sergileyen yengeç, sorunlara da akılcı değil duygusal çözümler bulacaktır. Neptün yengeçle güçlü durumdadır. Aile kırmızı çizgisidir. Aile bağları onun için oldukça önemlidir. Saygı olmazsa olmazıdır. Ebeveynleri onun kutsalıdır. Kendisi de iyi bir ebeveyndir. Sevgi açlığı vardır. Sevgisini de bolca sunar. Bu sevgi açlığı bazen hayal kırıklıkları yaşamasına neden olur.

 

Neptün Aslan Burcunda (1914-1929):

Neptün Aslan burcunda zevke ve sefaya düşkünlük görülebilir. Aslandaki Neptün, pozitif duyguları da harekete geçirir. Hayallerini gerçekleştirmek için, şans da dağıtır. sanatsal yetenekler de sunar. Çevresiyle iyi ilişkiler kurar. Organizasyon becerileri vardır. Girişimci ruhu ile çevresinde beğeni oluşturur. Şans oyunları ve kumar merakı olabilir. Olumsuz olarak da yakınındaki insanlara kırıcı davranışlar gösterebilir. Parasını yanlış şekilde değerlendirme durumları olabilir.

 

Neptün Başak Burcunda (1928-1943):

Pir-ü pak burcumuz başaktaki Neptün’ün sağlıklı, hijyenik bir yaşam, asıl amacıdır. Saygılı kibar ve naziktir. Kuvvetli önsezi, pratik ve mantıklı çözümler, geniş vizyon sahibi oluşu ve sanatsal yetenekleri çevresi tarafından bolca alkış alır. Ayrıntıları çok iyi görür. Bu yönünü abartırsa dikkat dağınıklığı gibi problemler yaşayabilir. Sakin huzurlu ortamlar ona göredir. Planlı programlı işleri sever.

 

Neptün Terazi Burcunda (1942-1957):

Ana gayesi adil uyum içinde bir yaşamdır. Maddi kaygılardan uzaklaşıp maneviyatın ön plana çıktığı bir jenerasyondur. Fazla iyimser olmaları hızlı fikir değişimlerini de getirebilir. Hedeflerine ulaşamadıklarında yaşadıkları hayal kırıklıkları moralsizliğe sebep olur. Empati yeteneği çok gelişmiş olduğu için her olayda herkeste haklılık payı görebilirler. İçinden çıkmakta zorlandığı durumları bu sayede çokça yaşarlar. Evlenmek yuva kurmak en önemli hedefleridir. Evliliğe özgürlükçü yaklaşımlar getiren bir jenerasyondur.

 

Neptün Akrep Burcunda (1955-1970):

Büyü, fal, kehanetler en meraklı olduğu konulardır. Psişik konularda doğa üstü olaylarda ve metafizik alanında yetenekleri vardır. Hayal gücü de, görsel zekası da çok gelişmiştir. Sezgi gücü oldukça yüksektir. Seks fantezileri kurar. Dedektif gibi gizli kapaklı her şeyi ortaya çıkarmakta ustadır. Bazen ortaya çıkan gerçekler yüzünden acılar da çeker. Neptün’ü ağırlayan akrep mantıktan ziyade hisleriyle hareket eder. Dürüst ve gururludur. Severek yaptığı her işte başarıyı mutlaka yakalar. Üzerinde baskı hissettiğinde ise çözülmeler yaşar.

 

Neptün Yay Burcunda (1970-1984):

Felsefi yönü kuvvetli, din algısı gelişmiş, fedakar ve iyimser bakış acısına sahip, mucizelere de inanan bir nesildir. Hayallerini reel gibi görerek gerçek yaşamdan uzaklaşmayı seçebilirler. Üçüncü göz dediğimiz kuvvetli hissedişleri vardır. Yeni yerler gezmek, farklı kültürlerle tanışmak hoşlandıkları konulardır. Toplumsal konu ve olaylarla da yakından ilgilenirler. Oldukça adil, inançlarından taviz vermeyen, bilgiye meraklı bir nesildir. Sahada çalışmak tam onlara göredir. Masa başı işleri sıkıcı bulurlar.

 

Neptün Oğlak Burcunda (1984-1998):

Oldukça dikkatli, çokça irdeleyip isabetli kararlar alabilen sakin bir nesildir. Kurallı disiplinli oluşları ile hayata düzen getirebilirler. Kuşkucu ve meraklıdırlar. Engellerle karılaştıklarında ise teslim olabilirler. Demode buldukları bütün kuralların karşısındadırlar. Onları soğuk bulabilirsiniz. Ciddi görünümlüdürler. Sorunları yüzeysel değil temeline inerek çözmeye çalışırlar. Oldukça akıllı hareketten hoşlanan içe dönük bir jenerasyondur.

 

Neptün Kova Burcunda (1998-2011):

Mucitlerin jenerasyonudur. İlginç buluşları vardır. Hayal dünyaları sınırsız, yaratıcılıkları yüksektir. Sonsuz istekleri, dostluk ve arkadaşlığın önemli olduğu bir nesildir. Hem yenilikçi hem gelenekçilerdir. Zihinlerinde netleştirdikleri yenilikler için atılım yaparlar. Özgürce düşünen, meraklı, farklı ve zengin fikirleri başkalarına da ilham olan bir kuşaktır. Çok çabuk etki alsa da olayları araştırarak kuşkularını gidermek ister. İyi bir araştırmacı, bilim insanı olabilirler.

 

Neptün Balık Burcunda (2011-2025):

Onlar için sanatın çocukları dersek yanlış olmaz. Geniş hayal dünyasına sahip sanatsal zenginlik ve yeteneklerle donatılmış bir nesildir. Kendi ruhunu keşfetmek ister. Sezgi gücü oldukça yüksektir. Farklı boyutlarla temas durumlarını yaşayabilirler. Oldukça da hassas, kırılgan ve melankolik bir yapıları olabilir. Sempatik olurlar. Rüyaları da hülyaları da bolcadır. Naif tavırları göze çarpar. Sıra dışı ilgi alanları olabilir. Kendilerine has bir adalet anlayışları vardır. Bazen yargılayıcı ve katı tutumlar sergileseler de pişmanlık duymamak için kendini kontrol etmeye çabalar.

Yasemin Yurdakul

error: Content is protected !!