İsimlerimizin Önemi

İsimlerimizin Önemi

Bugün bir danışanımın doğacak olan bebeğine isim belirlemede yardımcı olacağım. İsimlerimiz konusunda zaman zaman bilgilerimi sizlerle paylaşmaktayım.
Tarih boyu isimlere özel önem verilmiş fakat bu konuda birçok yanlış da yapılmış. Özellikle Kur’anda geçiyor diye koyulmuş birçok anlamsız isimler türedi.
Yanında/ üzerinde/ içinde/ geçen/ yağdı/ aldı vs gibi anlamına gelen herhangi bir olayı anlatırken kullanan yardımcı arapça kelimeler Kur’an da geçtiği için çocuklara isim olarak verildi. Bu isimlerin neler olduğunu yazarak sizleri üzmek istemiyorum. İsteyen araştırır ve bilgiye ulaşır.

Hz Muhammed isim konusunda çok hassastı anlamı savaş, acı, üzüntü, sitem, hayal kırıklığı, gözyaşı, mutsuzluk, göç ve şehvet içeren isimleri çocuklara koymaz ve ümmetini bu konuda uyarırdı. Hatta birçok yetişkin kişinin de isimlerinin anlamını beğenmediği için değiştirmiştir. O halde yetişkin de olsanız isminizi değiştirmenizde bir mahsur görmüyorum hatta enerjisini beğenmediğiniz ismi değiştirmenizi öneriyorum.
Osmanlı’da bu konuda çok hassas davranmıştır. Kız veya erkek çocuklardan ilk doğana genelde atalarının ismi verilmiş diğer çocuklara da anlamı güzel isimler koyulmuştur.

Yaklaşık 50 yıl önce ise ülkemizde ünlülerin ismini koymak moda haline gelmiştir. O dönem popüler olan Sanatçı, politikacı hatta futbolcu isimleri anlamları araştırılmadan ve soyadı uyumuna bakılmadan çocuklara verilmiştir.
Günümüzde birçok isim analisti hatta psikiyatr da çocuklara verilen isimler konusuna önem vermektedir.
Şamanlar ve kızılderili’ler de isimlere özel önem vermiştir. Her iki toplulukta da nazar ve büyü çok öne çıktığından kişiyi büyüden korumak için uyguladıkları bir yöntemi şimdi sizlerle paylaşmak istiyorum. Bu yöntem Saray’da doğan padişah çocuklarına da uygulandığı gibi geçmiş dönemlerde halk arasında da çok yaygındı.
Dünyaya gelen çocuğa ilk üç günde kullanacağı isim dışında sadece annenin bildiği bir isim anne tarafından yalnızken kulağına üç kez söylenirdi ve böylelikle büyü, nazar gibi olumsuzluklardan korunacağı düşünülürdü. Büyülerin isimle yapıldığını hepimiz biliyoruz böylelikle sadece anne tarafından bilinen ek isim bilinmediği için büyünün tutmayacağı düşünülürdü. Son yıllarda bu konuda birçok danışanıma tavsiyede bulunmaktayım. Sizlerle de bu bilgiyi paylaşmak istedim.

 

 

Demet Hoşman

error: Content is protected !!