Haritanızdaki Yen Özellikleri

Haritanızdaki Yen Özellikleri

Doğum haritanızda güneşinize (burcunuza) kavuşum, kare veya zıt açı yapan gezegenler güneşe kendi özelliklerini de katarlar ve güneşiniz hangi burçta olursa olsun bu yen özellikler kendini çok hissettirecektir. Eğer güneşin açısı yoksa aya bakmanız gerekir ve hangi yen özelliklerini taşıdığımızı buluruz. 2009 yılında Türkiye de ilk kez benim yazdığım ve birçok kişiye yol gösterici olduğum paylaşımımı sizlerle yeniden buluşturmak istiyorum. Astrolojiye gönül verenlerin ve öğrencilerimin dosyalarında bulunması gereken bir yazıdır.

MERKÜRYEN

En fazla rastlanan yen özelliklerinden biridir. Erken yaşlarda okumaya ilgi duyabilir okumayı yaşıtlarından önce sökebilir. Ayrıca yaşıtlarından önce konuşmaya başlar, hızlı konuşur bazen kelimeleri yutma görülebilir. Ezber yeteneği çok fazla gelişmiştir sayfalarca yazıyı kelimesi kelimesine ezberleyebilir. Hayatı boyunca çok fazla okuyacak hatta yaşı kaç olursa olsun eğitimleri ve kurslar devam edecektir. Eleştiricidir hem kendini hem çevresindekileri fazlaca eleştirir. Eğitime önem verirler ve ezber yetenekleri ve çalışma azimleri ile çok başarılı olabilirler. Sinir sistemleri, akciğerler ve bağırsaklar hassastır. Stresli zamanlarında tırnak yeme görülebilir. Hangi burçtan olursa olsun İkizler ve Başak etkisi taşıyan kişileri kendine çeker.

VENÜSYEN

Güzel olmasa dahi belli bir çekici görünüm verir, girdiği her ortamda ilgi çeker. Hem kendi güzelliğine hem hayatın güzelliklerine düşkündür. Yaşamının lüks ve rahat içinde geçmesini ister. Yaratıcı yetenekleri çok fazladır güzel resim yapar, sanata müziğe kabiliyetlidir. Venüs iyi açılara sahipse iyi bir sanatçı olabilir. Küçük yaşlardan itibaren evliliğe ve ilişkilere de meraklıdır ve genelde erken evlilik olabilir. Eğer Venüs olumsuz açıda ise birkaç evlilik olabilir. Takı takmaya, hediye almaya ve vermeye bayılır. Hayatında her şey kötüye gidebilir ama sevgi iyi gitmelidir, sevgisiz yaşamayacağını düşünür. Parayı ve maddesel değerleri sever ve ne olursa olsun bulmaya çalışır. Venüs’ yen kadınların bir kısmı eğer yaşamlarını kendileri yada aileleri rahata kavuşturmuyorsa zengin erkeklere eğilirler. Etraflarının kalabalık olmasını isterler, evlerini şatafatlı döşerler ve onlara ait şeyleri başkalarına göstermeye bayılırlar. Boyun boğaz, bel ve böbrekler hassastır. Kilo eğilimi vardır. Boğa ve Terazi etkisi taşıyan kişileri hayatına çeker.

MARSYEN

Çocuksu davranışlar da bulunan ne yapacağı kestirilmeyen biridir. Çabuk kızan çabuk barışan, sevgi ile kolaylıkla yönetilen kızdırıldığında korkunç öfkeli, saldırgan ve fiziksel şiddete de yatkındır. Erkeklerinde özellikle ateşli silahlara fazlaca ilgi duyma vardır. Yüzlerinde yada kafalarında bir iz, leke yada bene rastlanır. Cinselliğe aşırı düşkün, yalnızlığa tahammülsüzdür derinlerdeki tek kalma korkusu yüzünden sevgi olmadan da ilişkilere girebilir. Küfür eden, kızdığı an sözlerinin nereye gittiğine aldırmayan ateşli korkusuz ve tehlikeli şeylere meraklıdır. O adeta adrenalin delisidir bu nedenle başı derde girebilir. Ailesi ile genelde sorunlu ama koruyucu davranışlar içinde olur. Çabuk evlenme, çabuk bıkma, ayrılığa yatkındır. Sevdiğini aşırı kıskanan ama boş bırakıldığı an aldatma eğilimi de vardır. Ateşli hastalıklar, tansiyon, havaleye yatkınlık, migren, sinüzit sorunları yaşayabilir. Koç ve Akrep etkisi taşıyan kişileri hayatına çeker.

JÜPİTERYEN

Gülen bir yüz, iyimser, pozitif, kimseleri kolay kolay kırmayan, yardımsever, koruyucu biridir. Aşırı cömert, felsefeye düşkün ve araştırmacıdır. Dindardır ama dini aklı ve vicdanı ile yaşar dayatmaları kabul etmez. Birçok kişi tanır ve hiç kimseyi yargılamaz. Uzun yolculukları başka kültürleri merak eden yaşamı boyunca mutlaka birkaç yabancı ülkeye gidebilir. Birkaç yabancı dil öğrenebilir, bu sayede farklı dinlerden farklı ülkelerden tanıdıkları olur. Kendini geliştiren, okuyan, dinleyen öğrenme meraklısıdır. Kıskanılan ama düşmanlarını da dost edinen tabiattadır. Tanrısal bir güçle korunur son anda da olsa gelen mucizevi yardımlar sayesinde ayakta kalır. Yüksek öğrenimde aksamadan ilerlemeye çalışır. Eğitim bir dönem yarım kalsa bile zaman içinde eksikliği gidermeye çalışır. Çocuk sevgisi çok yoğundur bu nedenle iyi ebeveyn olma özelliklerini doğuştan taşıma. Ailesinin faydalı üyesidir. Sağlığa gelince hassas karaciğer, çarpmaya vurmaya yatkın özellikle bacak üst kısmı sorun çıkarmaya meyilli, sarılık, egzama, yiyeceklere bağlı alerji ve yaralar yaşayabilir kadınlarda varise yatkınlık da görülür. Yay ve Balık etkisi taşıyan kişileri hayatına çeker.

SATÜRNYEN

Burcu ne olursa olsun aşırı sorumluluk sahibidir. Tek kelime ile sözünün eridir. Haritanın tamamı oldukça yumuşak etkilere sahip olsa da belli bir sert görünüşü vardır. Sözleri ile yada bir bakışı ile karşısındakilere haddini bildiren mesajlar verir. Yönetme hırsı ile doludur, sözünü dinletir, kendini ezdirmez. Sevdiklerine ve yakınlarına da sert davranışlar ve otorite sergileyebilir ama onlara karşı olan sorumluluğunu asla unutmaz. Hayatında olan herkesin kötü anlarda hemen yanlarında olur. Sarar sarmalar yaralarına çare olur ama ben sana demiştim demekten geri kalmaz. Atacağı adımın bir öncesini ve bir sonrasını bilir. Kronik bir inadı vardır ve istese de kolay kırılmaz inadı ta ki inadı yüzünden kaybettiklerini fark edene kadar o zaman daha esnek olmaya başlar. Onun doğrusu doğrudur hatada yapsa geri adım atmaz. Hatalarında içinden öz eleştiri yaparak kendini değiştirmeye uğraşır ama güçsüzlüğünü yada hatasını kimselerle paylaşmaz. Aynı hataya hayatında birkaç kez yer vermez. Güç sahibi olmak çok önemlidir ve ne olursa olsun güce ulaşır. İçinde aşırı yalnızlık eğilimi, korkuları ve takıntıları vardır ve bunalıma yatkındır ama korkularını da gizler. Akrabaları ile ilişkileri iyidir zor günlerin dostudur ama akraba kazıkları da yiyecektir. Kıtlık bilincine sahiptir bu nedenle maddi güvence onun için çok önemlidir. Borç almak ve vermekten korkar kenarda parasının ve malının olması güvensizliğini ortadan kaldırır. Her konuda olduğu gibi aşırı gururludur parayı da ister ama kendi emeği ile kazanmaya çalışır. Evlilik ve aile ilişkileri belli yaşlara kadar sorunlu gidebilir, ebeveynlerden biri yada ikisi ile derin sorunlar yaşayabilir. Dişleri, kemikleri, midesi sorun çıkarabilir, cilt sorunlarına yatkındır. Yaşlandıkça daha iyi ve güzel görünüme sahip olur ve oldukça geç yaşlanır. Oğlak ve Kova etkisi taşıyan kişileri hayatına çeker.

URANÜSYEN

Hızlı düşünen, ani hareketleri olan farklı fikirlere sahip biridir. Çoğunda solaklık görülebilir. O adeta farklı bir gezegenden gelmiş gibidir çağın ilerisinde, modern düşüncelere sahip, kimseye aldırmayan bağımsız davranışlar içindedir. Evliliğe karşıdır ve korkuları vardır. Partnerine karşı çok büyük bir aşk içinde ise yada kaybetme korkusu varsa evlenme fikrine alışabilir. Arkadaş canlısıdır sayısız dost kazıklarına rağmen yaşamındaki en önem verdiği konulardan biri dostluktur. İnsanları dinlerine ve Milliyetlerine göre eleştirmez ama fikirlerine göre eleştirir. Miras sorunları yaşayabilir, hak ettiği mirası almakta zorlanır. Cinsellikte sınır tanımaz yada farkı cinsel eğilimleri de olabilir. Doğaya, hayvana, ezilene ve çocuklara yoğun sevgisi vardır. Kendi çocukları olduğu zaman çok seven ama çocuklarını da hayli özgür yetiştiren biridir. Çocukları belli yaşlara geldiğinde kendi sorumluluğunu kazanmalı deyip o fikirle büyüten, bağımlılığa karşı ama sevdiklerine bağlıdır. Ailesinin fikirlerine ters düşse de ailenin önemini bilen biridir ve özellikle annesine daha düşkündür. Bazen onun tutumlumu, cömert mi? anlaşılmakta zorlanan para harcama eğilimleri vardır. Ayak bilekleri hassastır, kan dolaşımı, tansiyon, şeker vb hastalıklara doğuştan yatkındır. Kova burcu kişilerini hayatına çeker.

NEPTÜNYEN

Aşırı romantik, şiirsel, sezgili, rüyaları mesaj verici ve 6. hissi oldukça güçlüdür. Çabuk kırılan, kötülüklerden korkan, yardımsever, kötü niyetli insanların elinde kullanılmaya açık, birçok kazık yiyen yine de zor akıllanan yapıdadır. Sanatsal konulara meraklıdır ve kendisi de sanatla yakından ilgilidir. Astroloji, fallar, doğa ötesi konulara ilgili, gizli saklı şeyleri birçok şeyi hisseden ve öğrenen, öğrendikçe de üzülen bir yapısı vardır. Keyif verici maddelere düşkün en alt sınırı ile sigara, çay tiryakiliği, alkole doğuştan yatkınlık vardır. Ayrıca ailesinde de alkol, kumar, insan bağımlılıkları olan depresif kişiler var olabilir. Akrabalarla sorunlu ilişkileri vardır yoğun çabalara rağmen ilişkilerini düzene koyamaz. Yakınları da dahil kime para verse alamaz kefil olsa ödemezler. Başkalarının yüzünden birçok borç ödemek zorunda kalabilir. Kardeşleri ile ilgili sıkıntılar yaşar. Komşuları ve eşinin ailesinde de sorunlu ve huzur bozucu kişiler yüzünden zarara uğrama tehlikesi vardır. Ayaklar, bacaklar, akciğerler, bağırsaklar ve sinir sistemi hassastır. Balık burcu etkisi taşıyan kişileri kendine çeker.

 

PLUTONYEN:

Karamsar ve bu karamsarlığı yüzünden sıkıcı konuşmalar yapabilen, inatçı, kıskanç, içinde yoğun kızgınlıklar biriktiren biridir. İç dünyası karışık, doğa üstü konulara eğilimli, ölüm konusunu sıkça düşünüp kafa yoran derin biridir. Sexe düşkün fakat olumsuz açılarla yaşamının bazı süreçlerinde bu duygusunu yaşamak istememeye de neden olur. Para ve güç tutkusu vardır ve bunları elde edemeyeceği korkusunu sıkça yaşayarak kendisini huzursuz eder. Aşk, çocuklar, şans oyunları, borsa ve arkadaşları konusunda bazı şanssızlıklar yaşar ve zararlara uğrayabilir. Gizli şeyleri hissetme yeteneği vardır. Gördüğü rüyaların gerçeğe yakınlığı onu ürkütür. Kimselere anlatamadığı kabusları vardır ve geneli çocukluk anılarının kötü geçmesi ile alakalıdır. Ailesine düşkündür özellikle anne ile yakındır ve annesinden fayda görür. Anne koruyuculukta aşırıya kaçarak birçok kişinin onun kötülüğünü istediğini farkında olmadan bilinçaltına yükler ve kişi belli yaşlara kadar annesi dışında kimselere güvenmez. Otoriterdir, yüksek mevkiide insanları tanır. Hassas üreme organı, kalp, tansiyon, boyun boğaz sorunlarına doğuştan yatkındır. Akrep etkisi taşıyan kişileri kendine çeker.

 

Demet Hoşman

error: Content is protected !!