Fatih Sultan Mehmet’in Horoskop Analizi

Fatih Sultan Mehmet’in Horoskop Analizi

Sizlere Astrolojik göstergelerle Fatih Sultan Mehmet’i anlatmaya çalıştım. Umarım keyifle okursunuz.

“Letüftehanne’l Kostantıniyyete ve le ni’mel emrü zâlike’l emr, ve le ni’mel ceyşü zâlike’l ceyş” Kostantiniye ( İstanbul) mutlaka fethedilecektir. Onu fetheden komutan ne güzel komutan, o ordu ne güzel ordudur.”

Peygamber efendimiz İstanbul’un fethedileceğini yüzlerce yıl öncesinden bildirmiş,  Hz Hacı Bayram Veli ise Sultan Mehmet’in babası Sultan Murad Han’a Mehmet henüz beşiğinde iken İstanbul’un fethinin 2. Mehmet’e nasip olacağını söylemiştir.

Fatih Sultan Mehmet’in anne olarak gördüğü üvey annesi Mara Hatun’un astroloji ilmine olan düşkünlüğü ve fetih öncesinde Fatih Sultan Mehmet’e “Yıldızlar senden yana, zafer senin olacak” müjdesi verdiği de birçok kaynakta geçiyor.

Dinini özgürce yaşayan,  Müslüman olması için hiçbir baskı görmeyen Mara, çocuğunun olmaması sebebi ile Mehmet’i evladı gibi sevip koruyordu. Kuşkusuz ki, Mehmed’in üzerinde önemli etkilere sahipti ve onun dehasını ortaya çıkarması için çaba harcayan hocalarından biri de kendisiydi.

İstanbul’un fethinden birkaç gün önce,  gökyüzünde kanlı ay tutulması Bizans’ın sonunu getirirken 2. Mehmet’in adını tarihe altın harflerle yazdırmıştır.

Fatih Sultan Mehmet’in horoskopu tek kelime ile ‘Lider olunmaz, Lider doğulur’ un ispatı niteliğinde özel bir haritadır.

Fatih Sultan Mehmet’in hem yükseleni hem de öz burcu (Güneş) Koç burcundadır.

Lider, cesur, cömert, öncü, yıkılmaz… Koç burcuna ait bu özellikleri yükselen burcunun da Koç olmasından ötürü fazlasıyla taşır 2. Mehmet.

Fatih Sultan Mehmet’in Horoskopu

 

Güneş Merkür ile yakın kavuşumda, Uranüs ile ayrılma pozisyonunda Koç burcunda 1. Evine yerleşmişlerdir. Yengeç burcunda yerleşen Pluto ise kare açısı ile karakterine çok şey katar.

Güneş özümüzü, yükselen ise dışarıya gösterdiğimiz yüzümüzü sergiler. Güneşi ve yükseleni aynı olan birinin ‘özü, sözü bir” olacaktır.

2.Mehmet hızlı düşünür, hazır cevaptır, sözünü kimselerden esirgemez. Uranüs ona çılgınlık ve deha katar. Çağın ilerisinde fikirlere ve öngörülere sahiptir.

İnsanlar arasında dinine, diline göre ayrım yapmaz ama aptal insana tahammül edemez. Ne yapacağını kendi dışında hiç kimse bilmez.

‘Aklımdan geçenleri sakalım bilse onu söküp atarım’ sözünü ona söyleten Merkür, Uranüs ve Pluton açılarıdır.

Pluto kolay zapt edilebilen bir gezegen değildir. Fatih’in şüpheciliği, sırları öğrenme isteği, laf sokmanın üstadı oluşu Pluto etkisindendir.  Her koşulda ipler elinde olsun ister, kontrolünü sağlayamayacağını düşündüğü olayları ve insanları hızlıca bertaraf eder.

Güneş’inin Merkür ve Uranüs ile yaptığı kavuşum ve Pluto karesi ile bu özelliklerini Babasından ve Baba soyundan aldığını gösterir. Yoğun koç yerleşimi ve Uranüs etkisi kan dolaşımı ve migren sorunlarının da baba genetiği mirası olduğunu gösterir.

Fatih Sultan Mehmet’in kendi devrinde çok sevilmediğini ama çok korkulan biri olduğunu Koç yerleşimleri gösteriyor. O bunu bilerek yapmış dış dünyaya kendisini tamamen Koç burcu özellikleri ile göstermiştir.

Ay ve Venüs gezegeni birbirinden bağımsız Balık burcunda 12. Evinde yerleşmektedir. İkizler burcunda düşük konumda olan Jüpiter gezegeni ise hem Ay’ını hem Venüs gezegenini kare açı ile karşılar.

Annesi ile olan anıları Fatih Sultan Mehmet’in içindeki gizli acılarındandır. Annesi ve eşleri onun için silik karakterlerdir. İç dünyasında o bir sanatçıdır, yaratıcıdır, merhametlidir, acıma duygusu yoğun ve sezgili biridir ama bunlar çok derinlerdedir. Ruhani yönü güçlü, sanatçı ve hırslı olmayan kişileri dost olarak görür.

Ayrıca bu yerleşimler Fatih Sultan Mehmet’in anne genetiğinden gelen şeker hastalığına yatkınlığını ve ayaklarının  hassas olduğunu da gösterir. İnsülin direnci düşük olan Fatih sık acıkır ve yemek yemeye düşkündür, iştahı ve şeker hastası olması gut hastalığına yakalanmasına zemin hazırlar.

Jüpiter gezegeni Fatih’in 3. Evindedir. Onun yabancı dillere olan hakimiyetini ve bilgi açlığını gösterir. Jüpiter bulunduğu evi büyütür, genişletir ve doyumsuzdur. Fatih öğrendikçe öğrenmek ister. Bir bilgiyi sadece tek bir kaynaktan almakla yetinmez, ki yabancı kaynakların daha fazla ilgisini çektiğini de gösterir bu yerleşim. Dinler konusunda da zamanının en bilgelerinden biridir ve vakit buldukça her dini inceler.

Eğer Jüpiter gezegeni 3. Evde açısız olsaydı Fatih Sultan Mehmet kardeşlerinin hayat boyu koruyucusu olurdu fakat Ay, Jüpiter ve Venüs olumsuzluğu kardeşlerle alakalı kararlarında duygulara yer olmadığını gösterir, ki kardeş katli ile alakalı Kanunname çıkararak, önemli olanın Osmanlı’nın devam etmesi olduğunu ve yaşamasına izin verilen kardeşlerin toprakların bölünmesine sebep olacağını düşünmesidir.

Satürn 11. Evinde onun yalnızlığını ve güvensizliğini gösterir. Dost olarak gördüğü kişi sayısı hayatı boyunca üç kişiyi geçmez ve onlar da kendisinden yaşça büyük kişilerdir.

Boğa burcunda bulunan Mars ise hem 1. Evini hem 2. Evini etkilemektedir.

Mars Boğa burcunda bitmek bilmeyen inat ve hırsa sebep olur. Sendelese bile düşmez, daha güçlü ayağa kalkar ve kaldığı yerden devam eder.

Mars Boğa burcunda ve 1. Evde olduğundan Fatih Sultan Mehmet’in öfkesini bitmez tükenmez hale getirir.

O öfke nöbetine tutulduğu zaman karşısında dağ olsa yıkılır. Hiç kimseyi gözü görmez, hiçbir sözü duymaz. Zaten o anlarında derin sessizlikler olur, kimseler konuşamaz.

Çabuk geçmez öfkesi; yakıp, yıkıp, yok etmeden geçmez. Ona zorla hiçbir şey yaptırılamaz.

Mars, Satürn, Neptün haritasındaki  T kareyi yaratan zorlu yerleşimdedir. Kuzey Ay Düğümü Satürn ile, Güney Ay Düğümü ise Neptün gezegeni ile kavuşum halindedir.

O zehirlenmiştir, bu durumu haritasındaki güçlü T kare gözler önüne sermektedir. Ölümü hakkında bir sürü rivayet vardır. Ölümünden sorumlu tutulan doktoru Yakup Efendi (Jacopo) yeniçeriler tarafından öldürülmüştür.

Zehri veren doktoru veya bir başkasıydı ama kim verdirdi? Bu sorunun cevabı da yine haritasındadır. Silik kalan, kendisini geri planda hisseden, onun soyundan biri olduğunu düğümler açıklamaktadır. Fatih Sultan Mehmet daha uzun yaşasaydı Osmanlının, hatta dünyanın kaderi değişir miydi bunu bilemeyiz ama bildiğim bir şey var ki, kısa ömrüne çok fazla zafer kazandıran Fatih Sultan Mehmet horoskopunun şahane yerleşimlerine izin veren Rab sayesinde nev’i şahsına münhasır, özel biriydi ve adını tarihe büyük harflerle yazdırdı.

 

Demet Hoşman

error: Content is protected !!