Buzdağının Altı, Chiron’da Saklı

Buzdağının Altı, Chiron’da Saklı

Öğrencim Bilnur AL‘ın kaleme aldığı “Buzdağının Altı, Chiron’da Saklı” yazısı;

Chiron bir burçta 1,5 ila 9 yıl kalabiliyor. Tüm burçlardaki turu yaklaşık 45-50 yıl sürüyor. Dersini öğrenmeyen herkes 45-55 yaşlarında Chiron tarafından dersi öğrenmesi için bir kez daha zorlanıyor. Chiron ile potansiyel alanımızı ortaya çıkarır ve yaralarımızı iyileştirebilir miyiz? Buna direk evet yanıtını vermemiz doğru olmaz.

O dönem doğan herkesin bilinçaltı kayıtlarının aynı olması beklenemez. Kültürden kültüre farklı olmakla birlikte, belli oranda nesil benzerliği olabilir. Buzdağının altı Chiron’da saklı yazmışsınız çelişiyorsunuz dediğinizi duyar gibiyim. Chiron size bilinçaltınız hakkında bulunduğu burcun ötesinde bulunduğu ev ve haritanızdaki açılarla birlikte ciddi oranda bilgi sunar. Yeter mi? Yetmez. Annemiz, anneannemizin karnındayken ve yumurtaları oluştuğunda biz de o yumurtalardan biriydik. Bu nedenle annemiz hatta anneanneminiz de Chiron’unun hangi burçta, hangi evde olduğunu açılarının durumuyla değerlendirmemiz gerekir ki en derin yaralarımız, bilinçaltı kayıtlarımız hakkında belli oranda fikir sahibi olalım.

Belki atalarımız belki de kendimiz hata ya da hata sandığımız şeyler yapmış ya da yaşamış olabiliriz. Hata yapmadan öğrenme olmaz. Hatasız yaşam ölü yaşamdır. Amaç aynı hata ya da hataları tekrar etmemek olmalı. Kendi içimize dönüp, hem kendimizi hem de başkalarını affetmeyi seçebiliriz. Affetmek üzüntü yaşatan durum, olay ya da kişiyi unutmak değildir. Unutursak benzer durumları tekrar tekrar yaşama riskimiz artar. Affetmek, bizde kin duygusuna varan üzüntü, kaygı, korku gibi negatif duyguları hissettiren olay ya da kişiyi düşündüğünde artık hiçbir duygu hissetmemektir. Affetmek ruhumuzu özgürleştirir. Ruhumuzun özgürleşmesinin en önemli koşullarından biri de bencillik boyutuna vardırmadan, kendimizi öncelikler sırasında ilk sıraya yerleştirmek yani ben demeyi bilmektir.

Özgür ruhumuzla, kendimize dönüp, gelişiminize olumlu katkıda bulunacak sorular sorup, o sorulara verdiğimiz yanıtlarla yaşam kalitemizi artırabiliriz. Unutmayın, Chiron size bilinçaltı kapınızı aralamanın anahtarını sunarak yaralarınız hakkında fikir verirken, aynı zamanda bu yaraları iyileştirmek içinde ne yapılması gerektiği konusunda da güç veriyor. “Buzdağının altı Chiron’da saklı “ ne dersiniz? Kendiniz için emek vermeye var mısınız?

 

Doğum haritanızda;

Chiron KOÇ ♈ burcundaysa;

Haksızlıklar karşısında başkaları için kendinizi olmayacak tehlikelere atarken, kendi uğradığınız haksızlıklara sessiz kalıp, kendi kendinizle savaşıyor musunuz? Her türlü donanıma sahip olsanız da kendinizi yeterli görmüyor ve kendi değerinizi küçümsüyor, fikirlerinizi paylaşmaktan çekiniyor musunuz? Çevrenizdekileri ilk adımı atma konusunda cesaretlendirirken, kendinize köstek oluyor musunuz? Savrukluk derecesinde cömert misiniz? Öfke patlamalarını kontrol edemiyor, sonrasında aşırı üzüntü duyup bir daha olmayacak diyor, ancak aynı durumları tekrar tekrar yaşıyor musunuz? Bunların tamamını, bir kısmını ya da benzeri durumları yaşıyorsanız, sizin buzdağınızın altındaki kayıt kendine kızgınlık ve değersizlik duygularıyla ilgili olabilir.

Chiron Koç etkisiyle ilk adımı cesurca ve güvenle atan, yenilikler başlatan, yalnız başkalarının değil kendi uğradığı haksızlıklara karşı da yapıcı ve etkili tepkiler veren, düşse de her zaman kalkmasını bilen, ani tepkiler yerine öfke enerjisini daha sağlıklı kullanma potansiyeline sahipsiniz. Sizin anahtar sözcüğünüz sabır-öfke kontrolü olabilir. Kendi değerinizi bilerek, doğru sorularla, bu potansiyelinizi yani gizli alanınızı keşfedebilir, yaşamınızı iç huzur ve güven duygusuyla sağlıklı sürdürebilirsiniz.

 

Chiron Boğa ♉ burcundaysa;

Başkalarına para kazanma onu yararlı kullanma konusunda etkili yatırım yönlendirmeleri yaparken, kendiniz doğru yatırım yapmakta, para kazanmakta ya da kazandığınızı yararlı kullanmakta zorlanıyor musunuz? Kendinizi sürekli kaygı ve güvensizlik hissi yaşarken buluyor musunuz? Aşırı alıngan mısınız? Aşırı inatçı olduğunuz geri bildirimini sıklıkla alır mısınız? Bunların tamamını, bir kısmını ya da benzeri durumları yaşıyorsanız, sizin buzdağınızın altındaki kayıt korku, değersizlik ve kin duygularıyla ilgili olabilir.

Chiron Boğa etkisiyle, esnek, sabırlı, doğru ve kararlı adımlarla ilerleyerek, getirisi yüksek ve doğru alanlara yatırımlarla para kazanıp onu yararlı kullanmayı bilme potansiyeline sahipsiniz. Sizin anahtar sözcüğünüz esneklik-güven olabilir. Siz affetmeyi seçerek, potansiyelinizi açığa çıkardığınızda, güvenli, yeterli en önemlisi de değerli hissettiğiniz yaşamınızın mimarı olursunuz.

 

Chiron İkizler ♊ burcundaysa;

Çok fazla ya da çok az konuştuğunuzla ilgili geri bildirim alıyor musunuz? Pratik zekânızı kullanmakta zorlanıyor musunuz? Çok fazla kararsızlık yaşıyor musunuz? İkili ilişkilerde bağlanma sorununuz var mı? Başladığınız işleri tamamlamakta zorlanıyor ve yarım bırakıyor musunuz? Aynı anda birden fazla konuyla ilgilenip hiç birini sonuçlandıramama durumu yaşıyor musunuz? Çoğu kez kendinizi tartışmaları başlatan konumunda buluyor musunuz? Bunların tamamını, bir kısmını ya da benzeri durumları sıklıkla yaşıyorsanız sizin buzdağınızın altındaki kayıt, güvensizlik ve yetersizlik duygularıyla ile ilgili olabilir.

Chiron İkizler etkisiyle pratik zekâ ve dili etkili kullanma potansiyeline sahipsiniz. Sizin anahtar sözcüğünüz denge-kararlılık olabilir. Pratik zekânızla tek seçimin seçimsizlik, iki seçimin çelişki, üç ve üstü seçimin özgürlük olduğunu bilecek kapasiteniz var. Yaratılışınızdan gelen bu potansiyellerinizi keşfedip, sağlıklı kullandığınızda, esnek, kararlı, hızlı ama doğru adımlarla başladığı işleri tamamlayan, gerektiğinde vazgeçmesini de bilen biri olarak kararsızlık girdabından çıkabilirsiniz. İkili ilişkilerde de bağlı olmayı seçerseniz, bağımlılık huzursuzluğu hissetmeden hem kendinize hem de başkalarına olumlu katkılarda bulunarak, doyumlu, huzurlu, eğlenceli, dinamik yaşam sürebilirsiniz.

 

Chiron Yengeç ♋ burcundaysa;

Çocuklarınıza karşı aşırı korumacı mısınız? Yakınlarınıza ebeveynleri gibimi davranıyorsunuz? Sürekli ailenizdeki bireyleri kaybetme korkusu yaşıyor musunuz? Hiçbir şeyden vazgeçmeme ve biriktirme huyunuz var mı? Çabuk alınma, suçlama ve kurban gibi hissetme durumlarını sıklıkla yaşar mısınız? Aşırı duygusallık hissi ve ağlama krizleriniz oluyor mu? Affetmekte zorlanır mısınız? Önsezileriniz çoğunlukla doğru çıkıyor mu? Onların farkında mısınız? Bunların tamamını, bir kısmını ya da benzeri durumları sıklıkla yaşıyorsanız, sizin buzdağınızın altındaki kayıt, kaybetme korkusu ve buna bağlı suçlama nedenli kurban rolü ve de kıtlık bilinci inancı ile ilgili olabilir.

Chiron yengeç etkisiyle doğal olarak güçlü sezgilerinizle, kucaklayıcı anaç bir potansiyeliniz var. Sizin anahtar sözcüğünüz güven-bolluk bilinci olabilir. Gerektiğinde bırakmayı bilerek bolluk bilincine inanır ve potansiyelinizi kendiniz ve başkalarının yararına kullanıp, affetmenin özgürlüğünü seçerseniz, sevgi dolu, doyumlu, huzurlu, güvenli yaşam sürebilirsiniz.

 

Chiron ASLAN ♌ burcundaysa;

Kendinizi aşırı beğeniyor ve her ortamda ışığınızın parlamasını istiyor musunuz? Ya da tam tersi kendinize sürekli kusur bulup, silik kalmak, görünmez olmak mı istiyorsunuz? Aşırı savruk ya da cimri misiniz? Kendinizi zaman zaman da olsa aşırı otoriter ve acımasız bulur musunuz? İkili ilişkilerde aşırı baskın ya da aşırı pasif misiniz? Cinselliğe aşırı düşkün müsünüz? Sıcakkanlı olmak isterken soğuk ve ulaşılmaz olarak mı tanımlanıyorsunuz? Bunların tamamını, bir kısmını ya da benzeri durumları sıklıkla yaşıyorsanız, sizin buzdağınızın altındaki kayıt, güvensizlik ve korku duygularıyla birlikte güçlü olan kazanır inancı olabilir. Chiron aslan etkisiyle doğal olarak liderlik ve organizasyon yeteneğiniz var Bununla hem kendinizin hem de başkalarının yaşamına olumlu katkılarda bulunma potansiyeline sahipsiniz.

Sizin anahtar sözcüğünüz denge-güç olabilir. Kontrolsüz ve otoriter gücün yıkıcı olduğunu hatırlayıp, dengeleri koruyarak, hem sıcakkanlı hem de gerektiğinde mesafeli olabilirsiniz. Affetmek size inanılmaz özgürlük verir. Bu özgürlükle, hem kendinize hem de başkalarına olumlu katkılarda bulunarak, doyumlu, huzurlu, istediğiniz parlak ışıltılı yaşam sürebilirsiniz.

 

Chiron BAŞAK ♍ burcundaysa;

Tertipli düzenli olmak istiyor ancak dağınıklıktan kurtulamıyor musunuz? Ya da aşırı titiz ve düzen meraklısı mısınız? Başkaları için canını dişine takıp çalışabilirken, kendiniz için çalışmaktan imtina ediyor musunuz? Başkalarına yol gösterirken kendi yolunuzu bulmakta zorlanıyor musunuz? Aşırı boş vermişlik ya da aşırı üzüntülü ruh halleri yaşıyor musunuz? Yalnızlık, hastalık, yaşlılık ve parasız kalmakla ilgili korku ve kaygılar yaşıyor musunuz? Takıntılı olduğunuza dair geri bildirim alıyor musunuz? Bunların tamamını, bir kısmını ya da benzeri durumları sıklıkla yaşıyorsanız, sizin buzdağınızın altındaki kayıt, suçluluk ve değersizlik duygularıyla ilgili olabilir. Chiron başak etkisiyle doğal olarak organizasyon yeteneği ve etkili yönetici potansiyeline sahipsiniz.

Sizin anahtar sözcüğünüz kendini sevme-denge olabilir. Dengeleri koruyarak, öncelikler sırasının en başına kendinizi koyup, kendinizi değerli hissedebilirsiniz. Bunu yaptığınızda hem kendinize hem de başkalarının yaşamına olumlu katkılarda bulunabilir, doyumlu, huzurlu, güvenli, sevgi dolu yaşam sürebilirsiniz.

 

Chiron TERAZİ ♎ burcundaysa;

Kendinize ya da başkalarına karşı adil olmakta zorlanıyor musunuz? Aşırı boyutta nazik ya da aşırı boyutta kaba olabiliyor musunuz? Hayır demekte zorlanıyor musunuz? Ya da hayır denmeyecek şeylerde de önce hayır diyerek tepkisel yanıtlar veriyor musunuz? Sevgi dilencisi boyutunda davrandığınız olabiliyor mu? Bunların tamamını, bir kısmını ya da benzeri durumları sıklıkla yaşıyorsanız, sizin buzdağınızın altındaki kayıt, adalet-denge konusunda karışıklık, sevgisizlik ve suçluluk duygularıyla ilgili olabilir. Chiron terazi etkisiyle doğal olarak adillik, nezaket ve diplomasi yeteneği potansiyeline sahipsiniz.

Sizin anahtar sözcülükleriniz denge-sevgi olabilir. Dengeleri koruyup, önce kendinizi sever ve kendinize adaletli davranırsanız, hem kendinize hem de başkalarının yaşamına olumlu katkılarda bulunabilir, nezaket ve adilliğin merkezde olduğu doyumlu, huzurlu, güvenli sevgi dolu yaşam sürebilirsiniz.

 

Chiron AKREP ♏ burcundaysa;

Affetmekte zorlanıyor musunuz? Aşırı boyutta nazik ya da aşırı boyutta kaba olabiliyor musunuz? İkili ilişkilerde baskıcı ya da aşırı baskın olabiliyor musunuz? Şüphe yaşamınızı yönetiyor, insanlara güvenmekte zorlanıyor musunuz? Cinselliğe aşırı düşkün müsünüz? Önsezileriniz güçlü mü? Herkesin her şeyini bilmek istiyor musunuz? Kendinizi hiç açmıyor ya da açmakta zorlanıyor musunuz? Bunların tamamını, bir kısmını ya da benzeri durumları sıklıkla yaşıyorsanız, sizin buzdağınızın altındaki kayıt, güvensizlik, sevgisizlik, suçluluk duyguları ve her durumda güçlü görünmek kazandırır inancıyla ilgili olabilir. Chiron akrep etkisiyle doğal olarak, güçlü sezgilere ve bakışlarınızla çevrenizi etkileme potansiyeline sahipsiniz.

Sizin anahtar sözcükleriniz affetmek-empati olabilir. Dengeleri koruyup, affetme özgürlüğünü seçerek, potansiyelinizi yararlı kullanırsanız, hem kendinize hem de başkalarının yaşamına olumlu katkılarda bulunabilir, doyumlu, huzurlu, güvenli sevgi dolu yaşam sürebilirsiniz.

 

Chiron YAY ♐ burcundaysa;

Kendinizi kapana kısılmış hissediyor musunuz? Aşırı boyutta iyimser ya da aşırı kötümser misiniz? Sözünüzü tutmakta zorlanıyor musunuz? Yerleşik düzen sizi rahatsız ediyor mu? Gezme, eğlenme ve öğrenmeye aşırı düşkün müsünüz? Aşırı boyutta nazik ya da aşırı boyutta kaba olabiliyor musunuz? Savruk olduğunuzu düşünüyor musunuz? İkili ilişkilerde daldan dala konma eğiliminiz var mı? Bunların tamamını, bir kısmını ya da benzeri durumları sıklıkla yaşıyorsanız, sizin buzdağınızın altındaki kayıt, güvensizlik, sevgisizlik, yetersizlik duygusuyla ilgili olabilir. Chiron yay etkisiyle doğal olarak, güçlü zekâ, keşfetme, öğrenme, öğretme yeteneklerinizle çevrenizi etkileme potansiyeline sahipsiniz.

Sizin anahtar sözcükleriniz derinlik-sorumluluk olabilir. Dengeleri koruyup, potansiyelinizi ortaya çıkarırsanız, hem kendinize hem de başkalarının yaşamına olumlu katkılarda bulunabilir, doyumlu, huzurlu, eğlenceli, sevgi dolu ve dinamik bir yaşam sürebilirsiniz.

 

Chiron OĞLAK ♑ burcundaysa;

Kendinizi geleneklerin esiri hissediyor musunuz? Çok sabırlı-çalışkan ya da çok sabırsız –tembel misiniz? Aşırı karamsarlık duygusunu yoğun hissediyor musunuz? Her koşulda otoriteye itaat ya da karşı gelme çelişkilerini yaşıyor musunuz? Her şeye ve herkese karşı şüpheci yaklaşımınız var mı? Statü sahibi olma arzusu yaşamınızda ilk sırada mı? Aşırı disiplinli ve otoriter davranışlarda bulunuyor musunuz? Sürekli gelecek kaygısı taşıyor musunuz? Bunların tamamını, bir kısmını ya da benzeri durumları sıklıkla yaşıyorsanız, sizin buzdağınızın altındaki kayıt, güvensizlik, sevgisizlik, korku, değersizlik duygularıyla ilgili olabilir. Chiron oğlak etkisiyle doğal olarak, sadakat, güçlü sorumluluk duygusu, sabır, dayanıklılık, çalışma ve üretme potansiyeline sahipsiniz.

Sizin anahtar sözcükleriniz sevgi-empati olabilir. Dengeleri koruyup, potansiyelinizi ortaya çıkarırsanız, hem kendinizin hem de başkalarının yaşamına olumlu katkılarda bulunabilir, anı yaşayarak geleceğe güvenle bakılacağını bilme duygusuyla, doyumlu, huzurlu ve sevgi dolu bir yaşam sürebilirsiniz.

 

Chiron KOVA ♒ burcundaysa;

Kendinizi bulunduğunuz toplumun ötesinde hissediyor musunuz? Katı bilimsel- mantıksal yaklaşımlarınız çoğunlukta mı? Toplumsal olaylara karşı bazen aşırı duyarlı bazen duyarsız olduğunuzu düşünüyor musunuz? Birbirinden birçok konuda farklı olan çok arkadaşınız olsa da yakın ilişki kurmakta zorlanıyor musunuz? Aşırı duyarlılıkla duygusallık arasında gidip geldiğinizi hissettiğini oluyor mu? Otorite ve bilimsel olmayana karşı tepkisel misiniz? Özgürlüğünüze düşkün müsünüz? Her koşulda otoriteye itaat ya da karşı gelme çelişkilerini yaşıyor musunuz? Sorumluluk almaktan kaçınıyor musunuz? Bunların tamamını, bir kısmını ya da benzeri durumları sıklıkla yaşıyorsanız, sizin buzdağınızın altındaki kayıt, güvensizlik, sevgisizlik duyguları ve her şeye muhalefet olma inancıyla ilgili olabilir. Chiron kova etkisiyle doğal olarak, her türlü canlıya-doğaya saygıyı koruyarak, bulunduğunuz çağın ötesinde yeni fikirler yaratma potansiyeline sahipsiniz.

Sizin anahtar sözcükleriniz sabır-uyum olabilir. Sabırla, dengeleri koruyup, potansiyelinizi ortaya çıkarırsanız, hem kendinizin hem de başkalarının yaşamını kolaylaştıracak yararlı buluşlara imza atarak, doyumlu, huzurlu, eğlenceli, sevgi dolu ve dinamik bir yaşam sürebilirsiniz.

 

Chiron BALIK ♓ burcundaysa;

Daima başkaları için yaşadığınız duygusunu hissediyor musunuz? Sezgilerinizin çok güçlü olduğunu düşünüyor musunuz? Merhametinizin bazen size zarar verecek boyutlara ulaştığını, paspas pozisyonuna varacak kadar kullanıldığınızı hissettiğiniz oluyor mu? Kendiniz için kullanmaktan imtina ettiğiniz paranızı başkaları için son kuruşuna kadar harcıyor musunuz? Pişmanlık duysanız, zarar görseniz de aynı kişilere tekrar tekrar yardım etmekten kendinizi alıkoyamıyor musunuz? Platonik aşklar yaşama eğiliminiz yüksek mi? Kendinizi ilişkiye değil, aşka âşık hissettiğiniz oluyor mu? Bunların tamamını, bir kısmını ya da benzeri durumları sıklıkla yaşıyorsanız, sizin buzdağınızın altındaki kayıt, suçluluk ve değersizlik duygularıyla ilgili olabilir.

Chiron balık etkisiyle doğal olarak, güçlü sezgilere, ilahi boyuta ulaşabilecek şifacılık potansiyeline sahipsiniz. Sizin anahtar sözcükleriniz ben-denge olabilir. Kendinizi öncelik olarak ilk sıraya alıp, dengeleri koruyarak, potansiyelinizi ortaya çıkarırsanız, hem kendinizin hem de başkalarına şifalı dokunuşlarda bulunurken, içsel huzuru iliklerinize kadar hissettiğiniz, doyumlu ve sevgi dolu bir yaşam sürebilirsiniz.

Kendi yaralarınızı iyileştirerek, gizli potansiyel alanlarınızı keşfedip, yaratıcılığınız ve yeteneklerinizi yaşama geçirmeniz umuduyla…
Kendinize iyi davranın, sevgiyle kalın.

Bilnur Al

error: Content is protected !!