Ay Evlerde (Ay Burcunuz Hangi Evde)

Ay Evlerde (Ay Burcunuz Hangi Evde)

Öğrencim Kezban Yılmaz‘ın kaleme aldığı Ay Evlerde yazısı;

SONSUZ AŞKI DİLETEN AY TANRIÇASI SELENE

Latmos Dağları’nda yaşanan Selene ve çoban Endymion’ un aşk hikâyesini duymuş muydunuz? Zeus’un kızı Ay Tanrısı Selene, kavalından ve sürüsünden başka kimsesi olmayan çoban Endymion’ a âşık olur. Tabi Endymion da Bafa gölüne yansıyan ışığa, ışığın sahibi Selene’ ye… Akşam olunca ortaya çıkan Selene sabaha kadar sevgilisi Endymion’a sarılır, okşar. Sabah olunca da ikisi de akşamın olmasını beklerler hasretle. Bu aşk karşısında Zeus çobanın bir dileğini gerçekleştireceğini söyler ve isteğini sorar. Endymion da ölümlü olduğu için sonsuz bir uyku ister Zeus’tan, sonsuza dek her gece sevgilisi gelip ona sarılsın diye…

Mitolojide Selene ya da Artemis olarak geçen Ay Tanrıçası, Mezopotamya’da erilleştirilerek Sin ya da Nanna ismiyle Enlil ve Ninlil’ in oğlu olarak geçer. Eski toplumlarda Ay, inanç sisteminin temeliydi. Tarihte ilk kez Sümerler “ay” takvimi kullanmış ve bir ayı 30, bir yılı ise 360 gün olarak hesaplamışlardır. Böylelikle Sümerlerin ay takvimine göre bir yılda 12 ay bulunur. Ay tanrısına sahip olan Sümerler için ayın bir yıl boyunca gökyüzünde yapmış olduğu değişiklikler bu yüzden çok önemliydi.

İster mitoloji deyin, ister tarih, ister kültür deyin; Ay’ın diğer gezegenlere göre daha yakın olması bizim üzerimizdeki etkisini arttırmıştır. Hem duygusal açıdan hem de daha pek çok yönden bizi etkilemiştir. Med-cezir olayına neden olan ay hareketleri, vücudumuzun yüzde yetmişinin su olmasından ötürü bizi de etkilemektedir. Dişil üretkenliği temsil eden ay, kendi bilinçaltımızı, duygularımızı, içgüdümüzü ortaya koyar; ruhumuzun yansımasıdır adeta. Yönettiği burç Yengeç’tir.

Bir turunu 28 günde tamamlayan ay, on iki evde turunu tamamlarken benliğimizde ve yaşantımızda değişikliklere neden olur.

Ay 1.Evde

Evcimen ve ailesine düşkün bir karakterdir. Özellikle anneye karşı bir düşkünlük vardır ve bu kişilerin anneleri hayatlarında büyük bir rol oynar. Kişi anaç bir karakter sergiler. Duygusal, romantik, samimidirler. Çoğunlukla bir şüphe, korku taşırlar mutsuz olacaklarına dair… Sezgileri ve hisleri kuvvetlidir.

Yönetmekten çekinip yönetilmeyi tercih ederler, risk almayı pek sevmezler. Baskıya da gelemezler. Çevrelerindeki insanlardan çok çabuk etkilenebilirler ve duyguları değişebilir. Çevresindeki kadınlardan yardım veya rehberlik alma, erkek için anne gibi eş arama durumları söz konusudur. Dişlerle, gözle ilgili sorunları, sindirim problemleri olabilir.

Ay 2.Evde

Maddi konulara özellikle paraya çok önem verir. Kendini maddiyat ile güvene alarak duygusal güvencesini sağlamış olur. Ama harcamayı da sevdiği için para durumu inişli-çıkışlı olacaktır. Aidiyet duygusundan dolayı paraya olan düşkünlüğü eşyalara karşı da görülebilir. Yani biriktirmeyi, toplamayı, koleksiyon yapmayı sever. Bu evdeki burcunuz Boğa ise ve destekleyici etkiler varsa bol para, servet ve ün söz konusu olabilir.

Yemek yapmayı ve yemeyi sever. Sevdiği bir yemek ya da ailesi söz konusu olduğunda her zaman ön planda olan para bile arka plana atılacaktır.

Ay 3.Evde

İletişim evinde ay, kişiye konuşma ve yazma konusunda beceri vermiştir. Kişi kendini kolaylıkla ve net bir şekilde doğru kelimelerle ifade eder. Onu suskunluk içinde görüyorsanız ya dinleniyor ya da söyleyeceği sözün etkili olması için düşünüyordur. “İki düşün bir söyle” derler ya eskiler işte Ay 3. evde olanlar tam olarak bunu yaparlar. Sezgisel olarak karşısındaki kişinin duygularını rahatlıkla anlayabilir. Sürekli seyahatlere çıkar. Bu kısa seyahatler onu duygusal olarak rahatlatır.

Hayal gücü oldukça gelişmiştir. Edebiyata veya sanata karşı ilgi duyarlar. Hikâye anlatıcısı olarak gayet iyidirler. Ama bu bir amaca bağlanmazsa bu alanda başarılı olmaları zordur.

Başkalarından çabuk etkilenirler bu da kişide huzursuzluk hali yaratabilir. Bunun ortadan kalkması için kişinin her sözü dikkate almamayı öğrenmesi gerekir.

Ay 4.Evde

Kişinin yuvası onun yaşam alanıdır, vaktinin büyük kısmını geçireceği yerdir. Bu sebeple güvenli ve huzurlu olmasını ister. Duygusal sağlığı bu huzura bağlıdır. Eğer mutlu bir evliliği varsa mutlu bir eş ve mutlu bir anne, becerikli ve titiz bir hanım olacaktır. Duygusal güvene sahipse her şeyin üstesinden gelebilecektir.

Ailesine ve geçmişine bağlıdır. Bir sorun yaşandığında ebeveynlerini örnek alarak çözmeye çalışacaktır.

Mide ve göğüsle ilgili rahatsızlık yaşayabilir.

Ay 5.Evde

Doğuştan romantiktir. Eğlenmeyi, eğlenceyi sever; sosyal yaşamı aktiftir. Sevilmek, beğenilmek, dikkat çekmek ister.

Pratik zekâlıdır. Kumar, şans oyunları gibi risk içeren şeylere meyli vardır. Zevkine düşkündür, şıpsevdi olabilir. Gerçek aşkın peşine düşer. Çocukları sever ve onlara karşı hassastır. Sanata meraklı; resme ve müziğe yeteneklidir.

Ay 6.Evde

Bu evde genel sağlığı etkileyen sorunlardan bahsedebiliriz. Kişi çalışkan ve detaylara önem veren, işinde titiz çalışan, örnek olmaya çalışan biri haline gelir. Kişi kadınsa doğumda yaşanan bir sorunu veya rahim sorunlarını; erkekse böbrek, boğaz ve boyun rahatsızlıklarını gösterebilir.

Hastalık-sağlık, hijyen, verimlilik konularında yeteneklidir. Bildiklerini başkalarıyla paylaşmaktan memnun olur. İş ortamında güvenlik ve huzurun önemine inanır.

Ay 7.Evde

Evlilikte ve ortaklıkta verimliliği, duygusal ihtiyacı için ilişkilere meyilli olmayı gösterir. Erken yaşta evlenme isteği ya da birden fazla evlilik yapma, evlilikte ebeveyn özelliklerini arama, sıklıkla yabancı ülkelere gitme söz konusu olabilir. Bağlanma sorunu yaşayabilir ama tek kalmaktan hoşlanmaz.

Uyumlu bir ortam oluşturmak onun için çok önemlidir. Adildir, başkalarının haklarını savunur. Popüler biri olma yolunda işler başarabilir.

Ay 8.Evde

Derin, gizemli konuları merak eder ve tehlikeyi önemsemez. Telepatik gücü vardır. Kadınlardan ya da anne tarafından maddi yardım alabilir ya da miras yoluyla paraya kavuşabilir.

İlişkilerinde hassastır, kolayca yaralanabilir. Kıskanç ve öç alma dürtüsüyle hareket eden bir yapıdadır. Endişeli olması ve karamsar fikirleri huzursuz olmasına neden olur.

Ay 9.Ev de

Ruhani ve dini konularda güçlü eğilimleri vardır. Hayatının anlamını öğrenmek için yaşamı boyunca aramaya devam edebilir. Bilgi edinmek, öğrenmek adına okumayı, araştırmayı, seyahat etmeyi yaşamının bir parçası haline getirmiştir. Yabancı kültürler, diller, dinlere ilgi duyar ve bu konuda hoşgörü ve saygı içerisindedir. Ay sert etki içindeyse fanatik bir kişilik ortaya çıkabilir.

Adalet, hak, hukuk konularında hassastır.

Ay 10.Evde

İşi ve kariyeri hayatında önceliklidir. İstediği hedefe başarı ve azimle ulaşabilir. Toplumun saygısını kazanmayı amaçlar. Sorumluluklarını bilir, planlıdır ve iş ahlakına uygun davranışlar sergiler. Başarılı olması, hayatındaki bir kadının desteği ile olacak ve hedeflediği pozisyonu elde edecektir.

Ay 11.Evde

Sosyal yaşantısında aktif ve başkalarının ihtiyaçların fazlaca duyarlıdır. Rahatlatıcı özelliği ile çevresindekilere yardımcı olur. Sosyal çalışmalara yatkınlık vardır. Çevresinde popülerdir. İdealisttir. Hoşlanmadığı, ona uymayan şeyleri kesinlikle kabul etmez.

Hatta katı ve kırıcı olabilir.

Başkalarının verdiği öğütleri, önerileri önemser. Yalnızlığı sevmez. Ay kötü etki aldıysa arkadaşları tarafından incinmesi de söz konusudur.

Ay 12.Evde

Nazik, kırılgan, hassas, iyi niyetli, yardımsever bir kişilik söz konusudur. Yaşadığı kötü deneyimleri kolayca unutmaz; hayatını bu deneyimlerine göre şekillendirir. Sezgileri sayesinde sorunları önceden görebilir. Sebepsiz endişe içine girebilir bu da onu huzursuz yapar, öz güvenini zayıflatır. Çekingen, içine kapanık bir karakteri vardır. Yalnız kalmayı tercih eder, kalabalığa girmekten hoşlanmaz.

Gizli ilişkiler yaşayabilir. Kendine fazla acıması yüzünden acı çekebilir. Uzun soluklu ilişkiler onu zorlayabilir. Ay sert etkiler almışsa psikolojik sorunlar ve hastalıklar ortaya çıkabilir.

Bir efsaneye göre Selene, Pandora’ dan son çıkan şeyi yani umudu korumakla görevliydi. Kendisine yardımcı olarak dünyadan kızlar seçerdi. Bu kızlar, insanları dünyadaki kötülüklerden korumaya ve uzak tutmaya çalışırlardı. Umudumuza tutunmamız bundandır; bize sadece o kalmıştır. Belki ay bu sebeple bizim duygularımızı yönlendirmektedir. Bu sebeple çoğu zaman mantığımızın sesi arka planda kalır… Umudunuzu kaybetmeyin, ona sahip çıkın.

 

Kezban YILMAZ

 

error: Content is protected !!