Ay Burçlarda

Ay Burçlarda

Öğrencim Nesibe Neşe Eliaçık‘ın kaleme aldığı “Ay Burçlarda” yazısı;

 

GÖKYÜZÜNÜN BOYNUNDAKİ İNCİ KOLYE

Asırlardır insanlar ay’ı takip etmişler ve tüm hayatlarını ay’a göre düzenlemişlerdir. Seyahatlerini, savaşlarını, tarım hayvancılık işlerini, güzellik ve bakım işlerini hatta evlilik ve hamile kalma takvimlerini ay rehberliğinde yaşamışlardır. Belli bir kesim bu durumu batıl saysa da ay rehberliği günümüzde de çok önemli ve çok gereklidir. Ay dünyamıza en yakın gezegen olduğu ve dünyanın uydusu olduğu için, yeryüzü hareketleri bile ay fazları ile gerçekleşmekte ve manyetik alanı dolayısıyla suları etkilemekte, medcezirleri gel git döngüsüyle yönetmektedir. İnsan vücudunun %60′ ı sudan oluşur ve ay insanı çok ciddi oranda etkilemektedir.

Ay burcumuz kim olduğumuzu, dışarıdan insanların bizi nasıl gördüğünü, ikili ilişkiler ve sosyal hayattaki ilişkilerimizi, tutumlarımızı temsil etmektedir. Hatta psikolojik rahatsızlıkları ve bedenimizdeki rahatsızlıkları da kulağımıza fısıldar bize rehberlikeder. Ay dişil enerjidir, anaçlığımızı hayatımızdaki kilit nokta olan kadınları (anne, kız kardeş, kadın yöneticiler) ve bizim bu kadınlarla yaşadığımız olayları, onları nasıl tanımladığımızı da gösterir.

Duygularımızı, ihtiyaçlarımızı, bilinçaltımızdaki bağımlılıklarımızı, hassas olduğumuz konuları ve hayat tekamülünde bize gerekli herşeyi gösterir. Değişimi dönüşümü, gelişmeyi, yenilenmeyi, canlılığı, samimiyeti, huzuru, içsel dürtüleri, atalardan gelen karmalarımızı anlatır bize. Her şeydeolduğu gibi ay’ın da karanlık tarafları var tabi ki ve biz eğer farkındalıklarla yaşarsak burçlarımıza göre o karanlık taraftaki olumsuzlukları ay’ın da rehberliğinde ekarte edip yönümüzü bulabilir ve çok daha planlı programlı ve kendi istediğimiz hayat yönüne dönüp yaşayabiliriz. Ay burçlardaki bir turunu 28 günde tamamlar, bir burçta yaklaşık 2.5 gün kalır. Şimdi bir bakalım ay burçlarda bize nasıl rehberlik yapıyor?

 

AY BURCU KOÇ

Aktif, atılgan, sabırsız,inatçı depresif ani parlayan yapıdadır. Çocuk saflığında enerjiye sahiptir. Ben merkezcidir, egosu yüksektir ve emir almaktan hoşlanmaz. Sağlık alanında; panik atak yaşayabilirler, öfkeleri yüzünden migren rahatsızlıkları olabilir. Anneyi tanımlama şekli; atılgan, cesaretli, asabi bazen de bencil bir annesi olduğunu düşünür. Aşk hayatı; kendine göre idealize ettiği mükemmel aşkı ararlar ve bulsalar da akıllarında hep daha iyisi var mıdır acaba kuşkusu olur.

 

AY BURCU BOĞA

Ay burcu boğada yücelir ve kendini bu burçta güçlü ve güzel hisseder. Boğada korunaklı alan, korumak kollamak, maddi manevi güççok çok önemlidir. Çok sabırlıdır fakat sabit fikirlidir, gelenekçi ve inatçıdır. Sağlık alanında; boyun boğaz ağrılarına ve tiroid problemlerine yatkınlık vardır. Anneyi tanımlama şekli; kararı kadar anne çocuk ilişkisidir. Ne mesafeli ne aşırı samimidir. Kendisine konfor alanı yaratan bir anne tanımı yapar. Aşk hayatı; kendisi ilişkisinde sadık ve kararlı olduğu için partnerinden de aynı şeyi bekler ve koruduğu kolladığı gibi korunmak, kollanmak, güven içinde olmayı ister.

 

AY BURCU İKİZLER

Akılcı, zeki, entellektüel, kararsız, değişken ve bazen tutarsızdır. Herşeyi öğrenme enerjisine sahiptir. Dağınık bir zihni olduğu için odaklanma sorunları yaşar. Sivri zekalıdır, hızlı düşünür ve dilbazdır. El becerileri çok fazla gelişmiştir. Sağlık alanında; sinir sisteminde ciğerlerinde ve çiftli organlarında hassaslardır. Anneyi tanımlama şekli; meraklı, konuşkan, entellektüel ve arkadaş canlısı bir anne imajını tanımlar.  Aşkhayatı; kararsız, çok konuşan hazır cevap ve flörtöz bir yapıdadır. İlişkisinde mantığa önem verir ve duygusal bağ kurmaz.

 

AY BURCU YENGEÇ

Ay yengecin yöneticisidir. Mahremiyet ve kutsiyet ve vefa duygusu çok yüksektir. Altıncı hissi ve duru görüsü inanılmaz yüksektir. Aidiyet duygusuna ihtiyacı vardır, milliyetçi tarafları baskındır. Sağlık alanında; duygusal hareket ettiği için gastrit ve ülsere yatkınlığı vardır. Aşırı bağlanma meyili olduğu için ve özellikle anne ile travmatik olaylar yaşamaya yatkınlıkları ile ruhsal sorunlar özellikle panik atak ve anksiyete yaşayabilir. Hazımsızlık, bağırsak problemleri ve rahim yumurtalık rahatsızlıkları yaşayabilir. Anneyi tanımlama şekli; çok endişeli panik atak, koruyup kollayan ve sürekli yediren içiren, vefakar, gölge gibi hep yanında olan bir anne şeklinde tanımlar. Aşk hayatı; aynı kendisi gibi dokunsal, vefakar, ilgili alakalı, sadık bir partner ister. Eğer eşi beklentilerini karşılamazsa asık suratlı alıngan ve tripli biri olur ve eşine de hayatı zehir edebilir.

 

AY BURCU ASLAN

Dünyaya geldiği andan itibaren liderlik yapmaya başlar. Ömrü boyunca kendini geliştirmek ve gözde olmak, ilgi alaka görmek, tanınmak ün yapmak ister. Lüksüşan şöhreti sever. Egosu yüksek, rekabeti sevmeyen tek olmayı tercih eden bir karakterdedir. Bir aslan ruhu kişiye kraliyet ailesinden geldiğini bile düşündürebilir. Sağlık alanında; kalp, sırt, omurga ve bel kemikleri hareketli yaşamlarından dolayı çok hassastır. Anneyi tanımlama şekli; anne çocuk ilişkisi iyi olan cesaretli ve çocuklarını herkesten herşeyden koruyan kollayan çocuğunu aşırı şımartan bir anne olarak tanımlar. Aşk hayatı; gurur duyacağı zeki, akıllı, gösterişli, etkileyici güzellikte olan bir partneri olsun ister.

 

AY BURCU BAŞAK

Detaycı, analizci, sürekli herkesi herşeyi eleştiren ve mükemmelliyetçiliği isteyen ve herkesin sorumluluklarını üstlenen hizmet etmekle motive olan bir yerleşimdedir ay. Düzen ve hijyen takıntısı vardır .Çevresindekilere de soğuk, herşeye karışan ve ukala biri gibi gözükür. Sağlık alanında; takıntıları yüzünden, ruhsal bozukluklar özellikle obsesif bozukluklar gösterme olasılıkları vardır. Anneyi tanımlama şekli; düzen ve hijyen düşkünü, mükemmelliyetçi ve sürekli eleştiren bir anne olarak tanımlar. Aşk hayatı; partner olarak zor bir eştir fakat bunu asla kabul etmez. Eşinisürekli eleştirir ve yersiz kavgalar çıkarır.

 

AY BURCU TERAZİ

Denge, uyum ve huzur ay terazinin olmazsa olmazıdır. Kararsız yapısı ile dengede ve anda kalma sorunları yaşayabilir. Mutlu olmak ve kendi değerini hissetmek için başkalarının desteğine ihtiyaçduyar. İkna kabiliyetleri çok yüksektir. Becerikli, yetenekli ve sanatsal yönleri çok gelişmiştir. Sağlık alanında; böbrekleri, bel bölgesi, omurga, sırt ağrıları alanında sorunlar yaşayabilir. Anneyi tanımlama şekli; ayterazi gözünde çok güzel, şıkır şıkır ve zerafetiyle meşhur anneleri vardır ve sosyal çevrelerinin mimarı da anneleridir. Aşkhayatı; genelde karşısındaki kişiyi tam tanımadan aşk zannedip birden ilişkisini anlamlandırmaya çalışır ve aşkı bulana kadar bir çok tecrübesi olur. Partnerine karşı aşırı ilgili, iyimser ve cömert davranır.

 

AY BURCU AKREP

Ay akrepte sıkıntı yaratır. Korkularının karanlıklarında takıntıları ve sanrıları ile boğuşmak zorunda kalır. Ayakrep çok asaletlidir, hatlarıkeskindir. Çok iyi gözlemci ve adeta ajan gibi hareket eder ona kimse yalan söyleyemez. Herşeyi önceden sezer ve bilir. Sağlıkalanında; aşırı hırsı yüzünden kaynağı tespit edilmekte zorlanılacak hastalıklar yaşayabilir ve uzun araştırmalar sonucu rahatsızlıkların psikolojik olduğu tespit edilebilir. Üreme organları ve mide konusunda sorunlar yaşayabilir fakat hem kendine hem çevresindekilere şifacılık özelliğinden dolayı şifa dağıtır herşeyin üstesinden gelebilir. Anneyi tanımlama şekli; anne ile ilgili travmatik olaylar söz konusudur. Çünkü
hissiyatları inanılmaz yüksektir. Annesi ile göbek kordonu kopmayan tek burç diyebiliriz. Annesi, ay akrebin gözünde hırslı güçlüve kaotik, gizemlidir. Aşkhayatı; aşırı tutkulu, cinselliğe düşkün ve partneri olarak seçtiği kişiyi anında etki altına alan bir yapısı vardır.

 

AY BURCU YAY

Gezmeyi, seyahati, eğlenceyi seven , iyimser, pozitif, keşfedici, araştırmacı yapıdadır. Özellikle yabancı dillere ve kültürlere aşırı meraklıdır, farklı olan herşeyi deneyimlemeyi sever. Maceraperestlerdir ve kısıtlanmaya gelmezler. Girdiği her ortama neşe, eğlence ve keyif getirirler. İnsanlara ve insanlığa rehber olan hümanist karakterleri vardır. Cesareti, liderliği ve zekasıyla dikkat çeker. Sağlık alanında; karaciğer ve pankreas kaynaklı sorunlar yaşayabilir. Anneyi tanımlama şekli; özgürlüğüne düşkün, sofistike yaşayan iyimser ve eğlenceli bir tanımdadır. Aşk hayatı; özgürlükçü bir bağlanma stili vardır. Hem çok keyifli, hem de zor bir eş olurlar.

 

AY BURCU OĞLAK

Ay oğlakta zararlı konumdadır. Akılcıdır, şımarmak ve duygusallık ona göre lükstür.Yaşından hep büyük yaşar. Sorumlulukve görev bilinci yüksektir.Sevdiklerine karşı korumacı ve muhafaza edicidirler. İçg üdülerindeki onaylanma, takdir edilme, başarı ve alkış hayatlarında olursa mutlu olur. Sağlık alanında; sindirim sistemi rahatsızlıkları yaşarlar, özellikle ileri yaşlarda dişlerde ve bağırsaklarda problemler oluşabilir. Anneyi tanımlama şekli; ideallerive hırsları olan hep meşgul bir annesi olduğunu düşünür ve annesinin onunla ilgilenmeyeceğini düşündüğü için talepte bile bulunmaz. Aşk hayatı; cinselliğe düşkünlüğü yüzünden bağlanma sorunları yaşayabilir. Eşi kıskanç ise evliliğinde problemler yaşayabilir. Fakat partneri güçlü, lider konumda ve gurur duyacağı yüksek enerjide olursa ona çok ciddi bağlanır.

 

AY BURCU KOVA

Özgürlük ve bağımsızlık duygusu çok yüksektir. Entellektüel, akılcı, zeki ve öğrenme arzusu olan karakterdedir.Uçnoktalarda züppelik yaratabilir. Aitlikduygusundan yoksundur. Hava grubu oldukları için teknolojiye, bilimsel bilgiye aşırı düşkündür. Siyasi fikirleri ve devrimci fikirleri onları güdüler. Sağlık alanında; sinir sistemi rahatsızlıkları, kan dolaşımı ile ilgili problemler ve bacaklarda kramplar, bileklerde sorunlar yaşayabilir. Anneyi tanımlama şekli; duygusal inişli çıkışlı, özgürlüklerinden ödün vermeyen, entellektüel ve kabına sığmayan bir anne tanımı yapar. Aşk hayatı; sevgi, şefkat gösterme konusunda başarılı sayılmazlar.

 

AY BURCU BALIK

Fedakar, anaç koruyan kollayan ortamı yumuşatan vefakar enerjidedir. Saf sevgi enerjisinde, duyarlı ve hassastır. Herhangi birine ya da maddeye bağımlılık geliştirebilirler. Su grubu balık bilgedir, akılcıdır fakat dengeyi uyumu yakalayamazsa içindeki bilgeyi harekete geçiremez. Ay balıkta çok fazla şans kapılara açmaya hazırdır, şans enerjisini aktive eder. Sağlık alanında; bağışıklık sistemleri çok zayıftır sürekli hastalanmaya yatkındır. Özellikle çocukluk yıllarında nezle, öksürük, soğuk algınlığı ve zatüreye meyillidir. Kendisini sevdikleri için sürekli feda etme enerjisinde olduğu için ruhsal rahatsızlıklar yaşayabilir. Anneyi tanımlama şekli; annesinin hassas, kırılgan, depresyona meyilli ve içine kapanık hallerini deneyimler. Aşırı duygusal, aşırı fedakar, saçlarını süpürge edenbir anne şeklini tanımlar. Aşk hayatı; duygularını ifade etmekten çekindiği için genelde aşk konusunda hüsrana uğrar. Platonik aşklar yaşarlar. Gerçek aşkı yaşamaları için onları çözecek, anlayacak birileri olmalıdır.

Nesibe Neşe Eliaçık

error: Content is protected !!