Astroloji ile Alakalı Bilgiler

Astroloji ile Alakalı Bilgiler

Astroloji nedir? Yüzyıllar boyu kullanılmasına rağmen bilim dalı olarak kabul edilmemesinin sebebi nedir ?

Astrolojinin ilk ortaya çıkışı MÖ 2500 li yıllarda Mezopotamya dır. Asur ve babil uygarlıkları geliştirerek astrolojinin yayılmasında önemli bir rol oynamışlardır. Günümüzde batıda var olan astroloji sisteminin kökeni de eski yunandır. Gökyüzündeki gezegenlerin dizilişleri ve ardından yaşanan doğa ve kişisel hayatlarında ki olayları gezegenlerle ilişkilendiren kişiler kendilerine göre notlar almaya başladılar. Astroloji danışmanları geçmişte kraliyet ailesine, Osmanlıda da padişahlara danışmanlık verirlerdi. İdris peygambere de burçlarla ve gezegenlerin etkileri ile alakalı yıldız okuma bilgisi verilmiş peygamberlerden biridir.
Yıldız haritası doğum anına göre matematiksel bir hesapla ve yıldız kitaplarının yardımı ile ( günümüzde internet yardımı ile daha kolay) oluşturulan kişiye has horoskoptur. Binlerce yıldır elimizde var olan bilgilerin ışığında kişiye karakter ve gelecekteki hayat yolculuğu ile alakalı yorumlar yapılır. Ülkemizde ileri bir durumda iken tazminat döneminden itibaren gerilemeye başlamış, son yıllarda ise patlama şeklinde toplumun her kesiminin ilgisini yeniden çekmeye başlamıştır.
Astroloji meteoroloji gibi kişinin hayatındaki fırtınaları ve güneşli günleri bildiren ve önlem alınmasını sağlayan bir ilimdir. Fırtına önlenemese dahi bilinirse önlem alınır ve fırtınanın etkileri aza indirgenir.
Özellikle ülkemizde bilim olarak kabul edilmemesinin nedeni bu konu ile tanışır, tanışmaz kendini astrolog ilan eden bazı şarlatanların bu ilmi kirletmeleri başlıca nedenlerdendir.

Burçlar gerçekten kaderimizi etkiler mi? Burçları aynı olan ve hatta aynı gün doğmalarına rağmen birbirinden farklı kişilik özelliklerine ve hayatlara sahip olmalarının nedeni nedir?

Astroloji seçim şanslarını anlatır, kişi kendi hür iradesi ile karar verecektir. Burada usta bir astrolog kişiye yorum yaparken mutlak kaderden öte seçenekleri izah etmelidir.

Burçları aynı olan, hatta aynı gün doğmalarına rağmen yaşam ve karakter birbirinden farklı olacaktır. İkiz kardeşler bile bazı konularda benzerlikler gösterse de horoskopları birbirinden farklı olacaktır. 4 dakikalık bir farkla horoskoptaki ev düzenekleri, yükselen ve gezegenlerin yerleştiği evler farklılaşabilir. Aynı şehirde ve aynı anda dünyaya gelseniz dahi horoskop oluşturulurken alınan enlem ve boylam nedeni ile horoskop farklılaşabilir. Ayrıca kadın ve erkeğin haritaları da aynı saniye de bile doğsalar birbirinden farklı yorumlanır.

İnsanın yaşamı ve geleceği bir haritada görünür mü?

Astroloji ilmini iyi biliyorsanız o kişi ile alakalı birçok öngörüde bulunmak mümkündür.

Gezegenler bizi nasıl etkiliyor? Güneş ve ay tutulmalarının kişiler üzerindeki etkisi nedir ?

Güneş ve ay tutulmaları depremlerle de ilişkilendirilir fakat bunun tam olarak oluşması için başka gezegenlerin de olumsuz durumda olması gerekir. Her güneş ve ay tutulması herkesi etkilemez. Tutulmanın yaşandığı burçtan olumsuz açılar alan kişiler daha yoğun etkilenir.

Gazetelerde yayınlanan günlük burç yorumları gerçeği ne kadar yansıtıyor?

Ben de birçok gazete ve internet gazeteciliğinde burç yorumları yapıyorum. Bire, bir horoskop tahmininde bulunduğumuz gibi yorumlar tutmayabilir. Çünkü orda yapılan kişinin horoskopundan bağımsız sadece öz burca göre yorum yapılır. O gün veya o hafta içerisinde burçların aldığı açılar ve özellikle hızlı transit yapan ayın durumuna göre tahminlerde bulunulur. Eğer öz burcunuz horoskopunuzda çok güçlü durumda ise tahminlerin birçoğu tutacak tersi durumunda ise tahminler kişiye uymayacaktır. Ben günlük ve haftalık yorumlarımı hazırlarken uzun bir çalışma yapıyor ve her açıyı titiz hazırlamaya çalışıyorum. Ama günümüzde özellikle de bizim ülkemizde astrolojiyi tam olarak öğrenmeden yorum yapmaya çalışan kişiler maalesef başkalarının emeğini çalarak veya sezgisel tahminler yaparak astrolojiye zarar veriyorlar.

Ülkelerin de doğum haritası var mı?

Ülkelerin de doğum haritası var. Ülkemizin kuruluş tarihi baz alınarak oluşturulan horoskopa göre bizim ülkemiz akrep burcu, yükselen yengeç ve ay burcu ikizler. Zorlu görünümlere sahip bir horoskop olduğu için kurulduğu günden bu yana uzun vadeli dört başı mahmur günleri uzun vade de yaşamadığımız da aşikar durumlardan.

Gayb’ı bilmek günah mıdır?

Gayb’ın gerçek anlamı görünmez olan, ahiret hayatı, ölüm ötesi ve kıyamet günü ile alakalıdır. Bir insanın cennete mi cehenneme mi gideceğini kimse bilemez. O nedenle yaşayan veya ölen birinin ardından cennetlik veya cehennemlik demek şirk koşmaktır.

Her hangi bir şey veya kişinin Allah katındaki veya âhiretteki durumu gibi mutlak gaybı sadece Allah bilir.

İnsanların kişiliği ve dünya yaşamı ile alakalı bilgileri ise Allah’ın müsaadesi ile bazı insanlar tarafından bilinebilir.
Astroloji ve sezgiyi inkar etmek rüyaları da inkar etmektir. Bilim adamlarının bir kısmı rüyaları bilinçaltı görüntülüleri diye adlandırsa da birçok olayı öncesinde rüyalarında gören alimler, peygamberler, padişahlar ve bazı sezgili insanlar vardır.

Bazı özel ruhlara rüya veya farklı yollarla mesajlar gelir. Önemli olan o mesajları Rahmani olarak okumak ve doğru yol gösterici olmaktır.

Astrolojiye nasıl başladım?

Yaklaşık 20 yıl önce elime geçen bir kitap sayesinde merakım arttı. Sadece burcumuzdan ibaret olmadığımızı bizi etkileyen birçok gezegen olduğunu öğrenmemle araştırmalara başladım. 5 yıl boyunca günde yaklaşık 5 saat çalışarak astrolojiyi tam anlamı ile öğrenmeye çalıştım. Bir gün adımın duyulması veya maddi bir kazanç elde etmek gibi bir düşünceye sahip değildim. Daha sonraları internette bir site de ilk yazılarımın yayınlanmasının ardından adım duyulmaya başladı. 2010 yılından bu yana da birçok önemli gazete ve dergi de yazmaya başladım. Her şeyden önce astroloji dipsiz bir kuyu, bir kez girdiğiniz zaman çıkamıyorsunuz ve her gün çalışmak, kendinizi geliştirmek zorundasınız. Sadece maddeye odaklanırsanız iyi bir astrolog olmaz ama insanların iyi niyetlerinden faydalanarak çok fazla para kazanabilirsiniz. Benim yegane derdim ise bu ilmin acemi ve kötü niyetli insanların elinde heder olmasını bir nebzede olsa engellemektir.

 

Demet Hoşman

error: Content is protected !!