21 Haziran Güneş Tutulması

21 Haziran Güneş Tutulması

21 Haziran sabah saatlerinde, Yengeç burcunun sıfır derecesinde Halkalı Güneş Tutulması gerçekleşecek. Yaklaşık iki(2) saat boyunca sürecek olan tutulma ülkemizden izlenebilecek.

Tutulmayı izlemek heyecan verici olmakla beraber güneş tutulmaları çıplak gözle izlendiği zaman gözlerimize kalıcı hasar verdiğini de unutmamak
gerekir.

Bazı illere göre Tutulmanın başlangıç ve bitiş zamanı.

 

Başlangıç Bitiş
Ankara 07.47 09.27
İstanbul 07.54 09.19
İzmir 07.47 09.16
Antalya 07.40 09.23
Erzurum 07.45 09.45

 

Hakkari, Iğdır, Antalya ve Erzurum tutulmanın en iyi gözlemleneceği illerimiz olacak.

İsrail ve Amerika da güneş tutulması etkilerini olumsuz yaşayacak ülkelerden olacaklar. Ülkemizdeki bazı iller ve adı geçen ülkeler terör ile alakalı güvenlik önlemlerini arttırmak zorundalar.

Tutulmalar Yengeç ve Oğlak burcunda gerçekleştiği zaman, o yıl kuraklık ve kıtlık yaşanması ihtimali bir hayli yüksektir. Tutulma tarihleri ve dünyadaki kıtlık süreçlerini kıyasladığımızda bu durum bariz biçimde görülebilir. Bu nedenle yaklaşık bir yıl boyunca gereksiz masraflardan kaçınmalı ve evlerimizdeki temel ihtiyaçlarımıza önem vermeliyiz.

Güneş tutulmalarının depremleri tetiklediğini de yüz yıllardır gözlemlemekteyiz. Çok şükür ki, güçlü ve korkutucu bir tutulma yaşamayacağız. Tarih boyunca ülkemizde yaşanan Yengeç burcundaki güneş tutulmalarında; Adana, Adapazarı, Antakya, Balıkesir, Çankırı, Denizli, Edirne, İzmir, Malatya, Uşak illerimizde deprem sarsıntıları hissedilmiştir.

Kişisel bazda ise 2001 yılını gözden geçirin ve o yıllarda neler yaşadığınızı hatırlayın.
Kimler canınızı yaktı? Kimler sizi ağlattı? Büyük haksızlıklara mı uğradınız? Kelimeler içinizde mi kaldı?

Sizin bir şey söylemenize gerek yok. Hiçbir haykırış evrende cezasız kalmaz. Mazlumun ahını alan 19 yıl sonra da olsa bedelini aheste aheste ödeyecek.

Yaptığınız iyiliklerin ödüllerini almaya ve eğer kötülük yapmışsanız bedelini ödemeye hazır olun. Ödüller ve cezalar bulunduğunuz konuma ve maddi gücünüze göre ayrım yapmayacak.

Vicdani muhasebenizi yapın, arınmaya çalışın ve gerçekten canını yaktığınız kişiler varsa onlardan af dileyin. Tutulma öncesinde iyilik yapmayı unutmayın.

Bir çocuğu sevindirin, birine hediye alın, güzel ahlakınızı güzel sözlerinizle gösterin.

Ayrıca İslam inancına göre; güneş tutulması sırasında iki rekat namaz (Küsuf Namazı) kılınır, arınmak, musibetlerden korunmak ve iyilikler üzerine dualar edilir.

Her inancın Güneş Tutulması ile ilgili kendine özgü ritüelleri vardır. Hangi inançta olursanız olun tutulma esnasında ruhunuzu rahatlatmaya odaklanın.

Sevinenlerden, sevindirenlerden olalım İnşallah.

 

Demet Hoşman

error: Content is protected !!